• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Размена на уреди - (само за ентузијасти)

 • Ја почнал/а темата
 • #1

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,043
29,058
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Пред малце ми дојде една одлична (релативно) идеја. Имено сите знаеме дека за ентузијасти, еден ист уред, без разлика што е, повеќе од 5-6 месеци до година не поминува. При секоја продажба на уред, дали сте го купиле на старо или ново се губат пари, дали се 1500 или 10.000 небитно, битно е дека тоа се случува.

Па така си помислив, што ако мојот S7 Edge, му го дадам на некој форумџија кој го знам лично или имам доверба во него, а он ми го даде пример неговиот iPhone? што ако моите звучници му ги дадам на некого, а он ми ги даде неговите? на овој начин желбата за тестирање на нови играчки, ќе се задоволи, а прасињата со пари ќе останат полни.

Пред да испаничите за можни оштети и проблеми при истите, затоа реков луѓе кои ги знаете лично или имате доверба во нив. Можеме да праиме форумска ротација, и сите да користиме едно 5 телефона на година, 3-4 разни графички, 2-3 монитора итн. Имено што и да е не е битно, битно е дека ова е начин да се заштедат огромни суми на пари, а да се пробаат многу нови продукти - кои сите знаеме дека се основа на било кој хардвер форум.

Кој е за нека крене рака!?
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,132
3,354
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Ова ме потсеќа на...:D
 

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
 • Ја почнал/а темата
 • #5

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,043
29,058
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ајде давајте 6s+ да се помачам со лаговите XD
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,428
14,348
Јас би му го дал мојот Sony Xperia Z3 на psyside за да го разбере зборот "батерија"
И тоа без привремена трампа. Пажљив момак ми делува
:d
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,043
29,058
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Само Sony не, алергичен сум ин на дисплеите, дајте друго дете :p
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,646
1,302
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
Sapphire RX480 Nitro+ за GTX1060 ( или некоја друга што ќе се фати на G450M ). Предност имаат Штипјани.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,278
1,538
Хардвер немам за давање, ако сака некој аудио ентузијаст од Битолски реон можам да му дадам на некоја недела звучнички AudioQuest Type 4 и Mackenzie XLR кабли, чисто дали ќе му сменат нешто.Додека да ги однесам во Скопје ми седат така дома.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,043
29,058
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
ЦЦЦ толку од ентузијазмот а?

ебаве **дери ебаве XD
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,217
16,740
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Изменето од модератор:

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,851
7,511
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Не сте баш под винкла а? :D
 

Piwcho

Gaining Experience
13 јули 2015
393
252
Шо ако ти шибни некој телефон/графичка/монитор со скриена мана.... т.е. ако цркни кај тебе... или твојот уред кај него? Тогаш шо прајме?
 

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
613
997
Скопје
Шо ако ти шибни некој телефон/графичка/монитор со скриена мана.... т.е. ако цркни кај тебе... или твојот уред кај него? Тогаш шо прајме?
Си пишуе горе, за ликови во кои лично ги познаваш или имаш доверба. Што ако некој ти стаи бомба во напајањето што си го купил од "продавам" под-форумот?
 

voah

Баниран/a
5 септември 2014
626
499
Јас би го сменил ајфонот со некој но не повеќе од 3 дена...на некој што нема користено... 6с плус.
Чисто за да осети што е ајфон ... а да користам 3 недели андроид барем сега за сега ми е рамно на Лудост.
Се ми е на Иклоуд врзано и зависен сум од начинот на функционирањето...
Но на овој форум не познавам доста од членовите така да ...
Иначе не е лоша идеата за некој што добро се познаваат.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,848
5,034
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Идеата е генијална, подршка за тредот од мене сто проценти.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,707
11,030
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дел од нас веќе со години праиме така... Ама може да се прошири групата.
Барам 1060GTX а давам Voodoo2 12mb VRAM за носталгичарите :p
 

Piwcho

Gaining Experience
13 јули 2015
393
252
Си пишуе горе, за ликови во кои лично ги познаваш или имаш доверба. Што ако некој ти стаи бомба во напајањето што си го купил од "продавам" под-форумот?
Ај поинаку да се изразам сеа
Имаш самсунг еџ да речеме и го менуваш за ајфон со познат од форумов, во кој што имаш доверба. Него му паѓа еџот и се оштетува (еве нека не е пкнато стакло... само вдлабнатини нека се на лајсните). Нема да ти биде криво? Или и ти ќе го џитниш ајфоно на земја за да бидете фито-фито... Јес да е само хардвер али.... Мислам ме разбираш што сакам да кажам

Јас хардверот го чувам како очите, но не би се осмелил да дадам на некој да речеме телефон пред се поради проватност.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,043
29,058
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ај поинаку да се изразам сеа
Имаш самсунг еџ да речеме и го менуваш за ајфон со познат од форумов, во кој што имаш доверба. Него му паѓа еџот и се оштетува (еве нека не е пкнато стакло... само вдлабнатини нека се на лајсните). Нема да ти биде криво? Или и ти ќе го џитниш ајфоно на земја за да бидете фито-фито... Јес да е само хардвер али.... Мислам ме разбираш што сакам да кажам

Јас хардверот го чувам како очите, но не би се осмелил да дадам на некој да речеме телефон пред се поради проватност.
Валидна замера, но ризикот вреди, исто така мислам дека кој и да го земе телефонот, нормално е малце повеќе да се внимава нели. Пример, ако сменам 2-3 телефона у година со размена, сум заштедил горе доле некои 600 евра, па така ризикот од пад за МЕНЕ лично вреди.

Исто така може и да се договориш пред размената, под какви услови ја прифаќаш истата, на пример некој ќе се договорат оштетите да бидат надоместени, а некои што биде нека биде, опциите се тука.
 
Последна промена:

Piwcho

Gaining Experience
13 јули 2015
393
252
А да се додадат и други работи освен уреди? Јас сум заразен со велосипеди. Имам мтб, би го сменал со некој за дирт или точаче ко на Danny MacAskill на некој ден.
Исто имам и доста расипан хардвер. Па посекако веќе сме го отпишале таквиот, би можеле да се менуваме и да пробуваме да го поправимме. Или пак од неколку да направиме 1, за кој претхпдно ќе се договориме дали некој ќе го задржи, ќе го продаваме, ќе го донираме и сл....
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,094
3,581
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
идејата ти е супер! во врска со идејава, треба да се обрни и внимание на деловите за размена...пример, како референца, еве, пример, би мењал графичката 980Ti за еквивалент-Fury X, а размена пример...980Ti со 380/X не е баш меродавно ...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,043
29,058
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
идејата ти е супер! во врска со идејава, треба да се обрни и внимание на деловите за размена...пример, како референца, еве, пример, би мењал графичката 980Ti за еквивалент-Fury X, а размена пример...980Ti со 380/X не е баш меродавно ...
Mислам дека повеќе од нормално е дека се работи за уреди од сличен ценовен ранк/категорија. Мада не е проблем кој сака да се смени со било што.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
919
3,215
Прага
S7 Edge за iPhone 7?
S4 за iPhone 5s?
iPad 2 за iPad mini 4?
Canon 5D mark II за Nikon D800?
Canon 24 - 70 f/4.0 за 70 - 200 f/4.0 ?

Уредите би ги сменил за 7 до 10 дена максимум.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,218
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно