1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Развивање на CERT/CIRT тим во Македонија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од LiquidWorm, 22 Јули 2013.

Дали да се креира CERT/CIRT тим во Македонија?

Анкета затворена (на) 16 Август 2013.
 1. Да

  78.0%
 2. Не

  5.1%
 3. Што е тоа CERT/CIRT?

  16.9%
 1. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
  Почитувани ИТ ентузијасти....

  Во план е да се креира официјален тим за безбедносни инциденти и справување со ранливости и напади.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_emergency_response_team

  Тимот ќе биде воден од членови на Zero Science Lab, организација од приватен сектор и секако ќе има отворени места и соработка со други ит безбедносни професионалци. Доколку мислите дека треба ваков тим во Македонија, дали истиот да биде во склоп на владин, академски или приватен сектор? Нормално во соработка со владини тела и интернет провајдери за подигање на безбедносна свест и координација и заштитување од хакерски напади.

  Ни треба помош од ваша страна да гласате дали да се креира CERT (Computer Emergency Response Team) / CIRT (Computer Incident Response Team) на нашиве простори.

  Вашите одговори ќе бидат сериозно разгледани за да имаме некоја слика дали во Македонија постои можност и потреба од ваков тим.

  Коментари се добродојдени...

  Благодарам ;)
   
  На kirev, mspasenoski, psyside и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,296
  24,791
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Реално мекедонија има потреба од многу по-примарна едукација. Гласав за ДА! Бидејќи сум дел од ИТ секторот и воедно од веб развој би сакал да си го проширам моето знаење со работи кои ќе бидат плус за мојата работа. Верувам дека поголем процент од форумов би биле заинтересирано, но тоа е многу мал дел од вкупното население.

  Ви посакувам среќа во остварувањето на идеата.
   
  На LiquidWorm му/ѝ се допаѓа ова.
 3. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
  Па да, мислам треба да се има ваков тим, помали држави веќе имаат по 2-3 вакви тимови, а Македонија расте во ИТ индустријата па зошто да не и во безбедност overwall ;)
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 4. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,156
  721
  8 Мај 2010
  Машко
  О даааа!
   
  На LiquidWorm му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  И јас сум ЗА и би гласал да биде во академски круг, па еве нека биде и во приватен, али не во владин.

  Би препорачал многy добра книга на оваа тема, Computer incident response and product security од Дамир Рајнович, вработен во Cisco PSIRT и основач на Хрватскиот CATNet CERT тим

  http://www.ciscopress.com/store/computer-incident-response-and-product-security-9781587052644
   
  На Costigan_Jr, psyside, ProbePLayer и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  842
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  O yeahhh baby :) е мојот одговорр .
   
  На LiquidWorm му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ProbePLayer

  ProbePLayer
  Intern

  45
  5
  27 Септември 2011
  Приватен сектор.
   
  На LiquidWorm му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
 9. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,598
  1,359
  27 Јануари 2011
  Машко
  Да треба, но мислам дека може да постои само еден тим по држава.
  Нашата Влада и МВР уште лани најавија формирање на CERТ, а до кај е работата не знам.
  http://www.mvr.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=11571&mid=1367&tabId=358&tabindex=0
   
  На LiquidWorm му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
  Можеби да, CERT формирање беше предложено на владата уште пред 6 години од наша страна но ништо од тоа...не знам МАРнет кога најавија што се случи после тоа... најдобро приватен сектор , ако чекаме од владата.....
   
  На ProbePLayer му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,020
  1,638
  30 Мај 2010
  За да се креира ваква група која ќе пронаоѓа безбедносни пропусти на веб сајтови и програми треба да се цени нејзиниот труд и добро да се плаќа за тоа.
  Во нашава Македонија се сомневам дека тие 2 работи ќе ги има па затоа гласав НЕ.
  Немој да ме сфатите погрешно, ама јас на некого без пари да му вршам работа од ваков тип немам намера, а мислам дека сите ќе го поделиме ова мислење.
   
 12. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  752
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Апсолутно треба да се креира, свеста полека полека се крева на задоволително ниво, па така ако сакаме некој сериозно да не сфаќа тоа што го работиме во оваа држава треба да бидеме во чекор со тоа што се случува во светот. Ова во иднина ќе биде слично на полиција, само што ќе се чува редот онлајн каде што сите постојано и се повеќе сме изложени - дали тоа се кредитни картички, пазарување, дремење или било што друго мора да има безбедност во рамките на оваа држава. Можда забегав малку :) али одговорот е апсолутно да.
  И тоа, треба да постои првенствено државно, како сакаат нека го изведат тоа, а потоа и приватно. Затоа што во денешно време се повеќе се верува на приватните услуги поради квалитетот и односот со клиентите.
   
  На LiquidWorm му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ProbePLayer

  ProbePLayer
  Intern

  45
  5
  27 Септември 2011

  Имаш поента. Но можеби има некој начин тој тим да се спонзорира преку споредна работа, како заштита на приватни компании, владини сектори, соработка со полиција и сл.
   
 14. zeroscience

  zeroscience
  ZSL Bot v4.89.1.00

  605
  509
  31 Мај 2010
 15. mspasenoski

  mspasenoski
  Intern

  23
  4
  22 Септември 2010
  И ја би гласал за ДА, сепак има нешто ново што би можел да го сретнам за да станам подобар во ова поле. Така да ни се отвараат овеќе врати
   
  На LiquidWorm му/ѝ се допаѓа ова.
 16. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
 17. architect

  architect
  Unstoppable

  1,919
  2,264
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  што се подбразбира под CIRT (Computer Incident Response Team) ... преводот е очигледен но ме интересира конкретно која е целта на овој тим. инаку гласав позитивно и се надевам дека ќе ја реализирате оваа идеја.
   
  На LiquidWorm му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  511
  171
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
  +1.
   
  На LiquidWorm му/ѝ се допаѓа ова.
 19. gokica

  gokica
  Модератор

  8,391
  10,199
  13 Јуни 2009
  Не само што има потреба туку станува и круцијално.

  Во МК мислам дека се е на стаклени нозе. Ни банкиве немаат безбедносен систем како што доликува а за јавните установи да не правиме муабет.

  Како доаѓа времето нашиот ИТ систем ќе биде се поранлив а податоците меѓу кои и наши лични ќе бидат мета на се поголем број интересенти кои користат напади како средство за постигнување на нивните цели.

  Да се има поддршката од државата или интелектуалците ќе обезбеди поефикасно работење како што е битна регионалната и европската поддршка.
   
  На LiquidWorm и ProbePLayer им се допаѓа ова.
 20. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
 21. zeroscience

  zeroscience
  ZSL Bot v4.89.1.00

  605
  509
  31 Мај 2010
 22. maci

  maci
  On your way to fame

  2,905
  642
  2 Април 2008
  не сум прочитал ни слушнал за упад во некој од нашиве банки.
   
 23. gokica

  gokica
  Модератор

  8,391
  10,199
  13 Јуни 2009
  Муабетот за банките го чув недоамна на обука за ISO 27001 сертификација од луѓе кои вршат интерни и екстерни проверки на системите за безбедност во банките. Иако лично не сум инволвиран цврсто сум убеден дека тоа што го дознав е вистина.

  Кога станува збор за јавните установи сум вклучен во процесот на обезбедување на услови за имплементација на Законот за заштита на лични податоци.
   
 24. CrAzY_MaN

  CrAzY_MaN
  Intern

  59
  7
  27 Јули 2009
  Пензионер
  Ги има полно, само банките го кријат тоа. Лично имам разговарено со одговорните за безбедноста на мрежите во ОБ и кога ми ги наброја и покажа се зачудив. Иако велат дека користат "локална мрежа" и дека неможе да се пристапи однадвор, сепак не е така.
   
 25. suli

  suli
  Intern

  3
  0
  26 ноември 2007
  Zdravo,

  Jas malce pokasno se uklucuvam, inace jas so eden kolega od IT Security svetot podnesovme prestavka i plan za formiranje na CERT team vo vlada, so celosen plan na odgovornosti, zadolzenija, rabotni obvrski i se detalno objasneto. Naidovme na pozitiven feedback, no posle predavanjeto na planot dobivme odgovor deka ne sme zainteresirani.
  Za posle 1 mesec da iskoci ministerot i da najavi formiranje na CERT team za koj imam informacija deka seuste ne e formiran i mislam deka tesko deka ke se formira. Inace po mene ovoj team bi trebalo da bide direktno pod vlada i da bide nezavisno telo koe ke gi kontrolira i obezbeduva site drzavni institucii.
   

Сподели

Вчитување...