• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Relay контролер со LAN (web)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Noumenon

Gaining Experience
14 ноември 2009
135
70
Ми треба контролер со рилеј (или повеќ) со кој ќе можам да управувам со помош (веб) интерфејс преку мрежа? Има на Али, но не можам толку долго да чекам.

Ако некогаш сте имале нешто такво и не ви користи повеќе, пишете :)
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,488
4,119
Sonoff Basic?
Може да се најде и во МК негде.
Ама е доста поскап тука.
Има еден МК сајт ги продава ама поскапи се. Го заборавив кој беше :)

Edit: Има и Shelly во Делукс Куманово по ок цени.
 
Последна промена:

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,534
936
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
sonoff имаше и во хубо маркет едно време.

би препорачал убаво да се провери прво кои модели се, и нивна компатибилност со tasmota. Предноста е дека нема да зависиш од cloud сервиси на sonoff и/или нивен gateway.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Noumenon

Gaining Experience
14 ноември 2009
135
70
Sonoff гледав во Бриколаж, ама цените соленки.
Дали има(a) Sonoff со кабел? Плус вифи некако не ми изгледа стабилно решение. Исто флешувањево со тасмота бара хардвер и одлемување/залемување што не ми е најјака страна.

US $14.7 24% OFF|LAN Ethernet 2 Way Relay Board Delay Switch TCP/UDP Controller Module WEB Server Great Value|Relays| - AliExpress
Повеќе мислев на нешто како ова. Ако има некој нешто слично нека прати понуда.

Благодарам на сите за сугестиите.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,739
3,108
Дали има(a) Sonoff со кабел? Плус вифи некако не ми изгледа стабилно решение. Исто флешувањево со тасмота бара хардвер и одлемување/залемување што не ми е најјака страна.
Нема колку што знам. Сите се со вајфај. Што се однесува до стабилноста, не сум имал никакви проблеми. Секогаш се достапни и не се случило да не изврши зададена команда, дали рачно, дали автоматски. Плус се поврзува со асистентот на гугл или алекса, па може и преку нив да се управуваат. Софтверот редовно го надоградуваат со нови можности. Е сега проблем е што интеграцијата со IFTTT, која порано беше бесплатна сега е премуим услуга со доплата. Тоа остава можност во иднина така да направат и за други функционалности.

Тасмота и мене ми се виде комплицирано за инсталација, терам со фабричкиот фирмвер.

Вижн пред неколку години нудеа решенија за домашна автоматизација со жичани контролери, па може да има нешто такво какво што бараш. Не се сеќавам од кој производител беа, а не знам и дали уште работат со тоа. Прашај ги, излегуваат пресрет.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,122
Мислења
838,819
Членови
29,033
Најнов член
Newlearner
На врв Дно