• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ReactMixOS

Статус
Затворена за нови мислења.

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
Уште од порано си размислував како да направам свој ОЅ... И така од идеја до реализација и дојде времето на таа реализација. Со http://www.reactos.org ќе биде реализирана таа идеја. ReactOS е оперативен систем со премногу сличен кернел како Windows NT кернелот.
Затоа јас ќе го користам него и поради што е слободен. Но да преминиме на главното. Поради што не можам сам сите работи да ги репрограмирам и да ги редизајнирам и сл. ве молам контактирајте ме преку ПП или МСН за да направиме тим кој ќе работи на овај оперативен систем. Значи потребни се:
Програмери
Графички Дизајнери
Тестери
...
За повеќе информации за развивањето на овај OS видете овде http://www.reactos.org/wiki/index.php/Main_Page
Името ReactMixOS ми дојде поради што сакам оперативниот систем да биде засебен и да биде земен концепт од повеќе различни оперативни системи.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
А зошто едноставно не направиш дитрибуција на Линукс ? :). Велиш повеќе концепти од повеќе оператицни системи ќе се земат, тогаш ќе настане хаос, плус, ти треба многу детално програмирање на важните работи.

Со среќа со идејата :)
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
но со дистрибуција на линукс пробав да направам собрав и тим но тешко одеше и се откажаја сите, затоа по долго размислување случајно наидов на ова и затоа сега барам да се составиме повеќе души во еден тим.
И фала.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.484
1.311
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Да ама види што пишува за овој?
Please bear in mind that ReactOS 0.3.6 is still in alpha stage, meaning it is not feature-complete and is not recommended for everyday use.
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1.333
68
добро тоа, но јас сакам до тим убаво да го средиме како што реков со разни концепти и така конечно македонија ќе добие прв македонски ОС
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
добро тоа, но јас сакам до тим убаво да го средиме како што реков со разни концепти и така конечно македонија ќе добие прв македонски ОС
А зошто да имаме македонска GTA, македонски OS, македонско ова, македонско она.
Зошто еднаш не направите нешто оригинално, што го нема во светов, вака само бледи копии, кои најчесто остануваат само идеја.
Ако ништо друго, барем локализирајте некој оригинален совтвер. Од вакви мутирани работи преку глава ни е на сите.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Јас се сложувам со vasildb.
Да направиме нешто оригинално, македонско. Да може да кажеме, "Хехе, да бе, Македонци го направија ова!"

А ако веќе се прави тим, би се прилкучил и јас.
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Reactos уште не е ни далеку од готов оперативен систем, така да чисто сумњам дека ќе направиш нешо, доколку сакаш да праиш ос, прво приклучи се на reactos тимот и помогни им да го довршат побрзо :)
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Абе друже, имам приметено дека отвараш полно нови поекти. Не очекувај дека сите ќе се подадат да ги прават, бидејки немаме толку слободно време.

Започни со 1 порект, и откако ќе се заврши, прејди на друг.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.985
Мислења
890.307
Членови
31.719
Огласи
223
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно