Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Регистрирање на фирма за онлајн услуги(читај Дигитален маркетинг)?

Afrikanche

Gaining Experience
16 септември 2021
63
60
Здраво друштво,
Дали имате искуство или пак совет за како би можел да регистрирам фирма за онлајн услуги бидејќи нудам услуги за дигитален маркетинг одреден период и сите клиенти до сега што ги имам ми плаќаат кеш, но дојдов до момент каде што треба да имам шанса да работам за поголема компанија која не дава ,,пари на рака'', па би сакал да добијам информации околу тоа дали има некој начин да основам некаков тип на фирма со минимални трошоци со цел да можам да примам исплати преку трансакциска сметка?

Секоја информација е добредојдена:)
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
891
966
Заеби отварање на фирма.
Договори се со некој пријател кој има фирма да наплаќаш преку негова фирма.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.536
1.407
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Со авторски договор можеш да се договориш со фирмата. Фирмата се грижи за сите детали околу тоа, ти си добиваш пари на трансакциска со платен данок…

Ако си спремен за фирма твоја, отворај. Ти треба пари за регистрација, па сметководител, фирмарина, секој месец плата за тебе со платени придонеси…
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.565
3.154
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Ако планираш 100% да се занимаваш со оваа дејносот како редовно вработување, при што сакаш да ти тече стаж тогаш разгледај ги опции за отварање на фирма, за ова имаш тема на форумов.
Во спротивно финаниски најисплатлива варјанта со најмалце замарање е да склучиш договор за деко со фирмата која те ангажира, како што ти пиша погоре @Taurus
 

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
966
1.066
Skopje
Според напишаново, не ти треба фирма пошто давачки имаш непотребни.

Договори се со клиентот преку договор на дело и исплатата ќе ти оди на трансакциска сметка во банка. Така функционираат скоро сите индивидуалци што немаат фирма и немаат опција за „онлајн“ фактурирање/наплата.

Договори се и за данокот кој ќе го плати. Јас лично се договарам за фиксна сума а данокот/персоналецот платен од нивна страна.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
Отидете у било која поголема фирма, банка, АД кај нас и понудете се за со договор на дело. Кога ќе ви се изнасмејат у фаца, или фино лепо ќе ве од**бат не сум јас крив.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.912
2.123
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Отидете у било која поголема фирма, банка, АД кај нас и понудете се за со договор на дело. Кога ќе ви се изнасмејат у фаца, или фино лепо ќе ве од**бат не сум јас крив.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
?
Мислењето е автоматски споено:

Па нека ти ги пуштат на трансакциска. Претходно потпишете договор за дело. Данокот треба они да го платат. Мислев ова веќе сите го знаат во 2023 година.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.565
3.154
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Отидете у било која поголема фирма, банка, АД кај нас и понудете се за со договор на дело. Кога ќе ви се изнасмејат у фаца, или фино лепо ќе ве од**бат не сум јас крив.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Зш ?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.536
1.407
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Отидете у било која поголема фирма, банка, АД кај нас и понудете се за со договор на дело. Кога ќе ви се изнасмејат у фаца, или фино лепо ќе ве од**бат не сум јас крив.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Лоши соработници ти се погодиле :)

Ретко работам фриленс последно време, ама кај нас, оние кои ме побарале за работа, од старт се потпишувало НДА, договор авторски/дело без никаков проблем и тоа побарано од нивна страна.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
?
Мислењето е автоматски споено:

Па нека ти ги пуштат на трансакциска. Претходно потпишете договор за дело. Данокот треба они да го платат. Мислев ова веќе сите го знаат во 2023 година.
Пробајте еве Макпетрол, Алкалоид, некоја поголема Банка итн...

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
Лоши соработници ти се погодиле :)

Ретко работам фриленс последно време, ама кај нас, оние кои ме побарале за работа, од старт се потпишувало НДА, договор авторски/дело без никаков проблем и тоа побарано од нивна страна.
Освен ако не си некој ептен мадр факр со специфична професија и зависат баш од тебе, за друго не припаруваш без фирма. А НДА потпишуваш во секој случај.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.565
3.154
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Пробајте еве Макпетрол, Алкалоид, некоја поголема Банка итн...

Sent from my TELEFON using Tapatalk
За Макпетрол или Алкалоид не би знаел, а поголемиве банки можам да тврдам дека ангажираат луѓе по договор за дело или авторски договор.
Со тоа што тоа го прават онака како што е пропишано со закон, буквално за извршување на дело а не како замена за договор за вработување. Покрај тоа што ангажираат експерти за одредени проекти (што е навистина ретко), ангажираат и на пример, фотографи, и хостеси за настани, уметници, преведувачи, како и лица за извршување на краткорочни работи кои не се безбедносен ризик за компанијата.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
За Макпетрол или Алкалоид не би знаел, а поголемиве банки можам да тврдам дека ангажираат луѓе по договор за дело или авторски договор.
Со тоа што тоа го прават онака како што е пропишано со закон, буквално за извршување на дело а не како замена за договор за вработување. Покрај тоа што ангажираат експерти за одредени проекти (што е навистина ретко), ангажираат и на пример, фотографи, и хостеси за настани, уметници, преведувачи, како и лица за извршување на краткорочни работи кои не се безбедносен ризик за компанијата.
Ете така, значи небитни фаци мање више. Маркетинг и слично тешко со договор на дело.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
891
966
Здраво друштво,
Дали имате искуство или пак совет за како би можел да регистрирам фирма за онлајн услуги бидејќи нудам услуги за дигитален маркетинг одреден период и сите клиенти до сега што ги имам ми плаќаат кеш, но дојдов до момент каде што треба да имам шанса да работам за поголема компанија која не дава ,,пари на рака'', па би сакал да добијам информации околу тоа дали има некој начин да основам некаков тип на фирма со минимални трошоци со цел да можам да примам исплати преку трансакциска сметка?

Секоја информација е добредојдена:)

Кажав на почетокот и пак ти викам: заеби отварање на своја фирма.

Освен ако:
 • редовно секој месец, од сега па во иднина, ќе ти пристигнуваат пари на сметка од таа големата фирма,
 • егото ти е големо, па сакаш да си „директор“ на фирма и
 • ако си ја гледаш иднината во Македонија.
Води сметка дека ако регистрираш своја фирма (нема ти да ја регистрираш, имаш регистрациони агенти кои се овластени од Централен регистар да ти регистрираат фирма), ќе мораш да имаш секој месец доволно пари на сметката на фирмата за да исплатиш плата и да платиш сметководител. Закасниш ли, казна. Мораш да водиш евиденција, архивска книга, книга на влезни излезни фактури, персонална евиденција. Не почитуваш правила и работиш ли по свое, УЈП, контрола, казна. Те намирисаат ли политичарите, ти праќаат рекетари, ОГРОМНА КАЗНА.
Своја фирма има и позитивни работи: со платата ќе ти се регистрира и работен стаж, здравствено ќе си осигуран и пензиски осигуран. Имаш и други поволности, ама ќе ги откриеш со време.

Ако ти е еднократен тој „голем“ бизнис со „голема“ фирма која сака да соработува само со правни субјекти, договори се со некој твој пријател кој има своја приватна фирма да потпишете два договори:
 • еден е договор на дело меѓу тебе и фирмата на твојот пријател дека ќе ја работиш таа „голема“ работа за таа „голема“ фирма (он ќе има обврска да ти плати персонален данок од 11.11% кога ти ги префрла парите од сметката на фирмата на твојата лична сметка, да плати ддв, ти ќе имаш обврска да му оставиш некоја пара за услугата што ти ја прави) и
 • другиот е комерцијален договор кој е меѓу фирмата на твојот пријател и „големата“ фирма за услугата.
Ангажирај адвокат за да ги провери договорите, плати го, чини многу помалку од колку решавање на проблемите со лош договор.

Тоа ти е во кратки црти и не ги слушај комуњариве (смолтокери, лапрдачишта, булшитери, мрчатори или како модерно се викаат - ги има на секој форум) што се докажуваат дека нешто знаат (ајде тргнувајте со лавина на коментари на изјавава), па те плашат со мамутски фирми, банки, тие фирми имаат управни одбори, надзорни одбори - има некој кој ја контролира нивната работа. Држи се ти до некоја приватна помала фирма...
 

coNNectMKD

Practice makes perfect
13 март 2017
966
1.066
Skopje
Пробајте еве Макпетрол, Алкалоид, некоја поголема Банка итн...
Ете така, значи небитни фаци мање више. Маркетинг и слично тешко со договор на дело.
За да стигнеш како фриленсер/надворешен соработник за некакви маркетинг кампањи или бренд менаџмент, е научна фантастика. Освен во случај они да бараат такво лице па да си договорат „инфлуенсер“ според нивни планови. Мислам дека и нормално е такви компании да не се заебаваат со авторски договори кога имаат премногу опции и решенија за да пројдат со една обична фактура.

Мојот одговор со договор на дело беше за фирми, нормални, кои работат или бараат нешто за работа а не им треба вработен.

Пример фирма за плочки сака веб, скапо му е во агенција и си договара некој надворешен со договор на дело и тоа е тоа.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
За да стигнеш како фриленсер/надворешен соработник за некакви маркетинг кампањи или бренд менаџмент, е научна фантастика. Освен во случај они да бараат такво лице па да си договорат „инфлуенсер“ според нивни планови. Мислам дека и нормално е такви компании да не се заебаваат со авторски договори кога имаат премногу опции и решенија за да пројдат со една обична фактура.

Мојот одговор со договор на дело беше за фирми, нормални, кои работат или бараат нешто за работа а не им треба вработен.

Пример фирма за плочки сака веб, скапо му е во агенција и си договара некој надворешен со договор на дело и тоа е тоа.
Чоекот убаво си пиша за што му требе. Затоа околу муабети и шта би било ако би било е нерелевантно за оваа тема.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

thrw

On your way to fame
3 декември 2021
632
504
Пробајте еве Макпетрол, Алкалоид, некоја поголема Банка итн...

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Во Алкалоид сум бил повикуван секои 2год за поправка и репрограмирање на нивните автоматики и лабаротиски инструменти со договор на дело, не сум имал проблем и плаќале на трансакциска, и во 2 наврати директно во рака со тоа што ме пријавувале во пензиско/осигурување за хонорар.
Во Комерцијална, Стопанска и Охридска банка сум имал такви неубави конфронтации ама на крај ми плаќале на девизна по мој терк :)
Секако тука не сум бил пријавуван зошто бев на почеток со студиите и не можев да работам официјално. Односно со други зборови се пишманев да не ми направат проблем на факултет.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
Во Алкалоид сум бил повикуван секои 2год за поправка и репрограмирање на нивните автоматики и лабаротиски инструменти со договор на дело, не сум имал проблем и плаќале на трансакциска, и во 2 наврати директно во рака со тоа што ме пријавувале во пензиско/осигурување за хонорар.
Во Комерцијална, Стопанска и Охридска банка сум имал такви неубави конфронтации ама на крај ми плаќале на девизна по мој терк :)
Секако тука не сум бил пријавуван зошто бев на почеток со студиите и не можев да работам официјално. Односно со други зборови се пишманев да не ми направат проблем на факултет.
Кога било ова? И немале фирма некоја овластена за тие автоматики и лабораториски инструменти, туку студент од 1ва година викале? Малку ептен неверојатно ми е ова, ама ај важи.
Допирање таква сензитивна опрема од неовластено лице ти летнаа одма сите ИСО/мисо и остали сертификати...

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Ceco

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1.266
1.502
Кога било ова? И немале фирма некоја овластена за тие автоматики и лабораториски инструменти, туку студент од 1ва година викале? Малку ептен неверојатно ми е ова, ама ај важи.
Допирање таква сензитивна опрема од неовластено лице ти летнаа одма сите ИСО/мисо и остали сертификати...

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Муабетов изгледа ко некој чича кога прави муабет со газда на <insert big company name here>: „Еј абе имам еден внучко, од брат ми синот, генијалец е, му чепка глата у тоа компјутери мопјутери, ќе ти заврши работа за ич пари“
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: marv

thrw

On your way to fame
3 декември 2021
632
504
За Алкалоид беше при крајот со моите студии. Имале потреба да им се средат системите, не сакале да вработат човек за тоа или не нашле, на оглас сум стапил во контакт со нивниот човек за ИТ или шеф на процеси или како му беше титулата, отидов до канцеларијата кај Автокоманда и потпишав за дело со временски интервал со различни пенали ако не исполнев и обратно за рокови на плаќање ако сакаа да ме шутнат после.

Ова беше 2016-2017 и 2019-2020. А за сертифицираност заборавиле кога им застанало производството и тестирањата. Ако ме викнат пак, ќе ти пишам :)
Можеби сега си го обучиле човекот со помош на "западот".
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
За Алкалоид беше при крајот со моите студии. Имале потреба да им се средат системите, не сакале да вработат човек за тоа или не нашле, на оглас сум стапил во контакт со нивниот човек за ИТ или шеф на процеси или како му беше титулата, отидов до канцеларијата кај Автокоманда и потпишав за дело со временски интервал со различни пенали ако не исполнев и обратно за рокови на плаќање ако сакаа да ме шутнат после.

Ова беше 2016-2017 и 2019-2020. А за сертифицираност заборавиле кога им застанало производството и тестирањата. Ако ме викнат пак, ќе ти пишам :)
Можеби сега си го обучиле човекот со помош на "западот".
Мене ме убеди, да си ибеш векот

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Afrikanche

Gaining Experience
16 септември 2021
63
60
Со авторски договор можеш да се договориш со фирмата. Фирмата се грижи за сите детали околу тоа, ти си добиваш пари на трансакциска со платен данок…

Ако си спремен за фирма твоја, отворај. Ти треба пари за регистрација, па сметководител, фирмарина, секој месец плата за тебе со платени придонеси…
По сите одговори, мислам дека ќе одам на оваа карта со авторски договор/договор на дело.

Не сум спремен за моја фирма затоа и прашувам од околу :D знам дека има премногу давачки околу тоа ...
Мислењето е автоматски споено:

Кажав на почетокот и пак ти викам: заеби отварање на своја фирма.

Освен ако:
 • редовно секој месец, од сега па во иднина, ќе ти пристигнуваат пари на сметка од таа големата фирма,
 • егото ти е големо, па сакаш да си „директор“ на фирма и
 • ако си ја гледаш иднината во Македонија.
Води сметка дека ако регистрираш своја фирма (нема ти да ја регистрираш, имаш регистрациони агенти кои се овластени од Централен регистар да ти регистрираат фирма), ќе мораш да имаш секој месец доволно пари на сметката на фирмата за да исплатиш плата и да платиш сметководител. Закасниш ли, казна. Мораш да водиш евиденција, архивска книга, книга на влезни излезни фактури, персонална евиденција. Не почитуваш правила и работиш ли по свое, УЈП, контрола, казна. Те намирисаат ли политичарите, ти праќаат рекетари, ОГРОМНА КАЗНА.
Своја фирма има и позитивни работи: со платата ќе ти се регистрира и работен стаж, здравствено ќе си осигуран и пензиски осигуран. Имаш и други поволности, ама ќе ги откриеш со време.

Ако ти е еднократен тој „голем“ бизнис со „голема“ фирма која сака да соработува само со правни субјекти, договори се со некој твој пријател кој има своја приватна фирма да потпишете два договори:
 • еден е договор на дело меѓу тебе и фирмата на твојот пријател дека ќе ја работиш таа „голема“ работа за таа „голема“ фирма (он ќе има обврска да ти плати персонален данок од 11.11% кога ти ги префрла парите од сметката на фирмата на твојата лична сметка, да плати ддв, ти ќе имаш обврска да му оставиш некоја пара за услугата што ти ја прави) и
 • другиот е комерцијален договор кој е меѓу фирмата на твојот пријател и „големата“ фирма за услугата.
Ангажирај адвокат за да ги провери договорите, плати го, чини многу помалку од колку решавање на проблемите со лош договор.

Тоа ти е во кратки црти и не ги слушај комуњариве (смолтокери, лапрдачишта, булшитери, мрчатори или како модерно се викаат - ги има на секој форум) што се докажуваат дека нешто знаат (ајде тргнувајте со лавина на коментари на изјавава), па те плашат со мамутски фирми, банки, тие фирми имаат управни одбори, надзорни одбори - има некој кој ја контролира нивната работа. Држи се ти до некоја приватна помала фирма...
Одличен одговор, сега се е појасно.

Фала ти многу
 

Afrikanche

Gaining Experience
16 септември 2021
63
60
Ако планираш 100% да се занимаваш со оваа дејносот како редовно вработување, при што сакаш да ти тече стаж тогаш разгледај ги опции за отварање на фирма, за ова имаш тема на форумов.
Во спротивно финаниски најисплатлива варјанта со најмалце замарање е да склучиш договор за деко со фирмата која те ангажира, како што ти пиша погоре @Taurus
Единствено ова би можело да биде проблем бидејќи во мојот случај се работи за комплетно менаџирање на нивните социјални мрежи на подолг период а извадокот долу вели поинаку..
 

Атачменти

 • Screenshot_1.png
  Screenshot_1.png
  39,2 KB · Прегледи: 27

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.285
Мислења
977.832
Членови
35.577
Најнов член
OLIVER STANKOVSKI
На врв Дно