• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Remote desktop Win10 кон Win 7-Подесување рутер A1 Technicolor TC7200

  • Ја почнал/а темата
  • #1

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,032
716
Имам потреба да пристапам на мојот домашен дестоп пц од далечина.
разгледав неколку видеа но никаде не најдов нешто слично.

Знам дека може со Team Viewer,Any Desk и други но бара пристап од двете страни да потврди или прифати конекција.
понекогаш кога сум излезен немам дома некој што би можел да прифати конекција.

пример: да споделам мобилен интернет од телефонот на лап топ и потоа да пристапам на домашниот пц.

подесив/дозволив пристап од далечина е сега кај рутерот треба да направам port forwarding
што конкретно треба да подесам кај рутерот?
отидов ADVANCED/FORWARDING/Create IPv4


Local IP Address: треба да се стави ip од лаптопот што сака пристап?
External IP Address: -празно ?
Service Name: Microsoft Remote Desktop
Local IP Address :треба да се стави ip од лаптопот што сака пристап?
Local Start Port 3389
Local End Port 3389
External IP
External Start Port 3389
External End Port 3389
Protocol BOTH

што конкретно треба да подесам?
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,246
1,309
Ne znam dali bi rabotel Remote Desktop pozadi double NAT od A1. Od druga strana mozes na Teamviewer ili Anydesk da podesis unattended access so sto bi pristapuval so 1 klik bez password (koj e memoriran na klientot) ili slicno.

Pisuvam od mobilen i nemam kirilica.
 

Gucci

On your way to fame
5 јули 2011
849
727
^ нема.
Bad idea е да отвориш 3389.
Пробај со алтернативи, ultraviewer на пример.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,244
8,471
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Chrome Remote Desktop - 2 степ верификација по смс на акаунтот и раат биди си. Не бара верификација од две страни, акаунтот е твој. (не бари ни TW ама ај).

не отварај 3389 јавно, башка дупли нат нема ни да работи како што посочија.
 

krashot

Gaining Experience
21 април 2013
173
101
Bitol, Bitola, Macedonia
krashot's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600
Motherboard
Gigabyte B450M-K
Storage
240 SSD 1TB HDD
RAM
16 GB
Video card
Gigabyte 1060 3GB
Mouse
Redragon M711 Cobra
Monitor
Benq 24"
OS
Windows 10 Pro
Јас на TeamViewer имам акаунут и сум логиран на двата компјутери(и телефон) штиклирав таму за да не ми бара потврда при секоја конекција, и без проблем пристапувам кај сакам.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,032
716
Јас на TeamViewer имам акаунут и сум логиран на двата компјутери(и телефон) штиклирав таму за да не ми бара потврда при секоја конекција, и без проблем пристапувам кај сакам.
дали е ограничено времето за користење на TeamViewer?
Мислењето е автоматски споено:

Ne znam dali bi rabotel Remote Desktop pozadi double NAT od A1. Od druga strana mozes na Teamviewer ili Anydesk da podesis unattended access so sto bi pristapuval so 1 klik bez password (koj e memoriran na klientot) ili slicno.
го подесив на AnyDesk,многу поедноставно е,фала
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,026
Мислења
837,022
Членови
28,966
Најнов член
dedecds
На врв Дно