• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Repeater

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
684
399
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Вториот router мислам дека е ставен во Bridge mode и правилно е поврзан со третиот router од Lan кон Wan... му ставив статична на вториот router примач 192.168.1.xx третиот го препознава интернетот како WAN 192.168.1.(xx+1) и има локлана адреса од 192.168.2.1... работеше се така едно месец време без никаков проблем кога одеднаш закочи... видов на мастер routerot дека имаше некоја опција WPS исто и на третиот роутер WPS кои ги исклучив иако мислам дека ништо не значат тие се за конектирање на WiFi... чудно е дека router-ите покажуваат дека имаат интернет ама после третиот router не сака да повлече... некој совет мислење ???
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,340
4,768
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Не мора да ставаш статични адреси на рутерите, остави ги на AUTO, само припази, гледај сите да бидат со различни pool-ови.
Првиот нека биде 192.168.1.1,
Вториот 192.168.2.1
Третиот 192.168.3.1
И не би требало да имаш никаков проблем, ако не можеш да го средиш ова (ако ти е покомплицирано) тогаш направи како што ти вели @DrMTR, гаси DHCP на вториот и третиот рутер и терај (штекај ги во лан портите, не во wan).
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,206
10,135
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Да не заборавиш кога ќе тестираш да провериш компјутерот каква локална ИП адреса ти има.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
684
399
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
1. тоа со dhcp не успеа.
2.вториот router си остана со иста адреса 192.168.1.xx (нема никаков проблем со него) додека третиот router го ресетирав... (тука некаде е проблемот) кога му сменив адреса рачно во 192.168.2.1 не сакаше да го најде воопшто... пак ресетирав и преку Setup Wizard сменив во таа адреса при што ми дозволи пак да се логирам... немаше на таблет мој net па кога исклучив WPS во setup дојде... кога внесов DNS на LAN дојде и на компјутер... и мислев дека го решив проблемот... одштекав и префрлив двата routera во комшии ... на нивни таблет и iPhone не сака да пушти нет... да наполнам таблет ќе пробам да видам дали сеуште има кај мене... не би требало да е rocket science ама кога сака да те шупчи машина...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
684
399
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
откако не открив аномалијата, решив да направам обичен Repeater на мрежа само со еден router... Се мачев прво со едниот па со вториот па пак со првиот router-a при што заклучив дека и двата се обичен trash... по што некако се испосави полу мануелно некој сетап wizard да успее да го сетира подобриот router кој моментално работи...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
684
399
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
сепак не е решение и комшиите да имаат допир до моја мрежа NAS-ови TV итн discoverable апарати... но ќе се виде дали се мирни или не
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,569
Мислења
820,654
Членови
28,226
Најнов член
Ivan G
На врв Дно