Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Razotkrivanje na Windows XP!

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Tuka ke bidat totalno rasotkrieni mnogu tajni na Windows XP :D .
Kako da isklucite startup programa bez upotreba na dopolnitelen nepotreben softwer:
-Odete na start, potoa run i pisete msconfig potoa odete vo opcijata startup i mozete da gi vidite site procesi koi se startuvaat avtomatski pri botiranje na vasiot windows.Dokolku sakate nekoj od procesite da go odstranite od startup se sto treba da napravite e da go unstiklirate ili pak za da go vklucite obratniot proces.
*Napomena:
Treba mnogu da se vnimava sto se isklucuva nepravilno isklucuvanje na vitalni procesi na windowsot moze da dovedat i do celosen pad na sistemot.
Detali za ova moze da najdete na http://www.netsquirrel.com/msconfig/
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
па би можело да провереме што процес оттргнуваме пред да го сториме тоа, а оваа финта ќе работи ли на малициозен софтвер, на нашки вируси?
 

Lightlord

Intern
6 април 2007
86
1
па би можело да провереме што процес оттргнуваме пред да го сториме тоа, а оваа финта ќе работи ли на малициозен софтвер, на нашки вируси?

Има спајвер што се паметни и не те пуштаат да влезеш во startup затоа има програми за скенирање и "hijack" програми што се многу лесни за користење и немора да си експерт за да избришеш непотребен софтвер од компјутер.
 

akis100

Intern
10 април 2007
61
0
http://www.netsquirrel.com/msconfig/ , Многу добро ја прикажува патот како дасе работи, односно да се дојде до startup, дали можат да се одвојат (набројат) некои од редовите, што во никој случај не треба да се исклучат (дештиклират), за да не падне системот.
 

cedosub

Intern
11 април 2007
15
0
cudomon.hi5.com
Dolgo vreme si 'igram' so razni opcii na Windows XP i sum prelistal mozebi preku 300 taka nareceni 'tweak guides', ama na poslednovo sto naletav, stvarno e super. Stranata e http://www.tweakguides.com/TGTC.html i konkretno na ovoj link sega moze da se najdat dve knigi (ZIP-ovi za download, a vnatre se PDF), edna za XP i edna za Vista. Jas knigata za XP detalno ja prouciv i, iskreno, od toa sto go primeniv, rezultatite se odlicni. Do sega postabilen sistem ne sum imal i veruvam deka site raboti koi se napisani tuka kje im pomognat na golem del od onie koi sakaat da naucat nesto povekje za XP. Osven ova na sajtov ima i za mnogu drugi raboti, ama bidejkji temava e za XP jas tuka bi zavrsil :cool:
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Ја симнав книгата и колку на прв поглед ми изгледа надежна. А и не е голема 2 мб
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
Најдобро се учи на форуми.Конкретно ако сакаш твикнат винсовс хп
сними си хп хоме.Реално сите корисници кои користат варез трчаат да го земат најдоброто од пазарот конкретно ентерпрајс,професионал изданија.

Ако се запрашате некогаш што користите од про оперативен систем ќе видите дека нема потреба од профи верзија.

Конкретно за ХП во позадина работат куп процеси од типот на некои системски шедлери, синхронизации, мрешни процеси и слично кои верувале или не никогаш не ги користите а тие сепак работат.

Реално обичен корисник знае 10-20% од оперативниот систем.
Да знаеш оперативен систем е да можеш ти да го котролираш и да го изменуваш по твоја потреба.Односно ти да ја диктираш играта на ОС-от а не ОС-от тебе.

Тоа што луѓе знаат како да исклучат процес од старт или некој сервис незначи дека го знаат оперативниот систем.

Има многу повеќе од тоа.
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Па ако знаеш кажи, не се срамувај, како што самиот кажа најдобро се учи на форуми, а ова е форум
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Како би можел да ја избришам листата на посетени страници, отворени апликации во Run, ако постои начин да го сторам тоа без да правам во регистерот no recent files промена
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
За XP Старт мени:

Десен клик на таскбар-:својства-:старт мени таб
customize-:advanced tab стисни на Clear List

За обично мени истата постапка.
 

akis100

Intern
10 април 2007
61
0
HyBRiD_HeLL

Многу убаво го објаснивте патот како се брише листата на посетените страници, јас го пробав и добро функционира.

Би ве замолил ако има можност да ни покажете, дали може да се избрише по желба само една посетена страница, а не целата листа.
Благодарам
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Би ве замолил ако има можност да ни покажете, дали може да се избрише по желба само една посетена страница, а не целата листа.
Благодарам

Решение за твојот проблем:

Отвори Mozilla Firefox (ова е испробано на Mozilla Firefox v2.0, за останатите верзии би требало да е истата постапка) и притисни CTRL+H, потоа ќе ти се отвори на лева страна SideBar од менито History и следно се што треба да направиш е да ја понајдеш страницата за која мислиш дека не и е место таму - десен клик на страницата - DELETE и решен проблем.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.131
Мислења
975.247
Членови
35.440
Најнов член
Tr.Krstev
На врв Дно