1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Подарувам Разни (по)стари делови

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од Vlatzki, 10 oктомври 2019.

 1. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  305
  1 Мај 2008
  Поклонувам повеќе делови, локација Скопје - Тафталиџе 2. Не праќам по карго.

  1.
  - матична Shuttle AB48PN - не сум сигурен дали е исправна онборд звучната, не ме држи сеќавањето. Треба да се стави и нова CMOS батерија.
  - Intel Celeron 1.8 GHz s.478 + кулер
  - Nvidia GeForce 5200FX 128 MB
  - 2x512MB DDR1
  - куќиште, исправно е се освен маската напред, не лежат добро капачињата од 5.25 инчните драјвови, и фали капакот од панелот за предно усб.

  Сите овие делови работат (освен можеби звучната на матичната плоча)
  20191009_224620.jpg 20191009_224629.jpg 20191009_224645.jpg

  2.
  - Asrock P4V88 со процесор Intel Celeron D 2.4GHz s.478
  Плочата е со подуени кондензатори. Работеше кога ја складирав во шкаф (пред 2 години). Не сум сигурен дали се уште работи, ако не работи веројатно би проработела после промена на подуените кондензатори.
  20191009_224854.jpg

  3.
  - ATI Rage IIc 8 MB, AGP
  - Intel Pentium 3 550 MHz Slot1 со пластична арматура за плочата
  - PCMCIA Ethernet card
  - Тастатура од некој стар лаптоп, модел NSK-T9A1D
  - Тастатура од десктоп Mitsumi KPQ-E99ZC-13, оригинално со АТ конектор, но е сменет со PS/2 (види слика). Колку што памтам требаше да се стисне О копчето посилно за да регистрира, веројатно би се средило со чистење.
  - H-L Data Storage DVD-RW од лаптоп, IDE интерфејс
  - Sony DVD-RW oд десктоп, IDE интерфејс.

  20191009_225722.jpg 20191009_225300.jpg 20191009_225310.jpg 20191009_225637.jpg 20191009_225613.jpg 20191009_223650.jpg 20191009_223805.jpg
  Имам и уште делови, деновиве ќе ги додадам во темава.
   
  gOJDO, zirkach, Nomad и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  305
  1 Мај 2008
  Нешто не сакаа да се прикачат и останатите слики. Еве ги аплоадирав на imgur:

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Предност имаат тие што ќе земат повеќе делови одеднаш!
   
  На SiPy` и Ficiani им се допаѓа ова.
 3. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  305
  1 Мај 2008
  Дадени се сите делови. Во текот на оваа недела ќе додадам и други делови во темава.
   

Сподели

Вчитување...