• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Rename на партиции

 • Ја почнал/а темата
 • #1

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
vo windows XP particiite mi se momentalno D:\windows C:\kade mi se moite raboti i E:\ pomala particija...strasno me nervira toa D:\windows....znam deka vo control panel->Administrative Tools->Computer Menagement->Disk Menagement moze da se menjaat no ne na site na tie praznite particii t.e ne mozam da go smenam imeto na particijata so windowsot....ima nekoe care preku partition magic ili ne znam koj drug program da se smeni ova a pri toa da ne go zaebam boot-ot na windowsot?
 

Eva Molotow

Intern
14 април 2008
106
30
Можеш да преименуваш партиции со програми како Partition Magic и Acronis Disk Director.
D ти е главна партиција?
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Desen klik>Rename mislam deka mozi. Ama na drugiot OS (mislam deka imas Linux taka?) nema da go pokazava imate na particijata so Windows-ot.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Неможе ... Тоа ти е ... и јас сум кцал глава по тоа ...

Барем јас не сум нашол решение ..
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
За тоа ќе ти треба следното:
одиш Control Panel > Administrative Tools > Computer Management. Тогаш ќе ти се отвори едео пенџерче. Во него ќе кликниш Storage и после Disk Management. Во тоа ќе одиш десен клик на дртајвот на кој што сакаш да му ја менваш букавата и одбираш Change Drive Letter.

Ама пази, со ова можи да ти се напрат некои проблеми.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
За тоа ќе ти треба следното:
одиш Control Panel > Administrative Tools > Computer Management. Тогаш ќе ти се отвори едео пенџерче. Во него ќе кликниш Storage и после Disk Management. Во тоа ќе одиш десен клик на дртајвот на кој што сакаш да му ја менваш букавата и одбираш Change Drive Letter.

Ама пази, со ова можи да ти се напрат некои проблеми.
ама ти не си го прочита тоа горе убаво....и јас така праам али не може да се смени парицијата каде ми е виндоусот или воопсто пуна париција...прашувам дали може да се смени со partition magic а притоа да не ми го заебе боот-от на виндоусот
 

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
100
56
ама ти не си го прочита тоа горе убаво....и јас така праам али не може да се смени парицијата каде ми е виндоусот или воопсто пуна париција...прашувам дали може да се смени со partition magic а притоа да не ми го заебе боот-от на виндоусот
Нема да може баш поради тоа што се работи за системска партиција. Како што кажаа погоре, било која друга партиција може да и менуваш буква без проблем, но не и системска т.е со оперативен систем.
 

stefki

Intern
12 декември 2007
32
0
можеш да ја смениш ако го форматираш само...
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Па можеш да размислиш ( ако нема друго решение ), да земиш некој друг хард диск, да направиш back-up на податоците коишто ти требаат, и да го ре-партицираш хардот како што ти одговара да биде.
Можеби ја имаш разгледано оваа опција, но се додека бараш друг начин, а како што гледам према темава тоа е подолго време, губиш и време и "нерви"
Just do it.
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
LOL, не знам шо е толку битно која буква била партицијата :zbunet3: :LOL:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
LOL, не знам шо е толку битно која буква била партицијата :zbunet3: :LOL:
epa pazi ovoa...windowsot poso e mnogu dobar operativen sistem....demek vikaat mozes da go stais vo koja sakas particija...vidov deka ne e taka....on se stava na bilo koja particija t.e so bilo koja bukva ali ako ne bide toa C:\ na pr E:\ neka bide gi stava folderot windows sto e glavniot program files i documents and settings no insteresno e sto neli treba ntldr file-ot i negoi drugi sto bea da bidat u taa particija windowsot gi stava na druga particija so sto i taa particija ja pravi da ima boot-vo nea so sto ti ne mozes particijata da ja formatiras cela nema da moze da ti se startuue windowsot....najcesto windowsot si bara particija sto e narecena C:\ i gi stava tie boot file-ovi vo nea a taa particija usvari ne e za windowsot druga e taa....tapa peer se ebavav 5 dena da go sredam toa i ete serga srediv brat mi e zadovolen ima windows i jas imam linux a windowsot so negovite file-ovie si e na C:\...skapan operativec
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Можеш со Partiotion Magic да смениш. И најверојатно бут-лоадерот ќе отиде во ддос, но можеш тоа да средиш со repair од инсталационото цд.

едит: -о
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Можеш со Partiotion Magic да смениш. И најверојатно бут-лоадерот ќе отиде во ддос, но можеш тоа да средиш со repair од инсталационото цд.

едит: -о
ne moze nikako brat sve probav....prvin so partition magic pa mi padna windowsot i ne go citase boot-ot...probav preku recovery da gi vratam tie fajlovi koi falat poso neli ti kazav sega tie gi premestuvase u drugi particii no ni toa ne uspea....probuj kako sakas nema sansa da povratis takva rabota...sto e insteresno ni repair na windowsot ne mi dade prefrli vednas na particiite....
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Хех, колку е само нелогичен и комплициран ова Windows-от на моменти, го напраиле само на C: да работи.. :D Супер шо си го средил брат, па ај со среќа да си го користиш :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Хех, колку е само нелогичен и комплициран ова Windows-от на моменти, го напраиле само на C: да работи.. :D Супер шо си го средил брат, па ај со среќа да си го користиш :)
ajde neka bide so srekja ama ne go koristam jas....zboram nagore zs instaliram windows...losoto e sto ako parne windowsot za da go reinstaliram ke treba da si go zaebam i linuxot....bad OS
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Нема зошто да си го заебуваш Linux-от. Ако го преинсталираш Windowso, после само ќе си го преинсталираш boot loaderot (Grub), тоа од live cd-то може да се среди, и се ќе си биде ок.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Нема зошто да си го заебуваш Linux-от. Ако го преинсталираш Windowso, после само ќе си го преинсталираш boot loaderot (Grub), тоа од live cd-то може да се среди, и се ќе си биде ок.
aj objasni potocno sto me interesue...ima sansa da ne go stvam linux i formatiram particija a instaliram samo boot loader...nekako ne mi e jasno?
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Колку што те разбрав - имаш Windows и Linux, и ти е страв дека ако го преинсталираш Windows-от ќе ти се заебе Linux-от и нема да можеш да го boot-ираш. Ако си мислел на тоа ти кажав решение како пак можеш да си ја средиш работата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно