• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Recovery на избришани фајлови од SSD?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ZeroCool666

Intern
24 ноември 2020
13
2
Здраво дечки, имам мака. По грешка избришав фолдер со голем проект со shift + delete. После тоа снимив у истиот фолдер некои други проекти. Знам дека има големи шанси да се overwritten ама сепак ме интересира дали постои шанса со некој софтвер да ги спасам фајловите?
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,051
1,553
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
EaseUS Data Recovery - Најди кракната верзија по торент.
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
173
87
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Една препорака само, кога ќе користиш програма за recovery стави да ги извади фајловите на друг диск затоа што има шанса баш врз нив да сними и да изгубиш дел.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,422
11,719
youtu.be
Знам дека има големи шанси да се overwritten
Не значи тоа дека ќе бидат запишани врз истите сектори, многу побитно е бргу да се реагира со предложениот софтвер за да немаш многу загуби.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,396
3,017
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Здраво дечки, имам мака. По грешка избришав фолдер со голем проект со shift + delete. После тоа снимив у истиот фолдер некои други проекти. Знам дека има големи шанси да се overwritten ама сепак ме интересира дали постои шанса со некој софтвер да ги спасам фајловите?
As far as i know, SSD во поглед на враќање на избришани фајлови е комплетно различна ѕверка во споредба со HDD.

Во кратки црти, враќање на избришани од SSD е скоро невозможно. По грешка направив Quick Format на SSD со не баш битни податоци, ништо не успеав да вратам.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,957
4,227
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Еднаш имав слично искуство и успеав да вратам дел од фајловите со Recuva. Така да можеш да пробаш и со тоа. За жал поголем дел не се отвараа или прекинуваа и имаа артефакти (се работеше за видеа кои беа на хард диск).
И од тогаш све иде во Recycle Bin прво, батали тоа фраерското Shift + Delete :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,741
Мислења
856,513
Членови
29,744
Најнов член
itisoktodance
На врв Дно