Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

reMarkable 2 таблет

cogscape

Gaining Experience
28 јуни 2016
54
101
cogscape's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X
Motherboard
Asus ROG Strix B450-F GAMING
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus NVMe
PSU
Corsair HX1000
RAM
Kingston HyperX Predator 4x16GB 3200MHz DDR4 CL18
Video card
EVGA 3090 FTW3 Ultra
Case
Lian Li
Mouse
Logitech MX Master 3S
Keyboard
CoolerMaster MK730
Monitor
Dell P2421DC + Dell P2423D
OS
Windows/MacOS

Пред извесно време го открив таблетов и на прв па и втор поглед многу ми се допадна како алатка за работа и студирање. Цените се солени, особено за во Европа, а во Македонија воопшто и нема достава за жал.

За многу од способностите потребен е месечна претплата кон некаков нивни клауд сервис но по кратко пребарување најдов неколку open-source алтернативи - можеби работат, можеби не.

Дали може некој да сподели лично искуство или пак познава некој кој го има набавено овој уред кај нас? Воедно ме интересира и ваше мислење за нештово како секојдневна алатка, можеби знаете некоја подобра / поекономична алтернатива?
 

GreenVlach

Gaining Experience
11 мај 2020
142
81
Скопје
за помала цена можеш кај нас да земеш топ таблет во скоро секоја големина кај што кај обичниот таблет имаш повеќе можности на користење а има и доста апликации за читање книги, документи забелешки и слично
 

cogscape

Gaining Experience
28 јуни 2016
54
101
cogscape's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X
Motherboard
Asus ROG Strix B450-F GAMING
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus NVMe
PSU
Corsair HX1000
RAM
Kingston HyperX Predator 4x16GB 3200MHz DDR4 CL18
Video card
EVGA 3090 FTW3 Ultra
Case
Lian Li
Mouse
Logitech MX Master 3S
Keyboard
CoolerMaster MK730
Monitor
Dell P2421DC + Dell P2423D
OS
Windows/MacOS
за помала цена можеш кај нас да земеш топ таблет во скоро секоја големина кај што кај обичниот таблет имаш повеќе можности на користење а има и доста апликации за читање книги, документи забелешки и слично
Најефтиниот таблет за цртање во Анхоч е Wacom One 13 со обичен екран, наспроти e-paper-like екранот на reMarkable (не е баш јасно точно каква технологија користат за екранот но велат дека е делумно базирана на e-ink). E-paper ми е далеку по-атрактивна опција како би го користел за читање e-books, а кога сме веќе кај Wacom не знам дали воопшто може да се интегрираат со некои cloud сервиси за соработка?

Можеби имаш некој конкретен таблет или бренд на ум?
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.596
17.014
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

GreenVlach

Gaining Experience
11 мај 2020
142
81
Скопје
Најефтиниот таблет за цртање во Анхоч е Wacom One 13 со обичен екран, наспроти e-paper-like екранот на reMarkable (не е баш јасно точно каква технологија користат за екранот но велат дека е делумно базирана на e-ink). E-paper ми е далеку по-атрактивна опција како би го користел за читање e-books, а кога сме веќе кај Wacom не знам дали воопшто може да се интегрираат со некои cloud сервиси за соработка?

Можеби имаш некој конкретен таблет или бренд на ум?
Сакаш да читаш и работиш или сакаш да црташ?
За читање ако ти е само Kindle се топ
 

cogscape

Gaining Experience
28 јуни 2016
54
101
cogscape's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X
Motherboard
Asus ROG Strix B450-F GAMING
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus NVMe
PSU
Corsair HX1000
RAM
Kingston HyperX Predator 4x16GB 3200MHz DDR4 CL18
Video card
EVGA 3090 FTW3 Ultra
Case
Lian Li
Mouse
Logitech MX Master 3S
Keyboard
CoolerMaster MK730
Monitor
Dell P2421DC + Dell P2423D
OS
Windows/MacOS
Убава рецензија. Мислам дека некои од проблемите што ги акцентираше човекот може да се заобиколат, барем делумно, но секако не можам да потврдам (со оние open-source алатки за cloud синхронизација што ги спомнав погоре).

Сакаш да читаш и работиш или сакаш да црташ?
За читање ако ти е само Kindle се топ
Kindle е топ, барем онаа Paperwhite (или како и да беше брендирана) варијанта но многу додена вредност би имал уредот со способност за цртање, онакво грубо за дијаграми, забелешки итн.
Немам голема потреба од е-читач но би инвестирал во комбиниран уред.
 

dddragan

On your way to fame
12 август 2014
393
527
Другар го имаше земено, кога ми кажа колку пари дал не ми се веруваше. Ама го пробав, буквално ко да пишуваш со молив/пенкало на некоја добра хартија е, неверојатно добар фидбек и осет. Не би го споредил со таблет, скроз друга категорија е.

Лично не би го купил, не ми треба, топ ми е лист и пенкало, ама јака ствар е.
 

cogscape

Gaining Experience
28 јуни 2016
54
101
cogscape's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X
Motherboard
Asus ROG Strix B450-F GAMING
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus NVMe
PSU
Corsair HX1000
RAM
Kingston HyperX Predator 4x16GB 3200MHz DDR4 CL18
Video card
EVGA 3090 FTW3 Ultra
Case
Lian Li
Mouse
Logitech MX Master 3S
Keyboard
CoolerMaster MK730
Monitor
Dell P2421DC + Dell P2423D
OS
Windows/MacOS
Технички оф-топик (ако има интерес можеби треба да отвориме топик посветен на вакви таблети), но сметам дека би му се нашла информацијава на некој што бара ваква алатка и налетал на темава.

По малку по-инволвирано истражување на пазарот, налетав на продукт кој ми се допадна многу повеќе - Supernote A5X.
Како главна предност а воедно и причина зошто ми е фаворит е не поради хардверот туку поради софтверот. Сиот roadmap за функционалности е јавно достапен на Trello борд и се наведени сите оние кои најчесто се барани од корисниците а воедно и сите оние кои јас ги сметам за многу корисни (на пр. infinte canvas, live stream итн.). А најдоброто? Без месечни/годишни претплати.

Главна разлика од физички аспект е (според Youtube рецензии) дека чуството при пишување е послично со пишување со гелно или ролер пенкало наспроти Remarkable 2 таблетот на кој чувството потсеќало на пишување со молив (што верувам дека е прилично задоволително, како што ни сподели @dddragan погоре).
Вреди да се напомене дека нема backlight што ме разочара но е така по дизајн и со добри причини објаснети на нивниот сајт.

Линк до продуктот: Supernote X series
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.596
17.014
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Многу тапа изгледа уредов овака набрзинка што го видов. Па за 550 евра па…

FA41E0F6-87D2-43E7-AEFF-8571543C546A.jpeg
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.830
5.735
Многу тапа изгледа уредов овака набрзинка што го видов. Па за 550 евра па…

Погледнете го атачментот 120056
Ова е страшно добро, а не лошо. Само што нема софтвер, а и цената... Всушност eink андроид/виндоус таблет бара народ за работа на сонце реално, а не измишљотини. Ама ќе почекаме.
 

cogscape

Gaining Experience
28 јуни 2016
54
101
cogscape's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X
Motherboard
Asus ROG Strix B450-F GAMING
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus NVMe
PSU
Corsair HX1000
RAM
Kingston HyperX Predator 4x16GB 3200MHz DDR4 CL18
Video card
EVGA 3090 FTW3 Ultra
Case
Lian Li
Mouse
Logitech MX Master 3S
Keyboard
CoolerMaster MK730
Monitor
Dell P2421DC + Dell P2423D
OS
Windows/MacOS

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
992
1.275
Скопје
Многу се познаваат траги од пенкалото на сликава, не верувам дека, да речеме на iPad вака се забележуваат?
Не се траги од пенкалото, туку гоустинг од претходните шкртки пошто е делумно рифрешнат екранот. Ова е карактеристично за еинк екрани. За да исчезнат скроз се прави фул рифреш.
 

cogscape

Gaining Experience
28 јуни 2016
54
101
cogscape's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X
Motherboard
Asus ROG Strix B450-F GAMING
Storage
SAMSUNG 500GB SSD 970 EVO Plus NVMe
PSU
Corsair HX1000
RAM
Kingston HyperX Predator 4x16GB 3200MHz DDR4 CL18
Video card
EVGA 3090 FTW3 Ultra
Case
Lian Li
Mouse
Logitech MX Master 3S
Keyboard
CoolerMaster MK730
Monitor
Dell P2421DC + Dell P2423D
OS
Windows/MacOS
Аха, е тоа има повеќе смисла. Фала ти за појаснувањето. Претпоставувам целосно освежување не се прави континуално поради долгиот response time типичен за e-ink екрани, или пак има друга причина?
 

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
992
1.275
Скопје
Претпоставувам целосно освежување не се прави континуално поради долгиот response time типичен за e-ink екрани, или пак има друга причина?
И ради риспонсот, и ради заштеда на батерија, можеби и ради амортизација на екранот(моја претпоставка), а и на некој може да му смета "стробо" ефектот од фул рефреш повеќе(цел екран поцрнува па враќа на бело) отколку минимален гоустинг. Не сум користел од цртачкиве/пишувачкиве, но веројатно има опција да се подеси колку често да прави фул рифреш како и кај обичниве.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.214
Членови
35.390
Најнов член
lefkova.e
На врв Дно