1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Recertified продукти (Сетек)

Дискусија во форумот 'Сетек' започната од ivan1500, 12 ноември 2019.

 1. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  431
  1,277
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  Не знам дали е некоја грешка во листинзи или Сет конечно реши да ги излиста „јавно“ сите refurbished/recertified продукти.

  Пребарување - Recertified

  Според мене е фер да знаеш што купуваш и свесно да платиш помалце ако си запознаен со фактот дека продуктот е recertified а не нов. Само ме мачи тоа што поголем дел од палетата на поскапи продукти се recertified а во салон не го пишува никаде тоа.

  Ова го заприметив вчера кога HP Spectre 13 x360 што во USA е ~70 илјади денари нов со истата конфигурација и тоа на попуст, во Сет е 45 илјади но овој пат во Description прочитав Recertified и ми стана јасно.

  Моментално 70 продукти го имаат тагот Recertified во Description.
   
  На shifty, zdravkovskii, DonFrozex и уште 14 други им се допаѓа ова.
 2. Kazaam

  Kazaam
  Gaining Experience

  132
  82
  20 Септември 2013
  Машко
  Машала, пола понуда на лаптопи е recertified.
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,211
  556
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  По се изгледа не е грешка.
  Отворив дестетина лаптопи на сите во спецификацијата тои Recertified.
   
 4. Seekey

  Seekey
  Intern

  22
  16
  11 Август 2016
  Машко
  Моето искуство со Сетек и refurbished лаптопи - Ваши искуства со Сетек, на следната страна има и слики од кутијата.

  Почнале да кажуваат какви им се лаптопите, барем цената ја подесиле, порано ги продаваа со цена како да се нови.
   
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,947
  4,179
  28 oктомври 2008
  Имаат изгорено некој со "педигре" па сега ќе тераат како што треба...
   
  Astro, Noumenon и на Daniel86 им се допаѓа ова.
 6. Peceto

  Peceto
  Gaining Experience

  61
  65
  24 Јули 2012
  Машко
  I se dodeka nekoj ne pochne da kreva vreva toa ke si tera taka. I ne e samo set. Skoro kaj site imam najdeno refurbished laptopi. Ako ne zapazish ke go prodavaat po redovna cena. Ako im prerechesh op cenata ide nadole. Otvaranje oci treba. Inache samo cenata e vo prasanje. Problemi ne sum imal ni so eden. Moze posto svesno sum gi izbegnuval asuscite :D
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Astro

  Astro
  Guru

  6,153
  8,530
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL

  Јас кога ви го кажував ова пред година-две, кога беа срањата со ДДстор, некои паметњаковичи тука ме обвинуваа дека сум бил пациент, дека сум се правел се дека знам.

  Ете ви сега.
   
  На Rukfash, RoninMK, Tenny и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  752
  805
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Цениве сеуште ми се високи..
   
 9. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  826
  527
  20 Декември 2015
  Машко
  Ако сте купиле лаптоп од балканов, отворете го run прозорчето и пишете "msinfo32"

  Најдете каде е SYSTEM SKU, и ако има буква R пред # некаде, лаптопот е recertified.

  Едит: а ако е поправано од самиот ретаилер нема да има R и нема да се знае дали е refurbished.
   
  На Tenny му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,153
  8,530
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Од каде оваа информација? Изгледа интересно и возможно, ме интересира изворот, зошто ова може да биде gamechanger информација.
   
 11. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,087
  1,675
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ме заинтересира да го проверам ова. Кај мене нема воопшто SYSTEM SKU, празно е. Лаптопов е купен од Сетек пред скоро две години, лепенката ја скинаа пред мене.
   
 12. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  826
  527
  20 Декември 2015
  Машко
  Ако имало лепенка тогаш од фабрика си доаѓа.
  А тоа што нема може е до самиот Windows... кај мене на лаптоп има а и на PC. Сеа баш ќе срцнам ќе видам што се дешава.

  Може да е до Windows, до самиот Bios или до произведувачот да не ги апдејтираат тие полиња во системскиот Биос. Ако е Асус мора да има, а ако нема тогаш нешто е до наведените.

  Апдејт биос и чипсет драјвери, ова ако не помогни значи самиот производител ги занемарил овие информации, или поради оваа причина почнале да ги тргаат броевите.

  Screenshot
   
  Последна промена: 9 Декември 2019
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,153
  8,530
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
 14. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  820
  1,372
  12 Септември 2013
  Машко
  Сајрус, мислам дека важи само за лаптоп.
   
 15. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  826
  527
  20 Декември 2015
  Машко
  Па бидејќи сакав да купам лаптоп а не верувам на нашиве продавници, на гугл вади неколку извори околу ова, а и ми изгледа Legit реално, ама од што луѓето не се замараат и немаат појма што е не дискитираат, нели бидејќи секаде освен тука си пишуваат дали е refurbished или не.

  Или ако го имаш серискиот број на кутијата. Бидејќи ако пример асус го recertify продуктот му дава нова кутија со R назнака во серискиот број
   
 16. Avid

  Avid
  Guru

  4,053
  6,028
  21 Јануари 2009
  Recertified, OUTLET... кој све збор нема да се измисли за да се изманипулира народот.
   
  TATA_MATA, farkizz и на damil им се допаѓа ова.
 17. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,116
  801
  1 Јуни 2016
 18. damil

  damil
  On your way to fame

  665
  641
  2 Јануари 2015
  Машко
  Само никој нема да напише КОРИСТЕН или СТАР или SECOND HAND.
   
  На farkizz и Avid им се допаѓа ова.
 19. Cicada

  Cicada
  Intern

  6
  16
  29 oктомври 2019
  Recertified е производ кој заради х причини не го поминал "ce" тестирањето тво фабрика. Тој производ се враќа на лента, се отстранува дефектот (запази не се поправа, туку отстранува, променува дефектниот дел) и потоа со програма на Microsoft најчесто се инсталира OEM верзија на Windows, и се враќа во продажба со голем дисконт како Class A Recertified, refurbished. Јас, со детална инспекција за физичко оштетување, секогаш би си купил ваков производ.
  Испратено од Mi-4c преку IT.mk форум апликација
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,124
  7,026
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Само што незнаеш за што се Сетек го користат зборот Recertified.
   
  Noumenon, Rukfash и на damil им се допаѓа ова.
 21. Cicada

  Cicada
  Intern

  6
  16
  29 oктомври 2019
  Тука си во право.
  Испратено од POCOPHONE F1 преку IT.mk форум апликација
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 22. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  462
  461
  15 Септември 2014
  bekrija
  Лаптопо од газдата шо го користел 10 месеци и го спаковал пак.
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 23. damil

  damil
  On your way to fame

  665
  641
  2 Јануари 2015
  Машко
  Хахахаха, ми текнува дека ајфоно што го користеше го понудијана црн петок, пред многу години...
   
  На gamon му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,266
  3,558
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Колку се имаат изнакопано на тоа графичките карти 5-6 месеца , па ги спакувале во оригинални кутии и на вас ви ги имаат шитнато со 12 месеца гаранција па не сте се побуниле . Па тука ке ми се бунете за репарирани лаптопи :)
   
  На Tenny му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Kajsibebraat

  Kajsibebraat
  On your way to fame

  1,433
  851
  1 Април 2012
  Машко
  Имам купено refurbrished лаптоп од dell outlet во УСА и нема никакво R, не ми личи на веродостојна информацијава.
   

Сподели

Вчитување...