1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

React/Angular/Vue - кој framework е најпогоден за кај нас?

Дискусија во форумот 'HTML, CSS, JavaScript, XML базирани' започната од pecko95, 27 Август 2018.

Тагови:
  1. pecko95

pecko95
    Intern

5
    1
    5 Април 2018
    Машко
    Здраво. Се нафатив на почеток од годинава сам да учам front-end веб програмирање (без претходно искуство, било какво, со програмирање) и имам уште да доучам неки работи во vanilla JS пред да преминам на некој framework, па би сакал да знам, со време, кој од нив е најбаран тука кај нас? Со кој би имал „најголеми“ шанси за вработување со оглед на тоа дека немам диплома од ИТ област ?

2. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

385
    295
    12 ноември 2013
    Според моите сознанија, во ИТ фирмите кај нас кои работат на поголеми и посериозни проекти најчесто се користи Angular. Па потоа React, сум видел да бараат по некои фирми. И на крај Vue, најретко, иако мене најмногу ми се допаѓа. Најверојатно затоа што е најново компаниите немаат доволно доверба да го користат за посериозни проекти.

Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација

3. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,132
    1,280
    25 ноември 2014
    Ако си поглеал во последно вреќе повеќе се реакт него ангулар.

4. Sephiroth

Sephiroth
    Unstoppable

3,460
    2,380
    14 Мај 2008
    Машко
    Реакт и ангулар се тука негде по искористеност и се прилично различни еден од друг, односно ако го научиш едниот, не го знаеш другиот. Што не е случај со Ангулар, Аурелија и Вју.

5. pecko95

pecko95
    Intern

5
    1
    5 Април 2018
    Машко
    Читав пред некое време статија, мислам дека беше од HackerRank за тоа како се застапени програмски јазици / frameworks, React доминираше, па по таа логика цело време размисулвам за по тој пат да тргнам како за почеток хаха, ама па како што реков немам диплома од ИТ област и претпоставувам ке ми треба нешто баш конкретно за да имам шанси за вработување тука кај нас. Имаш некои знаења / информации, колкави се шансите тука кај нас за вработување без диплома од ИТ (ке имам од Маркетинг, ама ептен не релевнатна би била во случајов) :D

6. pecko95

pecko95
    Intern

5
    1
    5 Април 2018
    Машко
    Мене некако Vue не ми паѓа во комбинација сега за сега. Сигурно има добри страни што за мене како почетник се нејасни па може затоа ја одбивам, ама па најмногу ми одговара нешто што е повеќе барано поради (евентуално) поголеми шанси да најдам работа. Имам читнато дека Vue претежно го користат во стартапи или така нешто, или грешка сум?

На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,132
    1,280
    25 ноември 2014
    Сите се користат во стартапи.
    Vue е најкористено кај што користат PHP бидејки иде спакувано сo Laravel.
    Angular и AngularJS се користи во постари проекти бидејки стана популарно пред React.
    React + Redux е по користено во нови проекти бидејки овозможува и мобилен девелопмент со React Native.

Ја би ти препорачал да ги пројдеш и ангулар и реакт и вуе, барем основите, и да се класифицираш како Јаваскрипт девелопер, не Реакт Девелопер или Било-која-алатка Девелопер.

8. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,168
    1,070
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    немора да значи, моментално кај нас во фирма се работи со вуе, и проектите се доста комплицирани.
    според мене платформата/фрејмворкот со која ќе се работи еден проект зависи од потребите на клиентот.
    во некои случаеви и клиентот може да побара на/со која платформа/фв да се работи, мака мачевме со претходните неколку проекта, зошто клиентот исклучиво сакал вордпрес, о мајко мила.

На Zippo и pecko95 им се допаѓа ова.
  9. pecko95

pecko95
    Intern

5
    1
    5 Април 2018
    Машко
    Ок фала на одговор, имам уште некои работи да „доучам“ во vanilla JS па тек после тоа ке почнам со овие фрејмворкс, иако ке потрае малце додека ги пројдам основите на сите 3 хаха :D

10. Zippo

Zippo
    Gaining Experience

450
    393
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Не учи само, туку прави си портфолио со учење. Замисли неколку апликации кои би сакал да ги направиш, направи ги со различен фрејмоворк, на крај со кој си најкреативен со тој работи. React е најпопуларен.

На pecko95 и Shutter им се допаѓа ова.
  11. pecko95

pecko95
    Intern

5
    1
    5 Април 2018
    Машко
    Извини малце што каснам со reply, имам github акаунт, имам некои работи до сега направено, портфолио (како сајт) допрва ке правам кога ке направам уште некои, да кажам, посложени работи, па нив да ги користам во портфолиото :D Ке потрае малце се ова, ама јбг, кога не сум мислел на време со факсот... :D

Сподели

Вчитување...