1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Разлики помеѓу Adobe Photoshop и Adobe Lightroom, што е подобро за обична обработка на фотографија?

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од Joan.J331, 1 Јули 2018.

Кој фото едитор најмногу го користите за обработка на фотографиите ?

1. Adobe Photoshop лиценциран

10.0%
  2. Adobe Photoshop нелиценциран

60.0%
  3. Adobe Lightroom лиценциран

5.0%
  4. Adobe Lightroom нелиценциран

40.0%
  5. Некој друг

5.0%
Дозволени се повеќе гласови.
  1. Joan.J331

Joan.J331
    Intern

50
    28
    3 Април 2018
    Машко
    Имам приметено дека многу од фотографите користат Adobe Lightroom. Јас за обична обработка на фотографиите го користам сега за сега само фотошоп(нелиценциран CS), а планирам и да почнам со Lightroom (нелиценциран). Затоа и ја отворив темата да знам што е подобро, имам приметено кај некои урбани фотографии дека имаат некаков поинаков ефект кој мислам дека само во Lightroom го има. Знам дека Lightroom исто така се користи за обработка на многу фотографии кои се всушност тајмлапс. Дали може да се најде целосна нелиценцирана верзија на Lightroom?

2. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,259
    1,282
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    Како мислиш целосна нелиценцирана верзија? За мене постојат лиценцирана и пиратска :D

На Joan.J331 и marv им се допаѓа ова.
  3. GreenRoot

GreenRoot
    On your way to fame

916
    859
    1 oктомври 2011
    Графички дизај
    Photoshop е пoдoбaр зa ретуширaње a Lightroom зa пoбрзo едитирaње нa raw фaјлoви. Акo не се лaжaм, фoтoшoп е и пoскaп и кaкo севкупен пaкет имa пoвеќе oпции. Lightroom нaјчестo се кoристи oд фoтo студијa кaде требa нaбрзинa дa се пoдеси сликa кaкo нa пример слики oд свaдбa, мaтури и сл. Зa манипулации не гo бивa. Јaс личнo гo кoристaм сaмo фoтoшoп.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk

На Joan.J331 и stefan_off им се допаѓа ова.
  4. M.Pix

M.Pix
    Модератор

650
    2,185
    27 Јануари 2014
    Машко
    Лајтрум е многу подобар за едитирање. Лајтрум е претежно колор корекција, а фотошоп е ретуширање. Истото од Лр го има и во Фотошоп под Camera Raw во Filters менито ако не се лажам. Има одредени работи кои во лр се полесни и обратно. Пример во лр многу е тешко да обработиш портрет затоа што немаш леери, dodge & burn, blur и слично. Двата програма имаат различна намена, јас секогаш користам лр па ако има потреба и фотошоп.

Joan.J331, Oktar и на bxxxn им се допаѓа ова.
  5. stefan_off

stefan_off
    Gaining Experience

319
    266
    29 oктомври 2009
    Фотограф
    Ако треба да се обработи до 5-10 фотографии Photoshop е ок, ако станува збор за обработка на поголем број на фотографии од цел евент или сл тогаш само Lightroom. Исто и за оргаизизација на слики Лајтрум е многу подобар од Photoshop - Bridge. Секако во Photoshop го имате вграден Camera RAW што е исто како само Develop module на Lightroom.

Инаку има Adobe Pacher кој може да го "Лиценцира" секој Adobe производ кој можете сами да си го сметнете како бесплатна верзија со Creative Cloud апликацијата и после да си го "Лиценцирате"
    Јас лично немам забележано разлика до пиратски до лиценциран Photoshop или Lightroom.

krema, Joan.J331 и на Oktar им се допаѓа ова.
  6. Joan.J331

Joan.J331
    Intern

50
    28
    3 Април 2018
    Машко
    пиратска де, кој има пари да фрла за фотошоп или Лр?

Јас вече најдов пред пола година пиратски фотошоп, ама веќе кракната верзија, некои ситни функции не ги отвора

Изменето од модератор: 2 Јули 2018
  7. Oktar

Oktar
    Guru

3,304
    9,546
    23 oктомври 2012
    Машко
    Јас користам Adobe Creative Cloud Photography Suite кој ме кошта 9.99$ месечно и сум задоволен од тоа што го добивам. Плус дополнително не се замарам со апдејти па чекање па кракови па остали глупости, вака мислам дека може да се логирам на 2 или 3 компјутери, па во принцип може и да се дели акаунтот меѓу двајца или тројца. Еве што се влегува во комплетчето:
    Screenshot_3.png

Инаку и јас сум ко @M.Pix 90% од работата ја завршувам во Лајтрум, по потреба палам фотошоп. Таа потреба се јавува кај портрети.

На Boce!, krema, PC_GAMER и уште 6 други им се допаѓа ова.
  8. Joan.J331

Joan.J331
    Intern

50
    28
    3 Април 2018
    Машко
    имам приметено дека лајтрум има presets кои со еден клик се едитира сликата, тоа во обичниот фотошоп нема, ама незнам ни каква функција има, затоа што има во фотошоп опција за боја на сликата

9. M.Pix

M.Pix
    Модератор

650
    2,185
    27 Јануари 2014
    Машко
    Photography plan-от и те како се исплати. И јас мислев дека нема разлика ама има и те како. Пред се во перформанси и брзина, а после и во багови. Во Фотошоп знае тук таму на покомплексни едитирања да јави некој баг, со лиценцираниот немам никаква мака. Башка што лиценциран имам и на пц и на лаптоп, па некогаш кога сум на брзање можам да земам лаптопот со мене и да продужам кај што сум застанал. И не се замараш со апдејти. Ако работиш секојдневно со овие 2 програми, тие 10 долари ќе ти бидат најдобро потрошени.

Boce!, Oktar, ekonomist и на уште 1 им се допаѓа ова.
  10. Joan.J331

Joan.J331
    Intern

50
    28
    3 Април 2018
    Машко
    а фотографирањето профитабилно ти е, јас сликам од хоби, па затоа не се осмелувам да плаќам?

точно убаво е да се лиценцира ако се има пари и ако фотографирањето е профитабилно

Изменето од модератор: 2 Јули 2018
  11. M.Pix

M.Pix
    Модератор

650
    2,185
    27 Јануари 2014
    Машко
    Можеш истото и во фотошоп, разгледај по интернетот има туторијали како да ги користиш. И секако ако не вадиш пари нема потреба да плаќаш ако ти е само дополнителен трошок.

И почекај пред да одговориш, цитирај неколку мислења во едно, а не на секој посебно. Само дур го пишувам постов си направил 10 нови мислења :D

На Oktar и Joan.J331 им се допаѓа ова.
  12. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,378
    12,504
    2 Август 2012
    Машко
    Што се дешава после истекот на претплатата? Програмите престануваат да работат?

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Oktar

Oktar
    Guru

3,304
    9,546
    23 oктомври 2012
    Машко
    Исто како кога ке ти истече трајл на некоја апликација, ја старташ, се лоадира и ти вика немаш платено братче.

@Joan.J331 не заработувам од фотографија, и мене ми е хоби и на почетокот се ебавав со други софтвери, па со руски верзии на фотошоп и лајтрум и секогаш имаше некои проблеми или багови или некомпатибилност на РАЊ фајлови па се решив да си уплатам легална верзија и да си работам на раат.

Инаку баш дека е хоби, сакам да уживам во тоа што го правам а не да се замарам и напињам. Разбирам моментот дека не заработуваш и нема зошто да инвестираш, и јас размислувам така за многу работи, али сепак се решив да си платам. Секое хоби си бара вложување, а можеби и еден ден ке прерасне во нешто повеќе од хоби, така да моментално сум ок со 10те долари месечно.

На PC_GAMER, FLEGMA, Boce! и уште 4 други им се допаѓа ова.
  14. stefan_off

stefan_off
    Gaining Experience

319
    266
    29 oктомври 2009
    Фотограф
    Има Presets во Photoshop но се викаат Macros или имаш да инсталираш Plugins кој имаат Presets во нив.

На Joan.J331 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,728
    1,801
    8 Мај 2007
    Машко
    Фотошоп со тек на време стана гломазен сложен спор динусаурус.
    Ако сакаш да средиш неколку фотографии, фотошоп е супер.
    Ако сакаш/треба да средиш стотина, тогаш тоа е замарање.
    Фотошоп е ултимејт алатка за се што е битмап, но сепак е оверкил за средување бои на фотографии.
    Затоа го измислија лајтрум. Средуваш бои, даваш ефекти... Поедноставно за користење и со помалку опции.
    Во меѓувреме и лајтрум станува гломазен и сложен и очекувам да извадат нешто помало и поедноставно со едно големо копче на кое ќе пишува : Make file good, а наредна верзија ќе има и Make it pop.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  16. M.Pix

M.Pix
    Модератор

650
    2,185
    27 Јануари 2014
    Машко
    Малце оф топик ама пробајте го и Capture One. Делува комплициран на прв изглед, ама е многу побрз.

На Joan.J331 и Oktar им се допаѓа ова.
  17. Sonic.01

Sonic.01
    Gaining Experience

111
    224
    5 Јули 2016
    Adobe Lightroom ти е одличен за подесување на фотографија, особено за повеќе фотографии бидејќи работи малце полесно и побрзо од Photoshop, има едноставни филтри и подесувања за контраст, осветленост, бои, итд...
    Истиве ствари мање више ги има и Photoshop со тоа што е малце по споричок (зависи каков хардвер имаш) ама не е толку едноставен како Lightroom, повеќе се користи за фото манипулација.

18. moongose

moongose
    Unstoppable

1,811
    2,047
    19 Јули 2013
    Различни намени имаат програмите, иако дел од можностите им се преклопуваат. Објаснето е во погорните постови.
    Замена за лајтрум е Acdsee Photo Studio. Откако им го покажав на неколку луѓе кои секојдневно работеа со лајтрум, прв чекор што го направија е го деинсталираа истиот.

Што се однесува до „нелиценцирано“ користење, барајте го печот на painter за адобе. Тоа е се што ви треба, а апликациите најрегуларно ќе си ги симнувате со creative cloud апликацијата на Adobe. Работат и апјтеди и се што треба.

19. Oktar

Oktar
    Guru

3,304
    9,546
    23 oктомври 2012
    Машко
    @JasSum веќе имаат нешто слично, се вика Adobe Lightroom CC, и е нешто како лајт лајтрум. Многу побрз ама и посиромашен со опции.
    @M.Pix го пробав Capture One, некако не се снаоѓам, ама верувам дека е навика во прашање.
    @moongose Долго го користев ACDSee, дури и него го платив ама за Мек верзијата е ужасна па си ги барав назад парите и ми ги вратија, а веруј ми дека со лајтрум добивам подобри резултати. Ок е АЦДСее, ама повеќе како прегледувач на слики не како едитор.

20. M.Pix

M.Pix
    Модератор

650
    2,185
    27 Јануари 2014
    Машко
    @Oktar
    Дефинитивно навика. Многу познаници почнаа да се префрлаат на него од Лајтрум. Јас не успеав и не верувам дека ќе успеам. Го користам само во слободно време, да тестирам и да чепкам по опции да видам што различно нуди. Многу малце фалеше да се префрлам, ама Адоб тој период пушти голем апдејт па Лајтрум доби многу на перформанси, па останав на него.

Oktar, moongose и на Joan.J331 им се допаѓа ова.
  21. Joan.J331

Joan.J331
    Intern

50
    28
    3 Април 2018
    Машко
    не ми е спор мене

22. moongose

moongose
    Unstoppable

1,811
    2,047
    19 Јули 2013
    Acdsee почна како прегледник и беше најдобар. Можеби тоа време и немаше друг сериозен конкурент :)
    Потоа почнаа да му додаваат разни дрангулии, го направија тромав и го баталив на долго време.
    Ова сега во последниве верзии што го гледам е многу добро осмислено и направено, многу полесен и поинтуитивен за работа од лајтрум, а и многу повеќе можности има. Ама ко што вика @M.Pix, се е прашање на навика. А ние сме веќе во години кога тешко се менуваат навиките :)

На Psycore, ekonomist, M.Pix и уште 2 други им се допаѓа ова.
  23. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

477
    408
    12 ноември 2013
    Офтопик малце

Групава на членови кои се занимаваат со фотографија на форумов, комуницираат и водат дискусии на најубаво ниво и најкултурно. Треба пример на сите да бидат и цел форум така да функционира. Во друга тема ваква дебата да имаше и компарација на 3 работи, до сега во три лепе ќе се имаа отерано неколку пати.

Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација

На mrkela2009, GreenRoot, Joan.J331 и уште 3 други им се допаѓа ова.
  24. ntb91

ntb91
    Gaining Experience

87
    81
    27 Март 2018
    Машко
    Јас на пример користам само Camera RAW и Фотошоп за фотографии. Некако сум го навикнал и побрзо ми оди. И јас мислам дека е ствар до навика. Сум пробувал со ЛР ама некако не ми лежи баш. Единствено за моите потреби е тоа што ЛР има подобар начин на приказ на фолдери, во Camera RAW си ограничен само на filmstrip но и тоа не ми претставува некој проблем, ако ти се фотографиите во raw тоа се решава со drag and drop.

На Joan.J331 и Oktar им се допаѓа ова.
Слични теми
  1. D
    Одговори:
    41
    Прегледи:
    4,570
  2. Taurus
    Одговори:
    4
    Прегледи:
    923