1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Рецензија - MikroTik hAP AC2 Wireless Router

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од DrMTR, 31 Март 2018.

 1. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,103
  3,386
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  По која цена, или тоа во ПП?

  Патем, одлична рецензија, браво.
   
 2. eX3v1l

  eX3v1l
  Gaining Experience

  939
  483
  2 Мај 2011
  Пиши цена тука, да не те замараме сите по ПП.
   
 3. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,876
  5,837
  27 Март 2014
   
 4. Balanar

  Balanar
  On your way to fame

  541
  533
  6 Декември 2016
  Машко
 5. lumixoid

  lumixoid
  Gaining Experience

  109
  123
  22 Септември 2008
  И јас сум заинтересиран за едно парче.
   
 6. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,876
  5,837
  27 Март 2014
  ПП.
   
 7. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,876
  5,837
  27 Март 2014
  Тестови:

  LAN-to-LAN

  Код:
  ./iperf3 -c 192.168.88.243 -R
  Connecting to host 192.168.88.243, port 5201
  Reverse mode, remote host 192.168.88.243 is sending
  [ 4] local 192.168.88.246 port 60756 connected to 192.168.88.243 port 5201
  [ ID] Interval      Transfer   Bandwidth
  [ 4]  0.00-1.00  sec  112 MBytes  941 Mbits/sec        
  [ 4]  1.00-2.00  sec  112 MBytes  942 Mbits/sec        
  [ 4]  2.00-3.00  sec  112 MBytes  941 Mbits/sec        
  [ 4]  3.00-4.00  sec  112 MBytes  941 Mbits/sec        
  [ 4]  4.00-5.00  sec  112 MBytes  942 Mbits/sec        
  [ 4]  5.00-6.00  sec  112 MBytes  941 Mbits/sec        
  [ 4]  6.00-7.00  sec  112 MBytes  941 Mbits/sec        
  [ 4]  7.00-8.00  sec  112 MBytes  942 Mbits/sec        
  [ 4]  8.00-9.00  sec  112 MBytes  938 Mbits/sec        
  [ 4]  9.00-10.00 sec  112 MBytes  941 Mbits/sec        
  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  [ ID] Interval      Transfer   Bandwidth    Retr
  [ 4]  0.00-10.00 sec 1.10 GBytes  942 Mbits/sec  0       sender
  [ 4]  0.00-10.00 sec 1.10 GBytes  941 Mbits/sec         receiver
  
  iperf Done.
  LAN-to-WLAN (5G)

  Код:
  ./iperf3 -c 192.168.88.243 -R
  Connecting to host 192.168.88.243, port 5201
  Reverse mode, remote host 192.168.88.243 is sending
  [ 4] local 192.168.88.242 port 60744 connected to 192.168.88.243 port 5201
  [ ID] Interval      Transfer   Bandwidth
  [ 4]  0.00-1.00  sec 34.7 MBytes  291 Mbits/sec        
  [ 4]  1.00-2.00  sec 40.9 MBytes  343 Mbits/sec        
  [ 4]  2.00-3.00  sec 32.0 MBytes  268 Mbits/sec        
  [ 4]  3.00-4.00  sec 34.7 MBytes  291 Mbits/sec        
  [ 4]  4.00-5.00  sec 20.1 MBytes  168 Mbits/sec        
  [ 4]  5.00-6.00  sec 22.5 MBytes  190 Mbits/sec        
  [ 4]  6.00-7.00  sec 34.3 MBytes  288 Mbits/sec        
  [ 4]  7.00-8.00  sec 20.5 MBytes  172 Mbits/sec        
  [ 4]  8.00-9.00  sec 31.9 MBytes  268 Mbits/sec        
  [ 4]  9.00-10.00 sec 26.1 MBytes  218 Mbits/sec        
  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  [ ID] Interval      Transfer   Bandwidth    Retr
  [ 4]  0.00-10.00 sec  299 MBytes  251 Mbits/sec 272       sender
  [ 4]  0.00-10.00 sec  298 MBytes  250 Mbits/sec         receiver
  
  iperf Done.
  LAN-to-WLAN (2.4G)

  Код:
  ./iperf3 -c 192.168.88.243 -R
  Connecting to host 192.168.88.243, port 5201
  Reverse mode, remote host 192.168.88.243 is sending
  [ 4] local 192.168.88.242 port 60747 connected to 192.168.88.243 port 5201
  [ ID] Interval      Transfer   Bandwidth
  [ 4]  0.00-1.00  sec 5.36 MBytes 45.0 Mbits/sec        
  [ 4]  1.00-2.00  sec 7.76 MBytes 65.1 Mbits/sec        
  [ 4]  2.00-3.00  sec 7.62 MBytes 64.0 Mbits/sec        
  [ 4]  3.00-4.00  sec 7.78 MBytes 65.2 Mbits/sec        
  [ 4]  4.00-5.00  sec 6.12 MBytes 51.3 Mbits/sec        
  [ 4]  5.00-6.01  sec 1.21 MBytes 10.1 Mbits/sec        
  [ 4]  6.01-7.00  sec 0.00 Bytes 0.00 bits/sec        
  [ 4]  7.00-8.00  sec  351 KBytes 2.87 Mbits/sec        
  [ 4]  8.00-9.00  sec 5.65 MBytes 47.5 Mbits/sec        
  [ 4]  9.00-10.00 sec 7.58 MBytes 63.6 Mbits/sec        
  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  [ ID] Interval      Transfer   Bandwidth    Retr
  [ 4]  0.00-10.00 sec 51.0 MBytes 42.7 Mbits/sec 203       sender
  [ 4]  0.00-10.00 sec 49.8 MBytes 41.8 Mbits/sec         receiver
  
  iperf Done.
   
 8. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,491
  3,309
  21 Јануари 2009
 9. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,806
  3,649
  4 ноември 2013
  Машко
  Oktar, gremlin и на krema им се допаѓа ова.
 10. Avid

  Avid
  Unstoppable

  2,491
  3,309
  21 Јануари 2009
  А дали Микротикот дал нотификација која со црвено големи букви ќе го извести корисникот за експлоитот и потребата од итно пачување?
   
 11. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,806
  3,649
  4 ноември 2013
  Машко
  MikroTik секогаш вади нови верзии и ги заштитува корисниците, но пред се треба прво корисникот сам да се заштити себе.

  Постои LOG, а постои и запишување на логови и праќање на mail, ако корисникот знае да ги чита логовите ке знае и да се заштити, но да оставиш отворени порти без користење на Firewall за заштита тогаш се работи за некој почетник, а читам дека бил заразен и некој оператор од бразил... катастрофа.
  Разбирам да биде заразен операторот (се случува... иако не треба), но како допушта да не ги чита логовите и да види кој кога успеал да се закачи на MikroTik-от и да изврши одредени промени, дури постои можност и за добивање на порака (на мобилен) доколку некој се логира (дава MAC, IP, време, user...итн).
  Постои можност за ставање на Black List доколку не успее да се логира по првите 1,2,3... пати, ја блокира IP адресата и те става на блок од 24 или повеке часа.
   
  На Oktar, shooter, fikus и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. Zippo

  Zippo
  Gaining Experience

  443
  373
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Тоа во нормални држави каде мрежен инженер е само мрежен инженер, а не се и сешто.

  Испратено од Nexus 6P
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 13. 123456

  123456
  Gaining Experience

  322
  119
  12 Април 2013
  Машко
  Како може да им ги видам имињата на уредите закачени на wifi,освен мак адресата не стои друго ништо ?
   
 14. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,806
  3,649
  4 ноември 2013
  Машко
 15. 123456

  123456
  Gaining Experience

  322
  119
  12 Април 2013
  Машко
  wifi.png
   
 16. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,806
  3,649
  4 ноември 2013
  Машко
  • Користи Winbox
  • Провери и во Ip -> DHCP Server -> Leases
   
 17. 123456

  123456
  Gaining Experience

  322
  119
  12 Април 2013
  Машко
  Додека влезеш во сетинзиве има да се раздени и пак во лессес не ми ја дава 192.168.88.27, а во qucik set и wifi reg. ја има, ама па имињата ги нема.

  wiffff.png
   
 18. HardCorec

  HardCorec
  Unstoppable

  2,806
  3,649
  4 ноември 2013
  Машко
  Таа IP си е имаш статички (сам) додадено?
   
 19. 123456

  123456
  Gaining Experience

  322
  119
  12 Април 2013
  Машко
  Да.
   
Слични теми
 1. KingRaven
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,797
 2. tomi
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  2,344
 3. bogoevski
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  360
 4. DrMTR
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  510
 5. bogoevski
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  466
Вчитување...

Сподели

Вчитување...