• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Realtek 5.1 проблем

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ај едно прашање ако може?

Имам звучна карта Реалтек 5.1. Моментално користам звучници 2.1, микрофон и аудио влез од тунерот. Е сега кажете ми како да го изведам следното:
сакам да ставам звучници 5.1, ама ке ги изгубам аудио влезот и микрофонот, пошто гледам звучната така се конфигурира за 5.1, што значи дека двата влеза се менуваат како излези за 5.1. Значи ли тоа дека ако ја користам звучната како 5.1 дека немам аудио влез за тунерот и микрофонот? Ако се лажам тогаш дајте помогнете како да го средам ова.
 

mitash

Intern
8 мај 2007
120
6
Гевгелија
mitash's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 1600 six-core
Motherboard
MSI Tomahawk B350
Storage
SanDisk 240GB SSD Plus
PSU
Cooler Master Real Power 550W
RAM
16GB DDR4 2400MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB
OS
Windows 10 x64
Dokolku zvucnata ti e so 3 vleza/izlezi, za dopolnitelno priklucuvanje na mikrofon/slusalki ne ti ostanuva nisto drugo osven uste edna zvucna kartica. Jas imam onboard zvucna so 5 priklucoci, 3 za surround, 1 za zvuk od televizorot(line in) i eden za tv-karticata(microfon). Koristam uste edna postara na koja mi se ukluceni slusalicite. Znaci, ako zvucnata ti e so 3+2 priklucoci, ne ti treba nisto. Vo ostanatiot slucaj uste edna kartica;)
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
. Значи ли тоа дека ако ја користам звучната како 5.1 дека немам аудио влез за тунерот и микрофонот? Ако се лажам тогаш дајте помогнете како да го средам ова.
Да, ако ја користиш во 5.1 варијанта немаш слободно место за микрофон и audio in. Решение како што кажа mitash уште една аудио картица
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Да. Звучната е со 3 влеза/излези. Значи нема шанси 5.1 и микрофон и аудио влез истовремено. Гррррр :pcuenje:
Фала дечки. Значи решение - нова звучна карта!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,923
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно