• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Red Alert 2

  • Ја почнал/а темата
  • #1

virus_

Intern
27 ноември 2007
32
1
Sigurno ke si kazete so mu e na budalava so prasuva za igrava ali luge igrava u srce mi lezi pa zatoa pomagajte kako mozam da ja pustam na dva mrezno povrzani kompjutera ili pak da se staam na nekoj server na net zasto si neam poima od gejming ali so igrava mnogu si se sakame uste od odamna.:rolleyes:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Epa ke si instaliras IPX protokol. Ako ti se veke fizicki povrzani kompjuterite, ke ides Network Connections, desen-klik na mreznata konekcija, properties, pod General tabot ke stisnes install, ke selektiras protokol pa ke stisnes add pa ke stisnes NLink IPX compatible protocol ili nesto slicno, pa ke stisnes ok. Posle ke ja uklucis igrata i bi trebalo da se gledate vo NETWORK menito.:rolleyes: Pozdrav i so sreka igranje!:bye1:

[EDIT]: Ova se odnesuva ako koristis Windows XP!
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Ne generals ne koristi IPX protokol, tuku TCP/IP protokol (koj e pod "default" instaliran). Za generals samo pusti si ja igrata i ke treba da se najdete na Multiplayer>LAN menito.
PS Treba da imate vneseno razlicni seriski broevi na dvata ili poveketo kompjutera za da mozete da se igrate vo mreza! Dokolku ne go imas napraveno toa ti preporacuvam da si downloadiras key-changer. Ke ti go pratam linkot po poraka!
 

TonInter

Intern
13 април 2007
20
1
inter.it
Фала Богу. Имало сеуште такви како мене.
C&C rulz!
Се надевам дека го среди проблемот, by the way. :)
 

The_Darkness

Gaining Experience
17 мај 2007
103
53
а што треба да се направи доколку сакам да ја играм со пријатели(или било кој) online, но не сме мрежно поврзани???
 

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
31
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
а пошто едн од тија пријатељи кој сака да игра со горенаведениот член сакам да појаснам дека не сме во мрежа, наши 2 компјутера немав никакву врску, одалечени смо помалце од километар...да играмо нешто у стилу како кантер(али 2 на 2 смо)....позз
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
а пошто едн од тија пријатељи кој сака да игра со горенаведениот член сакам да појаснам дека не сме во мрежа, наши 2 компјутера немав никакву врску, одалечени смо помалце од километар...да играмо нешто у стилу како кантер(али 2 на 2 смо)....позз
Тогаш користете Hamachi или GameSpy Arcade. BTW ова второво некои анти вируси пријавуваат дека има spyware. Затоа ќе ви ја кажам постапката за хамачи. Ке си го инсталирате, а со тоа програмот ќе направи нов мрежен адаптер, кој ја користи постоечката интернет конекцијата за креирање на локална мрежа. Потоа ќе си направите нова мрежа со програмчето. Другите кои треба да се приклучат на виртуелната локална мрежа направена од Hamachi ги користат корисничкото име и пасвордот на мрежата кои сте ги внесле кога сте ја креирале мрежата. Откако ке се поврзете сите на мрежата преостанува на Hamachi мрежниот адаптер да ја повторите процедурата пишана во вториот пост. Ај направете така, па пишете како испаднало... БТВ бесплатен е за домашна стандардна верзија!
 

The_Darkness

Gaining Experience
17 мај 2007
103
53
значи направивме се како што треба преку Hamachi и мрежниот адаптер и сега во network менито не се гледаме. да не има уште нешто што треба да се стори околу адресите???
 

The_Darkness

Gaining Experience
17 мај 2007
103
53
работата е средена, само ја завршив преку UDP протоколот зошто преку IPX не сакаше или не знаевме да го наместиме. фала за помошта и оде ја да играм малце.:bravo::D pozz
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
696
445
bump

Изгубив многу време за да ја средам ра2 за играње мрежно онлине (не се физички поврзани компјутерите) Пробував со хамачи, пробував со други решенија што ги има на нет и ни еден не ми успеа. Секаде каде што прочитав на интернет пишува дека е пробан од нив и работи...

Може ли некој начин испробан од вас ШТО РАБОТИ да ми кажете ? :)
XP сум.


Направив ова со хамачи што пишува погоре и пак не може. Да не треба нешто да се мењава во Network options? И што да внесеме во Network number во IPX протоколот
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,160
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно