• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Регистрација на профил на PS

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.946
www.iwmnetwork.com
Има муабети на темава низ други теми, ама вака на едно место нема баш. :)
Кој има искуство со регистрација на профил, ограничувања и слично нека сподели. Гледам од Галерија советуваат да се одбере Бугарија, некои пречки ако се направи тоа или има подобар workaround?
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.946
www.iwmnetwork.com

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
831
415
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Јас на PS3 кога го земав хрватски направив, после УК и УСА и на крај на УСА останав. Уште чекам да не внесат, ама до тогаш може PS 10 да излезе. Од регионов колку што знам само Македонија и Србија ги нема внесено. Зошто Steam можеше да не внесе, а они не? Човек и легално да сака да игра, пак не може. :mad:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: D

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1.136
1.797
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Абе како што имав пишано и на претходната страна. Најдобар ти е PSN US затоа што библиотеката на наслови е најголема за тој регион и најчесто добиваат попусти, плус курсот на доларот е во наша корист.
Акаунтот се фундира со купување кодови. Имате на amazon.com ваучери од 10$, 20$ 50$.... Купувате таму добивате клуч, му правите redeem на конозла или на https://store.playstation.com и тоа е.

А тоа Македонија дека ќе ја има на Playstation Networк, никогаш, а можда ни тогаш, треба да сватите дека Македонија е мал пазар и никој нема да искрши нозе и да ви ја локализира продавницата на Македонски и да имате цени во денари. Па за кого бе тоа? За сите 100 души во државава што имате конзоли?
И незнам како тоа Valve не внесол во Steam негде и некаде... Сигурно е ова 10.08.2016 год?
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
831
415
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Абе како што имав пишано и на претходната страна. Најдобар ти е PSN US затоа што библиотеката на наслови е најголема за тој регион и најчесто добиваат попусти, плус курсот на доларот е во наша корист.
Акаунтот се фундира со купување кодови. Имате на amazon.com ваучери од 10$, 20$ 50$.... Купувате таму добивате клуч, му правите redeem на конозла или на https://store.playstation.com и тоа е.

А тоа Македонија дека ќе ја има на Playstation Networк, никогаш, а можда ни тогаш, треба да сватите дека Македонија е мал пазар и никој нема да искрши нозе и да ви ја локализира продавницата на Македонски и да имате цени во денари. Па за кого бе тоа? За сите 100 души во државава што имате конзоли?
И незнам како тоа Valve не внесол во Steam негде и некаде... Сигурно е ова 10.08.2016 год?
Колку што знам пред некое време се појави опција на Стим да се селектира дека си од Македонија. Нормално јазик и валута нема, но дозволено е да купиш со картичка како човек. Зошто Сони само не дозволи да проаѓаат македонските картици? Зошто да зимам јас при пејд ваучери од Амазон со англиски или американски адреси или пак да купувам со бугарски при пејд ваучери? Само тоа не ми е јасно.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1.136
1.797
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Регионални заштити, корпоративни заврзлами и остали бакрачи.
Мене пред 2-3 години ко го хакнаа PSN ми блокираа акаунт со преку 300$ инвестирано во него и едвај си го вратив. Ми бараа доказ да приложам живеалиште во УСА незнам што.....
Ризик е тоа. Дигитална дистрибуција ти е рентање лиценци, само што ти декларираат наводна перманентна сопственост.

Steam е исто исподелен регионално. IP адреси, Европа има Tier1 и Tier2 и оние RUS+CIS што се.
Што мајка бараме ние Macedonia во Tier1 со Франција Белгија Луксембург... и остали Зап Европски земји. Којa куповна моќ ја имаме ние...
Се е тоа исто лајно.
 

StOrMK

Gaining Experience
25 јули 2015
831
415
Скопје
StOrMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 - 4440
Motherboard
Gigabyte H81M-S
Storage
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
RAM
Kingston HyperX Fury 8GB
Case
Ментална :D
Mouse
Motospeed V70
Keyboard
Motospeed CK 104
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
Benq DL2215-B 1920x1080 Full HD
OS
Windows 10 PRO 64bit
Регионални заштити, корпоративни заврзлами и остали бакрачи.
Мене пред 2-3 години ко го хакнаа PSN ми блокираа акаунт со преку 300$ инвестирано во него и едвај си го вратив. Ми бараа доказ да приложам живеалиште во УСА незнам што.....
Ризик е тоа. Дигитална дистрибуција ти е рентање лиценци, само што ти декларираат наводна перманентна сопственост.

Steam е исто исподелен регионално. IP адреси, Европа има Tier1 и Tier2 и оние RUS+CIS што се.
Што мајка бараме ние Macedonia во Tier1 со Франција Белгија Луксембург... и остали Зап Европски земји. Којa куповна моќ ја имаме ние...
Се е тоа исто лајно.
Абе за мене е најдобро физички дискови. Си ја купиш играта и ја имаш засекогаш, што знаеш еден ден ако се затвори продавницата а ги немаш спуштено игрите отиде се. Ама од таа страна пак немаме некоја продавница каде што има да речам голем дел од игрите и да можеш да си купиш. Гледав пред некое време на британскиот Амазон, некои игри ги испраќаат (најчесто постарите) а новите не. Е ај сеа...
Секогаш кога ќе помислам на оваа тема, ми текнува на легендарниот PS2. Ех тоа време... Абе каков интернет, купувања, спуштања... Купиш диск и возиш. Тоа е.
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1.669
2.699
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам

GiceCice

Intern
11 октомври 2017
1
0
Дечки нов сум у “спортов“ простете ми за неписменоста! :D Гејмер сум ама првпат ми е со конзолава н' шит. Глеам ова муабетов со американски акаунт ради подобности у дилови за игри и што све не. Е сеа. Квекерот ми го тури Амазон кога сакав да купам PS Plus пакетче за година. Нешто грешам најверојатно па неможам да купам пошо нели сме Уганда и неможе да се испорача/префрли што да е?! Помош? :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.147
Мислења
891.555
Членови
31.490
Огласи
24
Најнов член
julioschneider
На врв Дно