• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Регистрација на домени - кредитни, дебитни...

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Сакам да регистрирам неколку домејни, но имам проблем со плаќањето. Немам кредитна картичка, а со PayPal не може од Македонија. Единствена опција ми останува Western Union Money Transfer.
Доколку знаете каде можам да платам за регистрација на овој начин пишете....

Поздрав
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
а зошто не си отвориш кредитна картичка

во Procredit банка мислам дека отварање е 180 денари
а ке ти биде готова за недела дена max 10 дена
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Некако шубе ми е плаќањево преку интернет со кредитна :)
Можам ли јас да имам кредитна, со оглед на тоа дека сеуште сум студент и не сум вработен? А може со девизна дебитна картица да се плаќа?
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
decko i jas sum student
mislev deka nema da moze do devojceto vo procredit banka bese tolku usluzno i kafe mi dade
mi otvori debizna smetka
a kartickata mi ja napravija za 8 dena
i na kartickata i pokraj plakanje preko net mozes da si podizas pari od bankomati
e sea vidisi kakvi se uslovite vo drugite banki
jas znam samo za tuka
eve ti ja nivnata oficijalna strana pa vidi si
http://www.procreditbank.com.mk/default.asp?ItemID=3EED91FD4093934C9828F67C51FEEC42
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Мислам дека можеш и со дебитна да плаќаш, но не на сите страни. А кредитна тешко дека можеш да извадиш на твое име, мислам дека треба да имаш одредена сума на редовни месечни примања.

Што се однесува до дебитни, во Уни Банка е бесплатно отворањето, за разлика од другите банки.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Некако шубе ми е плаќањево преку интернет со кредитна :)
Можам ли јас да имам кредитна, со оглед на тоа дека сеуште сум студент и не сум вработен? А може со девизна дебитна картица да се плаќа?

Ќе ти помине шубето. :)

Кредитна мора некој да гарантира за тебе кој има редовна плата... а за дебитна можеш, и пожелно е да го направиш тоа.

За плаќање со дебитни, зависи од системот кој го користат сајтовите.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
ne mora nikoj da garantira za kreditna
za mene koj garantira
:D

Е како бе не мора. За кредитна картичка дефинитивно мора некој да гарантира, да земаш редовна плата или да депонираш одредена сума на пари како гаранција во Банката. За дебитна може секој да си извади без гаранција, колку ќе ставиш на неа толку имаш за трошење. Ама за кредитна верувај дека мора банката да има некаква гаранција односно обезбедување на сумата на пари што ќе ја подигнеш.
Ако не ти бараат гаранција, што ако ги подигнеш сите пари од картичка и ако не ги вратиш. Како банката ќе си ги врати парите ако нема некоја гаранција? :)

Нешто си грешка во секој случај, или имаш дебитна картичка или пак некој потпишал за тебе како жирант или гарант. ;)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
за оваа ви зборувам
http://www.procreditbank.com.mk/default.asp?ItemID=3EED91FD4093934C9828F67C51FEEC42
таа ја имам јас
колку имаш на неа толку можеш да трошиш

а и не е исто да земаш кредит од банка и за земаш кредитна картичка

хмм а може нешто јас да се бунам ниш чудно
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Јас сум исто така невработен (иако фаќам тезги). Никој не гарантира за мене, а имам:

Тутунска банка - Master card Light (Кредитна картичка која се понаша дебитно)
Комерцијална банка - Maestro (Денарска + девизна сметка на една картичка)
Уни банка - Maestro + Visa Electron

Е сега....

На интернет работат Тутунска Мастер и Уни Виза.

Најдобро ти е да идеш у Уни банка и да си отвориш сметка и ќе добиеш дебитна картичка Виза електрон. Значи, трошиш толку колку што имаш. Не може да идеш у минус, а плус тоа Виза електрон поминува на интернет.

Ако ти е хитно, може да ти завршам работа со моја картичка.

Инаку двете картички ги имам користено на интернет и не ми е „шубе“ бидејќи знам на кои сајтови ги користам.

Пред неколку месеци планирав да ги претставам сите добри и лоши страни на овие картички на мојот блог, арно ама.... пуста мрза, ме мрзи да пишувам.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Инаку, да додадам....

Мој фаворит е Master Card Light од Тутунска банка.

Тоа е кредитна картичка (по дефиниција), значи ембосирана (рељефна). Кога ја користам во продавници не мора да пишувам пин (на дебитни каритчки мора да внесеш пин на пос терминал). Бидејќи сум невработен, теоретски не може да имам кредитна (без гаранција), меѓутоа ова е кредитна без лимит, што значи дека се однесува како дебитна. Не може да идам у минус. Имам проверка на сметка онлине.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
sepak sum bil delumno vo pravo
abe banki sekogas nekoi novi pravila imaat

inace jas ja imam Visa Electron on uni banka i dobra e
ja koristam golem del za plakanje na domaini i hostovi
i nekoi transakcii vrsenje

@sojic dobra li e od tutunska
da znam dali da zemam i od tamu
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Инаку, да додадам....

Мој фаворит е Master Card Light од Тутунска банка.

Тоа е кредитна картичка (по дефиниција), значи ембосирана (рељефна). Кога ја користам во продавници не мора да пишувам пин (на дебитни каритчки мора да внесеш пин на пос терминал). Бидејќи сум невработен, теоретски не може да имам кредитна (без гаранција), меѓутоа ова е кредитна без лимит, што значи дека се однесува како дебитна. Не може да идам у минус. Имам проверка на сметка онлине.

malku off topic.... i ja imam visa electron pa na pos terminali ne kucam pin... nikogash.... znaci ima malku zabuni i kaj tebe....
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Тутунска банка - Master card Light

Ова е тоа што јас го користам. Се што ќе купиш над 1500 денари ти го дели на 6 рати. Најчесто ја користам за купување на различни хардвер зерзаватки.
За да ја имаш немора да си вработен, треба да си најдеш само еден жирант
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
за оваа ви зборувам
http://www.procreditbank.com.mk/default.asp?ItemID=3EED91FD4093934C9828F67C51FEEC42
таа ја имам јас
колку имаш на неа толку можеш да трошиш

а и не е исто да земаш кредит од банка и за земаш кредитна картичка

хмм а може нешто јас да се бунам ниш чудно

Батко, таа картичка ти е дебитна, колку имаш на неа толку можеш да трошиш и за неа не треба гаранција.
Кредитната картица ти дозволува кога немаш пари да подигнеш пари од банката, банката те кредитира и затоа е потребна гаранција на банката дека си способен да им ги вратиш парите. :)
На крај се разбравме. :nazdravje:
А сега да се вратиме на темата: Domain Registration :bye1:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Се надевам ќе му биде од корист информацијава на StenmarC..

И јас си најдов нешто што ме интересира :D

(Утре ќе тркнам до ProCredit bank, ми се пие кафе)
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
за оваа ви зборувам
http://www.procreditbank.com.mk/default.asp?ItemID=3EED91FD4093934C9828F67C51FEEC42
таа ја имам јас
колку имаш на неа толку можеш да трошиш

а и не е исто да земаш кредит од банка и за земаш кредитна картичка
Тоа што имаш и за што зборува sojic е еден вид на дебитна картичка... за кои немаш жирант - некој што гарантира за тебе и за сумата која ќе ја потрошиш... нема логика банки да даваат кредитни картички на луѓе без примања и жиранти... многу банки одредуваат лимит на кредитната картичка според примањата (твои или на жирантот)... пример знам дека УНИ банка доколку однесете документ од работно место кој истакнува дека имате примања од 30,000 денари месечно, ќе дозволи лимитот да биде 30,000 на кредитната.

Кредитна картичка... не се вика за џабе... делува како еден вид кредит од банката кој го отплаќаш на даден рок кој откако ќе истече плаќаш камати. :)

хмм а може нешто јас да се бунам ниш чудно
Дефинитивно. :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
Абе и оваа сто ја имам ми врши работа за тоа што ми треба
а тоа е најважно
па сеа кредитна дебитна кој ја **** каква е

@MARTIN_MKD може да тркнам да земам една таква
жиранти ке се најдат нее проблем

@Andrijeski кафето беше гром дури и да не си ок куманово ке ти се исплати да дојдеш овде само за кафе ;)

а само за домаин хостинг не ке видам може имам нешто во bokmarks
повеке користам комплет
и тоа од host monster многу се добри
според мене на врвот на топ листата во соодност цена пари квалитет
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
As far as i know, одење во минус на дебитна картичка може само доколку имаш на неа некакви примања (плата, или хонорари).

Благодарам за информацииве. Ми се помогнаа. Ќе одам и јас деновиве во Тутунска :)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Не знам за другите, но дебитните картички од Уни Банка дозволуваат влегување во минус доколку се склучи договор со банката за таква услуга (каматните стапки се многу високи).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.661
Мислења
889.151
Членови
31.501
Огласи
33
Најнов член
Ivanmakar
На врв Дно