1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Регистрација на фирма

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од pece_naumoski, 16 oктомври 2019.

 1. pece_naumoski

  pece_naumoski
  Intern

  3
  1
  26 Февруари 2019
  Машко
  Здраво, сакам да отворам фирма но ми треба помош, не знам кој назив да го има дали ТД или нешто друго.
  Дејност на фирмата е увоз на "се и сешто" воедно и интернет продажба. Дел од производите ќе бидат од увоз дел од државава.
  Воедно јас сум вработен во фирма но сакам и да имам фирма без да давам отказ.
  Ве молам за повеќе детали ако има некој искуство.

  Испратено од SM-A750FN преку IT.mk форум апликација
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,317
  962
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  За типот на фирмата, најдобро е да биде со ограничена одговорност - тоа значи дека фирмата одговара за обврските само со тоа што влегува како нејзин капитал, а не со капиталот на основачот/управителот и слично....
  Активна фирма без вработени, мислам дека е невозможно, баш ме интересира и мене тоа.

  Секако ќе ти треба и сметководител, можеш од старт да си најдеш некој и да ти објасни што се ќе ти треба за да отвориш фирма - документација, основачи, вработени, месечни фиксни трошоци и слично....

  ОСНОВАЊЕ НА ФИРМА
   
  Последна промена: 16 oктомври 2019
  Costigan_Jr, kolesk, farkizz и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,988
  12,345
  23 Јануари 2008
  Манга
  Мора да има само управител, немора да има вработени.
   
  На damil, olikomerc, GGTT1 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 4. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,317
  962
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  @gOJDO ама управителот треба да е вработен во фирмата, треба да поминува плата/придонеси за него, така?
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gokica

  gokica
  Модератор

  8,396
  10,182
  13 Јуни 2009
  Не мора да е пријавен како вработен во фирмата.
   
  На Taurus и gOJDO им се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,988
  12,345
  23 Јануари 2008
  Манга
  не
   
  damil, GGTT1 и на Taurus им се допаѓа ова.
 7. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,317
  962
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  @gokica @gOJDO да резимираме, значи фирмата (дооел), може да функционира без вработени.
  Имаме управител, кој е вработен во некоја друга фирма.
  Фирмата може да издава фактури/профактури, да прима пари, да плаќа обврски без ниеден вработен во неа.
  Фирмата има месечни трошоци само за сметководител, фирмарина....

  Реално, има многу услуги, виртуелни продукти, па и реални продукти, кои може да се работат од дома (навечер, после враќање од фирмата каде што си редовно вработен). И добро е за почеток, додека не добиеш редовни приходи со сопствената фирма, за да можеш да си дозволиш напуштање на постоечкото вработување и целосно разработување и проширување на својата фирма.
   
  На gOJDO и GGTT1 им се допаѓа ова.
 8. imperial

  imperial
  V.I.P

  1,409
  2,014
  12 Август 2009
  Машко
  а да не знаете дали управителот може да се одјави како единствен вработен.. и повторно да нема вработени во фирмата?
   
 9. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  516
  557
  15 Септември 2012
  Машко
  Имаш регистрациони агенти на Централниот регистар, кои најчесто се адвокати и прилично добро ја знаат материјата. За да не добиваш шарени одговори, побарај струна помош. Во овој момент (припремање), таа помош најчесто е бесплатна.
   
  На Маша и smole им се допаѓа ова.
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,988
  12,345
  23 Јануари 2008
  Манга
  Убаво срочено, ќе додадам само во трошоци радиодифузна такса и трошок за правење на годишна сметка.

  Исто така можеш да си управител на фирма на која не си сопственик, и секако, не си вработен.
   
  На Taurus му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Potop

  Potop
  Gaining Experience

  193
  214
  26 Декември 2013
  Машко
  Најпрво нека е со среќа :)
  Најдобро е да е друштво со ограничена одговорност, односно да основачот одговара во висина на основачкиот влог. Во спротивно ако е тп (трговец поединец) се одговара со целиот движен и недвижен имот.
  Основачкиот влог е минимум 5000 евра.
  Постојат два вида основачки влог, паричен и непаричен.
  Напаричниот е се она што може да ти се најде - биро, компјутер, принтер... само наоѓаш овластен проценител прави проценка и истата се доставува во Централен Регистер на РМ.
  Паричниот не мора да го внесеш веднаш, односно постои можност истиот да се уплати во рок од едн година.
  Од потребни документи ти треба акт за основање, неколку одлуки и зп (заверен потпис) образец кој ќе го искористиш за активирање на сметка во банка после регистрирањето на фирмата.
  Сите документи мора да одат преку адвокат како овластен регистрационен агент.
  Називот на друштвото може да биде по твоја желба само совет крсти го Друштво за трговија и услуги...... и провери дали е името зафатено.
  Точно е дека управителот не мора да е пријавен во друштвото ама мора да е некаде пријавен, односно некој за него да плаќа придонеси кон државата. Невработено лице не може да биде управител, а вработено може да биде и на десет друштва :)
  Трошоци се само фирмарина и сметководство, радиодифузна повеќе не се плаќа.  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На farkizz, artweb, CBB_6 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,317
  962
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Уште едно битно прашање.
  Дали седиштето на фирмата може да биде иста адреса со основачот или управителот на фирмата?
  И дали тоа подразбира плаќање на индустриска струја на местото каде што е седиштето на фирмата?
   
 13. Potop

  Potop
  Gaining Experience

  193
  214
  26 Декември 2013
  Машко
  Може да биде регистрирано друштвото на домашна адреса на основачот.
  Нема да плаќаш индустриска не се замарај :)


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  farkizz, Taurus и на bxxxn им се допаѓа ова.
 14. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  50
  18
  7 Декември 2017
  Женско
  Здраво дечки. Имам идеја за бизнис, и сакам да пробам. Инаку сум студент.. Дали можам да отворам фирма? Дали имам право да земам неповратен кредит? [​IMG] Дали некој има искуство веќе со ова?
  Бизнис идејата ми е скоро 100% работа од компјутер, дома, како фирма-посредник на некој начин.
   
 15. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  911
  453
  5 Јуни 2007
  Машко
  За неповратен кредит до 5000 евра мислам дека треба да си невработен, пријавен на биро до 29 год.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 16. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  191
  201
  9 Јули 2018
  Машко
  Да не отворам нова тема,планирам да отворам онлајн продавница а може и да речеме фб страница со производи за почеток е сега дали може да се регистрирам како Теговец-Поединец и доколку плаќам данок дали ќе е се регуларно?
   
 17. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,171
  512
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Зошто Трговец-Поединец?
  Најдобро е ДООЕЛ, прочитај погоре што е пишувано.
   
 18. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  191
  201
  9 Јули 2018
  Машко
  Заради влогот од 5000 евра бидејќи за ТП не треба влог
   
 19. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  722
  759
  9 Декември 2015
  Машко
  Влогот не мора да е во пари, може и канцелариска опрема. Тоа е само проформа.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 20. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  191
  201
  9 Јули 2018
  Машко
  Дали со ТП можам да земам производи од друга држава и да ги продавам тука и да си плаќам регуларно данок?
   
 21. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,171
  512
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Хипотетички, ако си регистиран како ТП и заглавиш со фирмата може да останеш без целиот твој имот (куќа, стан, покуќнина итн).
   
 22. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  722
  759
  9 Декември 2015
  Машко
  Не знам. Како и да е, ако отвараш фирма треба да се консултираш и ангажираш сметководител или адвокат. Ако имаш таков пријател со него направи муабет. Од тоа што го знам ТП има предности ама мислам дека има повеќе потенцијално негативни работи. Затоа речиси сите избираат ДООЕЛ или ДОО.
   
Слични теми
 1. Blagojce
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  890
 2. DekoRoker
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,096
 3. goran222
  Одговори:
  30
  Прегледи:
  20,443
 4. JasSum
  Одговори:
  25
  Прегледи:
  2,923
 5. Fatal1ty_
  Одговори:
  26
  Прегледи:
  8,955
Вчитување...

Сподели

Вчитување...