Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Релативно позитивно искуство со Нексио

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.212
10.943
Скопје
Имам купено цела конфигурација пред 40 месеци, ~70k. Оваа у ова лево што стои уствари.
Пред месец дена, без некој апдејт на Виндоус или било каква софтверска/хардверска промена, 3-4 дена по ред ми вадеше БСОД, еднаш дневно. И на idle и у игра и у browsa-ње.
Првиот BSOD (Логовиве се од WhoCrashed програмата)
On Sun 12.06.2022 6:00:08 PM your computer crashed or a problem was reported
crash dump file: C:\WINDOWS\Minidump\061222-17718-01.dmp
This was probably caused by the following module: ntoskrnl.exe (nt+0x3F7D60)
Bugcheck code: 0x3B (0xC0000005, 0xFFFFF80739F16F0C, 0xFFFFFA83BC130870, 0x0)
Error: SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION
file path: C:\WINDOWS\system32\ntoskrnl.exe
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: NT Kernel & System
Bug check description: This indicates that an exception happened while executing a routine that transitions from non-privileged code to privileged code.
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem.
The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver that cannot be identified at this time.
Вториот BSOD
On Mon 13.06.2022 4:25:53 PM your computer crashed or a problem was reported
crash dump file: C:\WINDOWS\Minidump\061322-14218-01.dmp
This was probably caused by the following module: dxgmms2.sys (0xFFFFF80723732AC4)
Bugcheck code: 0x1000007E (0xFFFFFFFFC0000005, 0xFFFFF80723732AC4, 0xFFFFF88552268118, 0xFFFFF88552267950)
Error: SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED_M
file path: C:\WINDOWS\system32\drivers\dxgmms2.sys
product: Microsoft® Windows® Operating System
company: Microsoft Corporation
description: DirectX Graphics MMS
Bug check description: This indicates that a system thread generated an exception which the error handler did not catch.
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem.
The crash took place in a Microsoft module. Your system configuration may be incorrect. Possibly this problem is caused by another driver on your system that cannot be identified at this time.
По вториов си реков леле ако отишла графичкава... па ај демек драјвери инсталирав драјвери.
Третиот BSOD
On Thu 16.06.2022 10:35:55 AM your computer crashed or a problem was reported
crash dump file: C:\WINDOWS\MEMORY.DMP
This was probably caused by the following module: hardware.sys (hardware)
Bugcheck code: 0x1A (0x41792, 0xFFFFD7004245C2A8, 0x200000000000, 0x0)
Error: MEMORY_MANAGEMENT
Bug check description: This indicates that a severe memory management error occurred. A corrupted PTE has been detected.
This might be a case of memory corruption. This may be because of a hardware issue such as faulty RAM, overheating (thermal issue) or because of a buggy driver. This problem might also be caused because of overheating (thermal issue).
A third party driver was identified as the probable root cause of this system error. It is suggested you look for an update for the following driver: hardware.sys .
Google query: hardware.sys MEMORY_MANAGEMENT
Четвртиот БСОД
On Thu 16.06.2022 10:35:55 AM your computer crashed or a problem was reported
crash dump file: C:\WINDOWS\Minidump\061622-19562-01.dmp
This was probably caused by the following module: hardware.sys (hardware)
Bugcheck code: 0x1A (0x41792, 0xFFFFD7004245C2A8, 0x200000000000, 0x0)
Error: MEMORY_MANAGEMENT
Bug check description: This indicates that a severe memory management error occurred. A corrupted PTE has been detected.
This might be a case of memory corruption. This may be because of a hardware issue such as faulty RAM, overheating (thermal issue) or because of a buggy driver. This problem might also be caused because of overheating (thermal issue).
A third party driver was identified as the probable root cause of this system error. It is suggested you look for an update for the following driver: hardware.sys .
Google query: hardware.sys MEMORY_MANAGEMENT
И тука веќе пуштив Windows Memory Diagnostic и одма покажуваше ерор
1657787578804.png

2x8gb G.Skill RIPJAWS имам.

Ја ставив само плочка А, пуштив тест пак, има ерор.
Ја ставив само плочка А, во другиот слот, има ерор.
Ја ставив само плочка Б, нема ерор.

Значи 99% плочка А цркинела.
Ме мрзеше мемтест да правам.

Сигурен во моите дедукциски способности, отидов во Нексио, малку се бунеа сакаа цела конфа да ја носам или барем 2те плочки (но не можев да останам без компјутеров) и ги убедив да им ја оставам само оваа.
После 4 дена ми ја враќаат и велат дека поминала Windows инсталација и мемтест, без проблем, исправна била... да сум проверел БИОС или повторно нивното - да сум ја однел цела конфа на дијагноза.
Ми немаше никаква логика за БИОС пошо за мојата генерација процесор, последниот БИОС е од пред година-две, тогаш и го апдејтував... и сега наеднаш така ќе му текне една плочка да расипе -_-.
Се напнав, и си купив една 16ка G.Skill Aegis и си работев со 16+8 рам лабаво на пониска фреквенција.
Ама уште ме копкаше со плочкава пошо сум сигурен дека е цркинела, а од друга страна па и бев сигурен за Нексио...

Ја дадов на @farkizz да ја тестира, и кај него даваше ерор, и на мемтест...

И отидов пак во Нексио, ја стаивме плочката, пуштивме Windows Memory Diagnostic и исто даваше ерор... се замисли малку сервисерот, стави мемтест, и на мемтест 2-3 минути не даваше ерор...
Јас бев сигурен и дека на мемтест ќе даде одма ерор (пошп кај @farkizz беше така) ама тука не даде... и пошо сум ја малку чакнат, претходно му реков дека ако не даде на мемтест ерор, им ја оставам, не барам замена, не ми треба ништо... но ми земаа број и рекоа ќе ме побараат.

Ми се јавија пред некој ден, одобрена ми била замена, да ја однесам и исправната и ќе ми дадат две нови исто RIPJAWS (производство април 2022 мх мх мх).
И тоа и се деси.
Експертизата на @farkizz вели дека веројатно пошо процесорот беше некој Пентиум голд у сервисот, подоцна дал ерор, или пак друг вид на тест требало да се пушти на мемтест...

Генерално среќен и задоволен, со моите сегашни 32 гигабајти рам, 1x16, 2x8. Си лабавам на 1866 и веројатно не у dual channel, хаха. Пошо у read the fucking manual на матичнава вели вака
1657788355360.png

1657788378577.png
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.457
14.733
Јас слично така со Анхоч, пред година дена.

Купив 2 х 8Gb Kingston Hyperx Fury 3200 CL16. После две години приметувам дека на вториот компјутер кој ми е dedicated симулатор за MSFS2020 Windows вели 16Gb RAM, 7,9Gb usable, 8.1Gb reserved.
Мемтест проаѓаше без проблем. Со меморијата немаше никаков проблем при тестови,. Кога настанала фрката немав поима пошто компјутерот си работеше без никаков проблем, освен што велеше дека 8.1Gb се reserved.
Инсталирав 11-ка, инсталирав Debian секаде истото, компјутерот работи нормално и при стрес тест и при полнење на меморијата, работи во dual channel само што видливи беа 7,9Gb.
Арно ама ако едната меморија беше оставена сама, компјутерот се гасеше.
Ја однесов во сервис во Анхоч и веднаш ми ја заменија после краток тест. Само не ми дадоа HyperX туку ми дадоа Fury, јер Кингстон ги ребрендирале мемориите во меѓувреме.... И после тоа сите среќно си живееја :D
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1.067
1.410
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X3D & BeQuiet! Pure Loop 280mm
Motherboard
ASUS ROG Strix B550-F GAMING
Storage
Gigabyte Aorus 2TB & Gigabyte 1TB
PSU
XFX 1000W Platinum
RAM
2x16GB DDR4 3600C17
Video card
ASUS ROG STRIX RTX3090 O24G WHITE
Case
Corsair Air 540
Mouse
Razer Lancehead TE
Keyboard
ASUS ROG Strix Scope RX
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 11 Professional x64
Слично искуство имав со DDR3 кит на времето, на memtest проаѓаше без проблем и по цели 24h, меѓутоа во било кое сценарио да се работа на истата плочка на OS околина мрзнеше и даваше разни BSOD известувања. Ова не се реши ниту со кревање на напон на меморијата ниту со рачно „опуштање на тајминзите“, ниту со QVL поставки за истиот модел на меморијата.

Една од плочките даваше грешки (настрана memtest) без разлика на менување на рам слотови/платформа или поставки. За во сервис имаше мало „натегање“ ама ја признаа гаранцијата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.233
Мислења
977.054
Членови
35.543
Најнов член
Dime19
На врв Дно