• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Регионална лабораторија за компјутерска форензика во САД

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
Наслов: Inside an FBI Computer Forensics Lab (RCFL)
Автор: Кевин Полсен од wired.com

080520_RCFL_001.jpg


080520_RCFL_007.jpg


080520_RCFL_009.jpg


080520_RCFL_010.jpg


080520_RCFL_011.jpg


080520_RCFL_012.jpg


080520_RCFL_013.jpg


080520_RCFL_014.jpg


Извор: http://www.wired.com/politics/security/multimedia/2008/05/gallery_computer_forensics?slide=1&slideView=1


Треба нешто вакво во Македонија, некоја софистицирана лабораторија за аналитика и истрага на кибер криминал, само ќе почекаме малку... :ermm:
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Треба нешто вакво во Македонија, некоја софистицирана лабораторија за аналитика и истрага на кибер криминал, само ќе почекаме малку... :ermm:
Малце појќе.:)
Иначе многу интересна работа. Сега треба да напрат нешто ко CSI, ама ова RCFL.:))
 

parabellum

Intern
2 мај 2007
60
2
Има и кај нас но далеку е од вакво нешто. Покрај тоа, кој би работел во ваква лабораторија за плата од редот на величина на плата во јавна администрација?
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Невервам дека има, оти половина од нашиот народ покрај Word и музика ништо друго незнае да работи да компјутер, а камо ли нешто вакво.:)
 

mENDol

Intern
24 декември 2007
83
2
Невервам дека има, оти половина од нашиот народ покрај Word и музика ништо друго незнае да работи да компјутер, а камо ли нешто вакво.:)
Vo pravo si Vik, svesta kaj nas prvo treba da se podigne za potrebata na vakvo nesto, plus mnogu od ovie raboti mozat da se nabavat mnogu lesno, samo tocno treba da znaes sto ti treba..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.287
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно