1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Рецензија Рецензија - Xiaomi 4K UHD MI Box Pro Enhanced Edition (1GB)

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од SaleSk, 8 Декември 2014.

 1. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,880
  5,962
  14 Август 2014
  Машко
  хахаха, да, да, за пациентите... ако преживеат добро ќе е :D
   
 2. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,820
  2,051
  19 Јули 2013
  За оваа варијанта не ми беше јасно што е муабетот, со оглед дека плеерот нема оптички излез.
  Ова е се ок, дилемата е дали уредот на овој излез дава повеќеканален или декодира во двоканален излез. За овој податок не најдов никаде потврда, а најдов корисници кои што се жалат дека добиваат само стерео а не сараунд.

  Единствен начин да се утврди е да се проба.
   
 3. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,116
  20 Април 2007
  Машко
  Toa е следно што ке се проба, само ке треба да се набави кабелчето.
   
 4. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,820
  2,051
  19 Јули 2013
 5. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,228
  1,288
  10 Септември 2010
  Нема да врши, ти треба SPDIF кабел.
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,820
  2,051
  19 Јули 2013
  A што е разликата помеѓу двата?
   
 7. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,228
  1,288
  10 Септември 2010
  SPDIF е дигитален пренос, RCA е аналоген.Сигналот од МИ-то оди преку SPDIF до ресивер или до некој конвертор што ќе даде аналоген сигнал (како RCA пример).
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,820
  2,051
  19 Јули 2013
  Не, RCA (пин по наше) е тип на конектор, а не на сигнал. Најчесто се користи за композитно видео и аналогно стерео аудио, можеби затоа те буни. Но се користи и дигитално аудио, за пренос за SPDIF преку коаксијален кабел. SPDIF може да се пренесува и преку оптички кабел и во тој случај се поврзува со Toslink конектор.

  Тој 3,5мм излез што го има ми-то, може да дава токму таков аналоген видео и аудио сигнал, а според напишаното, може да дава и дигителен аудио. Во тој случај некаде во менијата треба да се подеси функцијата на излезот. Со оглед дека го немам ми-то, ова е само претпоставка која треба да се провери на самиот уред.
  Така да кабелот што го посочив би завршил работа, затоа што не се разликува со оној што го нарачал The_maker, освен во името и тоа што има два конектора повеќе.
   
  На xenon и igor_xxxx им се допаѓа ова.
 9. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,228
  1,288
  10 Септември 2010
  Од автопат пишував така да гледав онака кратко да биде :)

  Мене не ми е јасно дали излезот е коаксијален SPDIF или не?

  Информацијата на самата страна не ми е јасна, или јас не сфаќам?
   
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Еве ти дислајк ако си пишувал додека возиш!
   
  На xenon му/ѝ се допаѓа ова.
 11. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,228
  1,288
  10 Септември 2010
  Абе кафе пауза на бензиска :)
   
 12. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,820
  2,051
  19 Јули 2013
  Според фотографиите и описот, таков треба да е, со тоа што наместо пин има 2,5мм џек. Сега всушност приметив дека е 2,5 не 3,5мм, така да сепак кабелот нема да пасува, барем не без 2,5>3,5 TRSS адаптерче.
   
 13. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,116
  20 Април 2007
  Машко
  Toчно. Ова се подесува дали да биде излезот Аналоген, S/PIDF-PCM, S/PDIF-RAW.
   
  На igor_xxxx му/ѝ се допаѓа ова.
 14. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,228
  1,288
  10 Септември 2010
  Е ова го промашив јас, дека може да се бира од софтверска страна.

  Моја грешка :)
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,116
  20 Април 2007
  Машко
  Antutu резултат: :)

  [​IMG]
   
  На moongose и igor_xxxx им се допаѓа ова.
 16. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  865
  891
  24 Февруари 2008
  Одлична рецензија како и секогаш. Која е процедурата за инсталирање на KODIто? Работи нативно или врз андроидот?

  Сакам да склопам HTPC, но овој уред со перформансите и димензиите ме предомислува. И KODI чим може да се инсталира одлично.
   
 17. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,116
  20 Април 2007
  Машко
  XBMC-то ти доаѓа инсталиран на боксот.
  Останати работи и плеери и игрици си ги инсталираш сам.
  Односно уредот ти е рутиран, спремен за гледање, употреба и уживање :)
   
 18. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,870
  2,985
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Има шанса од негде да се земе гаџетов (или појаката варијанта, уште поарно) да се тестира некое време?
  Јас треба/сакам да ги сменам AppleTV 2-ките по дома (3 парчиња) па барам добра алтернатива.
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 19. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,827
  5,008
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  http://hi.com.mk/index.php?route=product/product&product_id=222
  За брзо време би требало да стигне и мини варијанта на ова. А, појака варијанта од ова? Способно е да емитира 4K материјал, не ти треба појака варијанта од ова во моментов. :)
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 20. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,870
  2,985
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ќе даат да го пробам?
   
 21. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,880
  5,962
  14 Август 2014
  Машко
  Да, стигаат со 2GB RAM после Кинескиве празници, а ќе стигне и MINI :) Појако од ова незнам дали ќе треба, и да има некаде само џабе фрлени пари реално.. Имап горе бенчмарк, @SaleSk направи, уредот јаде мали деца. Единствено ти треба супер интернет, за да можеш да гледаш све инстант..
   
 22. xenon

  xenon
  Guru

  3,816
  9,521
  15 Јануари 2011
  Машко
  Oва е појако но поскапо и сеуште го нема. Ама има барем нормален Windows 8.1:

  [​IMG]

  "
  Тhe Windows 8.1-based Compute Stick contains a quad-core Atom processor, 32 gigabytes of storage, 2 gigabytes of RAM, and wi-fi and Bluetooth support. It will retail for $149, early this year. A separate Linux version will contain half the RAM, a third of the storage, and will sell for a reduced $89.
  "
   
  prichina, Oktar и на the_maker им се допаѓа ова.
 23. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,880
  5,962
  14 Август 2014
  Машко
  Ова е друга категорија... И друга намена плус, малце по профи..
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 24. xenon

  xenon
  Guru

  3,816
  9,521
  15 Јануари 2011
  Машко
  MiBox Pro е кул, ако цената за 2гб не бега премногу од сегашната ќе го земам, чисто од академски причини, HTPC-а веќе имам но би си поиграл со вакво нешто. Да не вика @the_maker мрчам цело време. Цената е ок, горе-доле RaspberryPi достапен локално со едноставен интерфејс за обични луѓе.
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 25. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,116
  20 Април 2007
  Машко
  Цената е реална и не е повисока во однос на таа со 1г, но реално нема потреба. Јас го земав заради тоа што не планирам да го менувам подолго време :)
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...