• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Reef Finance - DeFi made easy

 • Ја почнал/а темата
 • #1

psyman

Gaining Experience
30 март 2018
95
145
Здраво дечки,

Во процес сме со развивање на DeFi (Decentralized Finance) оперативен систем, базиран врз Ethereum, но сме и на BSC, и само што ја извадивме првата верзија на нашиот сопствен blockchain (testnet засега) Reef Chain (именуван: Maldives).

Главната мисија ни е да го поедноставиме концептот на децентрализирани финансии, и да го направиме достапен на што е можно повеќе корисници кои немаат никаква крипто позадина.

Само шо завршивме со развивањата за Q1 2021, излегувајќи со наш сопствен блокчејн, Yield Engine за Pools и ERC20, Basket Protocol и куп други работи.

Па појлите, фрлете по едно око, голем процент од девелоперите во тимот, вклучувајќи ме и мене, се наши луѓе. :)

Website: Reef - Make DeFi easy
Decentralized App: Reef
Github: Reef Finance

Twitter: https://twitter.com/ReefDeFi
Telegram: Reef Global Community

Поздрав!
 
Последна промена:

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
617
633
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Инвестирав во вашиот проект кога стигнавте на Binance почеток на Јануари, иако не ве обвинувам за дешавката со Аламеда, повлеков дел од позицијата додека не се поврати малку довербата меѓу другите инвеститори. Се надевам работите и на тоа. Ја си останувам неутрален сега за сега, пратам што спремате, барем тоа што го објавувате, сакам да видам неколку позитивни потези за повторно да реинвестирам. Замислата на проектот ви е одлична и ви посакувам успех. Што можеш да ни кажеш нешто околу дебитната картичка што ја спремате?
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,094
1,350
Баш ми е мило што гледам наши луѓе впуштени во вакво нешто.
Можеш да објаснеш малце како дојдовте до идејата, како го работите ова (дали ленсате рекреативно или имате буџет па сте фул тајм), ако имате буџет - како се доаѓа до истиот (пример преку ICO или angel investors or ...), колкав тим е потребен за овакво нешто да се гради, како се маркетирате (if any, и на страна од форумов :) )...

Good luck btw. Ќе почнам поактивно да го следам проектов :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

psyman

Gaining Experience
30 март 2018
95
145
Инвестирав во вашиот проект кога стигнавте на Binance почеток на Јануари, иако не ве обвинувам за дешавката со Аламеда, повлеков дел од позицијата додека не се поврати малку довербата меѓу другите инвеститори. Се надевам работите и на тоа. Ја си останувам неутрален сега за сега, пратам што спремате, барем тоа што го објавувате, сакам да видам неколку позитивни потези за повторно да реинвестирам. Замислата на проектот ви е одлична и ви посакувам успех. Што можеш да ни кажеш нешто околу дебитната картичка што ја спремате?
Мило ми е шо си не поддржал! Аламеда.. да long story. Имаме официјален став околу тоа: Our Official Response to Recent Events Regarding Alameda

Подобро објаснато откоклу било што јас да кажам тука.

Настрана од тоа да, како шо помина првиов квартал, се open-sourcnavme (Reef Finance), извадивме наш blockchain Reef Chain, неколку нови бондови (Reef) 1 на mainnet и 3 нови на BSC. Исто така ја извадивме првата верзија на Baskets на mainnet (Reef) шо всушност е нешто како one stop shop за многу DeFi протоколи од едно место.
Работиме на порт на оваа функционалност на BSC и се разбира на нашиот chain. Исто, извадивме нов website (Reef - Make DeFi easy). Имаме многу талентирани дечки со долгогодишно искуство во овој landscape, па ако не те убеди ова што го сработивме за Q1, ѕирни на reef.finance roadmap-от за Q2. Следат доста интересни работи (како и дебитната картичка), али не сум при позиција да откривам премногу детали околу тоа. Гледајќи дека ги достигнавме сите milestones од Q1, на добар пат сме да ги срушиме сите и од Q2 :)

Баш ми е мило што гледам наши луѓе впуштени во вакво нешто.
Можеш да објаснеш малце како дојдовте до идејата, како го работите ова (дали ленсате рекреативно или имате буџет па сте фул тајм), ако имате буџет - како се доаѓа до истиот (пример преку ICO или angel investors or ...), колкав тим е потребен за овакво нешто да се гради, како се маркетирате (if any, и на страна од форумов :) )...

Good luck btw. Ќе почнам поактивно да го следам проектов :)
Фала за убавите зборови :)

Да, голем тим сме, работиме фул тајм (и повеќе, последниве месеци 15hr/day + викенди). Некои од луѓето можеш да ги најдеш на Линкедин.

Околу финансиите, почнавме со seed funding на кој собравме 3.9m USD (Reef Finance Raises $3.9M for Cross-Chain DeFi on Polkadot), па ICO investments, и слично понатаму. Имаме голем број девелопери, и повеќето сме разнострани во смисла на технологија, али имаме неколку кои се pure Solidity, smart contracts etc.

Околу маркетингот, имаме тим кој и прилега на голема компанија. Овај пост е тривијален во споредба, само сакав да ве запознаам со еден интересен проект во кој се вклучени форумџиски луѓе :)

Оф топик: извинете за англицизмиве, премногу менувам и не ми доаѓаат зборови упм
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,375
1,562
Трејдер сум чув за проектот но никогаш не се обложувајте против Сем. Може да ве уништи како Мамба што го јадеше со СОЛ.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,258
1,058
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Трејдер сум чув за проектот но никогаш не се обложувајте против Сем. Може да ве уништи како Мамба што го јадеше со СОЛ.
Многу контраверзен и контрадикторен исказ од човек кој трејда крипто валути. Ако веруваш во крипто-визијата (што претпоставувам, веруваш), тогаш нема место за вакви коментари.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,124
1,795
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Мене ме интересира зошто ДОТ а не КСМ? и дали сте сигурни дека ке успеете да обезбедите парачејн на дот?
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,375
1,562
Многу контраверзен и контрадикторен исказ од човек кој трејда крипто валути. Ако веруваш во крипто-визијата (што претпоставувам, веруваш), тогаш нема место за вакви коментари.
Како трејдер не гледам крипто новости. Гледам да фатам неефикасности во маркетот и да направам профит. Не ме интересира визијата.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
176
194
Ви го ѕирнав сајтот и одма прва критика од мене: Со документација сте ептен сиромашни.

Барав white paper за да видам што уствари ви е замислата ама немате такво нешто на сајтот. Немате ни постови на medium.com. Дури на твитер се наоѓа по некоја ронка информација ама и тоа е ептен малку.

Значи прво нешто што сакам да видам во било кој проект:
- Ако сум корисник што ќе добијам од вашиот проект за разлика од Етереум со Метамаск, Бинансе сајтот, итн.
- Ако сум програмер што ќе ми овозможите за разлика од веќе постоечките еден куп смарт контракт платформи.

Е сега ве разбирам ако не сте имале за тоа време пошто ретко кој го интересира да разгледа во каков проект инвестира, сите бараат само токен да купат и одма ламбо месечина чекаат, ама ако ви е стало за 0.1% од корисниците како мене :), би сакал да видам подетален опис што сакате да постигнете.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

psyman

Gaining Experience
30 март 2018
95
145
Мене ме интересира зошто ДОТ а не КСМ? и дали сте сигурни дека ке успеете да обезбедите парачејн на дот?
најмногу stability и security. Инаку, најверојатно да, ама јас лично неможам да гарантирам ништо сеуште.

Ви го ѕирнав сајтот и одма прва критика од мене: Со документација сте ептен сиромашни.

Барав white paper за да видам што уствари ви е замислата ама немате такво нешто на сајтот. Немате ни постови на medium.com. Дури на твитер се наоѓа по некоја ронка информација ама и тоа е ептен малку.

Значи прво нешто што сакам да видам во било кој проект:
- Ако сум корисник што ќе добијам од вашиот проект за разлика од Етереум со Метамаск, Бинансе сајтот, итн.
- Ако сум програмер што ќе ми овозможите за разлика од веќе постоечките еден куп смарт контракт платформи.

Е сега ве разбирам ако не сте имале за тоа време пошто ретко кој го интересира да разгледа во каков проект инвестира, сите бараат само токен да купат и одма ламбо месечина чекаат, ама ако ви е стало за 0.1% од корисниците како мене :), би сакал да видам подетален опис што сакате да постигнете.
Хелоу. Го имаше whitepaper-от на старата итерација на websiteot. Повели тука:
Whitepaper: https://reef.finance/resources/ReefLitePaper_v100c.pdf

Сите поголеми новости ги постираме на медиум - Reef – Medium, има околу 13 постови за последниов месец. Другото можеш да го најдеш на Reef Announcement Channel ако сакаш да си поупатен :)

За првата подточка, помалку gas fees, native Reef staking, нашите протоколи по екстремно мали gas fees (yield engine, basket engine), по user-friendly и многу други работи. Всушност, пред 3-4 дена имавме live-stream за како стојат работите и шо сме сработиле и шо да се очекува во иднина. Ако те интересира, ѕирни тука:
View: https://www.youtube.com/watch?v=ChZZ59sJDFo&t=1s


Имаш целосно објаснување за се :)
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Фала на муабетот - држете не информирани за сите новости. Just keep swimming! :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

psyman

Gaining Experience
30 март 2018
95
145
Фала на муабетот - држете не информирани за сите новости. Just keep swimming! :)
Фала за заинтересираноста дечки!
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: D

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,777
Мислења
850,344
Членови
29,473
Најнов член
Hokii
На врв Дно