• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

React/Angular/Vue - кој framework е најпогоден за кај нас?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
182
170
Здраво. Се нафатив на почеток од годинава сам да учам front-end веб програмирање (без претходно искуство, било какво, со програмирање) и имам уште да доучам неки работи во vanilla JS пред да преминам на некој framework, па би сакал да знам, со време, кој од нив е најбаран тука кај нас? Со кој би имал „најголеми“ шанси за вработување со оглед на тоа дека немам диплома од ИТ област ?
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
612
632
Скопје
Здраво. Се нафатив на почеток од годинава сам да учам front-end веб програмирање (без претходно искуство, било какво, со програмирање) и имам уште да доучам неки работи во vanilla JS пред да преминам на некој framework, па би сакал да знам, со време, кој од нив е најбаран тука кај нас? Со кој би имал „најголеми“ шанси за вработување со оглед на тоа дека немам диплома од ИТ област ?
Според моите сознанија, во ИТ фирмите кај нас кои работат на поголеми и посериозни проекти најчесто се користи Angular. Па потоа React, сум видел да бараат по некои фирми. И на крај Vue, најретко, иако мене најмногу ми се допаѓа. Најверојатно затоа што е најново компаниите немаат доволно доверба да го користат за посериозни проекти.


Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Ако си поглеал во последно вреќе повеќе се реакт него ангулар.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
182
170
Читав пред некое време статија, мислам дека беше од HackerRank за тоа како се застапени програмски јазици / frameworks, React доминираше, па по таа логика цело време размисулвам за по тој пат да тргнам како за почеток хаха, ама па како што реков немам диплома од ИТ област и претпоставувам ке ми треба нешто баш конкретно за да имам шанси за вработување тука кај нас. Имаш некои знаења / информации, колкави се шансите тука кај нас за вработување без диплома од ИТ (ке имам од Маркетинг, ама ептен не релевнатна би била во случајов) :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
182
170
Според моите сознанија, во ИТ фирмите кај нас кои работат на поголеми и посериозни проекти најчесто се користи Angular. Па потоа React, сум видел да бараат по некои фирми. И на крај Vue, најретко, иако мене најмногу ми се допаѓа. Најверојатно затоа што е најново компаниите немаат доволно доверба да го користат за посериозни проекти.


Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
Мене некако Vue не ми паѓа во комбинација сега за сега. Сигурно има добри страни што за мене како почетник се нејасни па може затоа ја одбивам, ама па најмногу ми одговара нешто што е повеќе барано поради (евентуално) поголеми шанси да најдам работа. Имам читнато дека Vue претежно го користат во стартапи или така нешто, или грешка сум?
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Мене некако Vue не ми паѓа во комбинација сега за сега. Сигурно има добри страни што за мене како почетник се нејасни па може затоа ја одбивам, ама па најмногу ми одговара нешто што е повеќе барано поради (евентуално) поголеми шанси да најдам работа. Имам читнато дека Vue претежно го користат во стартапи или така нешто, или грешка сум?
Сите се користат во стартапи.
Vue е најкористено кај што користат PHP бидејки иде спакувано сo Laravel.
Angular и AngularJS се користи во постари проекти бидејки стана популарно пред React.
React + Redux е по користено во нови проекти бидејки овозможува и мобилен девелопмент со React Native.

Ја би ти препорачал да ги пројдеш и ангулар и реакт и вуе, барем основите, и да се класифицираш како Јаваскрипт девелопер, не Реакт Девелопер или Било-која-алатка Девелопер.
 

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,372
1,458
127.0.0.1
petrov.mk
Мене некако Vue не ми паѓа во комбинација сега за сега. Сигурно има добри страни што за мене како почетник се нејасни па може затоа ја одбивам, ама па најмногу ми одговара нешто што е повеќе барано поради (евентуално) поголеми шанси да најдам работа. Имам читнато дека Vue претежно го користат во стартапи или така нешто, или грешка сум?
немора да значи, моментално кај нас во фирма се работи со вуе, и проектите се доста комплицирани.
според мене платформата/фрејмворкот со која ќе се работи еден проект зависи од потребите на клиентот.
во некои случаеви и клиентот може да побара на/со која платформа/фв да се работи, мака мачевме со претходните неколку проекта, зошто клиентот исклучиво сакал вордпрес, о мајко мила.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
182
170
Сите се користат во стартапи.
Vue е најкористено кај што користат PHP бидејки иде спакувано сo Laravel.
Angular и AngularJS се користи во постари проекти бидејки стана популарно пред React.
React + Redux е по користено во нови проекти бидејки овозможува и мобилен девелопмент со React Native.

Ја би ти препорачал да ги пројдеш и ангулар и реакт и вуе, барем основите, и да се класифицираш како Јаваскрипт девелопер, не Реакт Девелопер или Било-која-алатка Девелопер.
Ок фала на одговор, имам уште некои работи да „доучам“ во vanilla JS па тек после тоа ке почнам со овие фрејмворкс, иако ке потрае малце додека ги пројдам основите на сите 3 хаха :D
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
899
743
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Не учи само, туку прави си портфолио со учење. Замисли неколку апликации кои би сакал да ги направиш, направи ги со различен фрејмоворк, на крај со кој си најкреативен со тој работи. React е најпопуларен.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
182
170
Не учи само, туку прави си портфолио со учење. Замисли неколку апликации кои би сакал да ги направиш, направи ги со различен фрејмоворк, на крај со кој си најкреативен со тој работи. React е најпопуларен.
Извини малце што каснам со reply, имам github акаунт, имам некои работи до сега направено, портфолио (како сајт) допрва ке правам кога ке направам уште некои, да кажам, посложени работи, па нив да ги користам во портфолиото :D Ке потрае малце се ова, ама јбг, кога не сум мислел на време со факсот... :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,027
Мислења
854,792
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно