• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

React прашање

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AlexM

On your way to fame
14 јануари 2009
966
538
City of Consuls
AlexM's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4570 Processor
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
Samsung 850 EVO 250GB
PSU
Elite 600W - V3 | Cooler Master
RAM
Kingston HyperX FURY 8GB Kit (2x4GB) 1600MHz
Video card
XFX AMD Radeon™ RX 580 GTS Black Edition 8GB
Case
DEEPCOOL TESSERACT SW
Mouse
Logitech М510
Keyboard
Everest Rampage KB-R88 Black
Audio
Logitech - 5.1 Surround Sound Speakers Z506
Monitor
LG LED IPS 22EA53 + Samsung S22F350 LED
OS
Windows 10 TP
До React девелопери, или било кој фронтенд. :)
Пробувам да позиционирам компонента од react-bootstrap за navbar . NavDropdown да е централно позицинорана со големина 80% од vp за display lg. Значи да паѓа под копчето и да е на 80 од екранот како на сликата. за xm md display како на втората слика

React nav 1.JPG
React nav 2.JPG

Како да го изведам ова пробав со custom css и користење на media queries проблем има за xs i md
Ова е кодот : Navbar - CodeSandbox
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

AlexM

On your way to fame
14 јануари 2009
966
538
City of Consuls
AlexM's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4570 Processor
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
Samsung 850 EVO 250GB
PSU
Elite 600W - V3 | Cooler Master
RAM
Kingston HyperX FURY 8GB Kit (2x4GB) 1600MHz
Video card
XFX AMD Radeon™ RX 580 GTS Black Edition 8GB
Case
DEEPCOOL TESSERACT SW
Mouse
Logitech М510
Keyboard
Everest Rampage KB-R88 Black
Audio
Logitech - 5.1 Surround Sound Speakers Z506
Monitor
LG LED IPS 22EA53 + Samsung S22F350 LED
OS
Windows 10 TP
Се снајдов :) Може клуч
Мерси
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

AlexM

On your way to fame
14 јануари 2009
966
538
City of Consuls
AlexM's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4570 Processor
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
Samsung 850 EVO 250GB
PSU
Elite 600W - V3 | Cooler Master
RAM
Kingston HyperX FURY 8GB Kit (2x4GB) 1600MHz
Video card
XFX AMD Radeon™ RX 580 GTS Black Edition 8GB
Case
DEEPCOOL TESSERACT SW
Mouse
Logitech М510
Keyboard
Everest Rampage KB-R88 Black
Audio
Logitech - 5.1 Surround Sound Speakers Z506
Monitor
LG LED IPS 22EA53 + Samsung S22F350 LED
OS
Windows 10 TP
Грешев со media queries импортирав од 'react-responsive' а можеше и со импортирање од нов stylesheet. И некој работи од овде ми помогнаја :

А за да иди под копче на тоа растојание од vp
.dropdown-menu {
position: absolute;
top: 58px;
transform: translateX(-35%);
}
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,053
Мислења
837,654
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно