• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Разлики помеѓу Adobe Photoshop и Adobe Lightroom, што е подобро за обична обработка на фотографија?

Кој фото едитор најмногу го користите за обработка на фотографиите ?


 • Вкупно гласале
  20
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Joan.J331

Intern
3 април 2018
50
30
Имам приметено дека многу од фотографите користат Adobe Lightroom. Јас за обична обработка на фотографиите го користам сега за сега само фотошоп(нелиценциран CS), а планирам и да почнам со Lightroom (нелиценциран). Затоа и ја отворив темата да знам што е подобро, имам приметено кај некои урбани фотографии дека имаат некаков поинаков ефект кој мислам дека само во Lightroom го има. Знам дека Lightroom исто така се користи за обработка на многу фотографии кои се всушност тајмлапс. Дали може да се најде целосна нелиценцирана верзија на Lightroom?
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
926
870
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Photoshop е пoдoбaр зa ретуширaње a Lightroom зa пoбрзo едитирaње нa raw фaјлoви. Акo не се лaжaм, фoтoшoп е и пoскaп и кaкo севкупен пaкет имa пoвеќе oпции. Lightroom нaјчестo се кoристи oд фoтo студијa кaде требa нaбрзинa дa се пoдеси сликa кaкo нa пример слики oд свaдбa, мaтури и сл. Зa манипулации не гo бивa. Јaс личнo гo кoристaм сaмo фoтoшoп.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
870
3,023
Прага
Photoshop е пoдoбaр зa ретуширaње a Lightroom зa пoбрзo едитирaње нa raw фaјлoви. Акo не се лaжaм, фoтoшoп е и пoскaп и кaкo севкупен пaкет имa пoвеќе oпции. Lightroom нaјчестo се кoристи oд фoтo студијa кaде требa нaбрзинa дa се пoдеси сликa кaкo нa пример слики oд свaдбa, мaтури и сл. Зa манипулации не гo бивa. Јaс личнo гo кoристaм сaмo фoтoшoп.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
Лајтрум е многу подобар за едитирање. Лајтрум е претежно колор корекција, а фотошоп е ретуширање. Истото од Лр го има и во Фотошоп под Camera Raw во Filters менито ако не се лажам. Има одредени работи кои во лр се полесни и обратно. Пример во лр многу е тешко да обработиш портрет затоа што немаш леери, dodge & burn, blur и слично. Двата програма имаат различна намена, јас секогаш користам лр па ако има потреба и фотошоп.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
414
343
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Ако треба да се обработи до 5-10 фотографии Photoshop е ок, ако станува збор за обработка на поголем број на фотографии од цел евент или сл тогаш само Lightroom. Исто и за оргаизизација на слики Лајтрум е многу подобар од Photoshop - Bridge. Секако во Photoshop го имате вграден Camera RAW што е исто како само Develop module на Lightroom.

Инаку има Adobe Pacher кој може да го "Лиценцира" секој Adobe производ кој можете сами да си го сметнете како бесплатна верзија со Creative Cloud апликацијата и после да си го "Лиценцирате"
Јас лично немам забележано разлика до пиратски до лиценциран Photoshop или Lightroom.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Joan.J331

Intern
3 април 2018
50
30
Како мислиш целосна нелиценцирана верзија? За мене постојат лиценцирана и пиратска :D
пиратска де, кој има пари да фрла за фотошоп или Лр?

Ако треба да се обработи до 5-10 фотографии Photoshop е ок, ако станува збор за обработка на поголем број на фотографии од цел евент или сл тогаш само Lightroom. Исто и за оргаизизација на слики Лајтрум е многу подобар од Photoshop - Bridge. Секако во Photoshop го имате вграден Camera RAW што е исто како само Develop module на Lightroom.

Инаку има Adobe Pacher кој може да го "Лиценцира" секој Adobe производ кој можете сами да си го сметнете како бесплатна верзија со Creative Cloud апликацијата и после да си го "Лиценцирате"
Јас лично немам забележано разлика до пиратски до лиценциран Photoshop или Lightroom.
Јас вече најдов пред пола година пиратски фотошоп, ама веќе кракната верзија, некои ситни функции не ги отвора
 
Изменето од модератор:

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,949
12,067
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Јас користам Adobe Creative Cloud Photography Suite кој ме кошта 9.99$ месечно и сум задоволен од тоа што го добивам. Плус дополнително не се замарам со апдејти па чекање па кракови па остали глупости, вака мислам дека може да се логирам на 2 или 3 компјутери, па во принцип може и да се дели акаунтот меѓу двајца или тројца. Еве што се влегува во комплетчето:
Screenshot_3.png

Инаку и јас сум ко @M.Pix 90% од работата ја завршувам во Лајтрум, по потреба палам фотошоп. Таа потреба се јавува кај портрети.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Joan.J331

Intern
3 април 2018
50
30
Лајтрум е многу подобар за едитирање. Лајтрум е претежно колор корекција, а фотошоп е ретуширање. Истото од Лр го има и во Фотошоп под Camera Raw во Filters менито ако не се лажам. Има одредени работи кои во лр се полесни и обратно. Пример во лр многу е тешко да обработиш портрет затоа што немаш леери, dodge & burn, blur и слично. Двата програма имаат различна намена, јас секогаш користам лр па ако има потреба и фотошоп.
имам приметено дека лајтрум има presets кои со еден клик се едитира сликата, тоа во обичниот фотошоп нема, ама незнам ни каква функција има, затоа што има во фотошоп опција за боја на сликата
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
870
3,023
Прага
Photography plan-от и те како се исплати. И јас мислев дека нема разлика ама има и те како. Пред се во перформанси и брзина, а после и во багови. Во Фотошоп знае тук таму на покомплексни едитирања да јави некој баг, со лиценцираниот немам никаква мака. Башка што лиценциран имам и на пц и на лаптоп, па некогаш кога сум на брзање можам да земам лаптопот со мене и да продужам кај што сум застанал. И не се замараш со апдејти. Ако работиш секојдневно со овие 2 програми, тие 10 долари ќе ти бидат најдобро потрошени.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Joan.J331

Intern
3 април 2018
50
30
Јас користам Adobe Creative Cloud Photography Suite кој ме кошта 9.99$ месечно и сум задоволен од тоа што го добивам. Плус дополнително не се замарам со апдејти па чекање па кракови па остали глупости, вака мислам дека може да се логирам на 2 или 3 компјутери, па во принцип може и да се дели акаунтот меѓу двајца или тројца. Еве што се влегува во комплетчето:
Погледнете го атачментот 65361

Инаку и јас сум ко @M.Pix 90% од работата ја завршувам во Лајтрум, по потреба палам фотошоп. Таа потреба се јавува кај портрети.
а фотографирањето профитабилно ти е, јас сликам од хоби, па затоа не се осмелувам да плаќам?

Photography plan-от и те како се исплати. И јас мислев дека нема разлика ама има и те како. Пред се во перформанси и брзина, а после и во багови. Во Фотошоп знае тук таму на покомплексни едитирања да јави некој баг, со лиценцираниот немам никаква мака. Башка што лиценциран имам и на пц и на лаптоп, па некогаш кога сум на брзање можам да земам лаптопот со мене и да продужам кај што сум застанал. И не се замараш со апдејти. Ако работиш секојдневно со овие 2 програми, тие 10 долари ќе ти бидат најдобро потрошени.
точно убаво е да се лиценцира ако се има пари и ако фотографирањето е профитабилно
 
Изменето од модератор:

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
870
3,023
Прага
имам приметено дека лајтрум има presets кои со еден клик се едитира сликата, тоа во обичниот фотошоп нема, ама незнам ни каква функција има, затоа што има во фотошоп опција за боја на сликата
Можеш истото и во фотошоп, разгледај по интернетот има туторијали како да ги користиш. И секако ако не вадиш пари нема потреба да плаќаш ако ти е само дополнителен трошок.

И почекај пред да одговориш, цитирај неколку мислења во едно, а не на секој посебно. Само дур го пишувам постов си направил 10 нови мислења :D
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,949
12,067
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Што се дешава после истекот на претплатата? Програмите престануваат да работат?
Исто како кога ке ти истече трајл на некоја апликација, ја старташ, се лоадира и ти вика немаш платено братче.

@Joan.J331 не заработувам од фотографија, и мене ми е хоби и на почетокот се ебавав со други софтвери, па со руски верзии на фотошоп и лајтрум и секогаш имаше некои проблеми или багови или некомпатибилност на РАЊ фајлови па се решив да си уплатам легална верзија и да си работам на раат.

Инаку баш дека е хоби, сакам да уживам во тоа што го правам а не да се замарам и напињам. Разбирам моментот дека не заработуваш и нема зошто да инвестираш, и јас размислувам така за многу работи, али сепак се решив да си платам. Секое хоби си бара вложување, а можеби и еден ден ке прерасне во нешто повеќе од хоби, така да моментално сум ок со 10те долари месечно.
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
414
343
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
имам приметено дека лајтрум има presets кои со еден клик се едитира сликата, тоа во обичниот фотошоп нема, ама незнам ни каква функција има, затоа што има во фотошоп опција за боја на сликата
Има Presets во Photoshop но се викаат Macros или имаш да инсталираш Plugins кој имаат Presets во нив.
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,797
1,915
Фотошоп со тек на време стана гломазен сложен спор динусаурус.
Ако сакаш да средиш неколку фотографии, фотошоп е супер.
Ако сакаш/треба да средиш стотина, тогаш тоа е замарање.
Фотошоп е ултимејт алатка за се што е битмап, но сепак е оверкил за средување бои на фотографии.
Затоа го измислија лајтрум. Средуваш бои, даваш ефекти... Поедноставно за користење и со помалку опции.
Во меѓувреме и лајтрум станува гломазен и сложен и очекувам да извадат нешто помало и поедноставно со едно големо копче на кое ќе пишува : Make file good, а наредна верзија ќе има и Make it pop.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
870
3,023
Прага
Малце оф топик ама пробајте го и Capture One. Делува комплициран на прв изглед, ама е многу побрз.
 

Sonic.01

Gaining Experience
5 јули 2016
131
313
Adobe Lightroom ти е одличен за подесување на фотографија, особено за повеќе фотографии бидејќи работи малце полесно и побрзо од Photoshop, има едноставни филтри и подесувања за контраст, осветленост, бои, итд...
Истиве ствари мање више ги има и Photoshop со тоа што е малце по споричок (зависи каков хардвер имаш) ама не е толку едноставен како Lightroom, повеќе се користи за фото манипулација.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,598
2,938
Различни намени имаат програмите, иако дел од можностите им се преклопуваат. Објаснето е во погорните постови.
Замена за лајтрум е Acdsee Photo Studio. Откако им го покажав на неколку луѓе кои секојдневно работеа со лајтрум, прв чекор што го направија е го деинсталираа истиот.

Што се однесува до „нелиценцирано“ користење, барајте го печот на painter за адобе. Тоа е се што ви треба, а апликациите најрегуларно ќе си ги симнувате со creative cloud апликацијата на Adobe. Работат и апјтеди и се што треба.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
3,949
12,067
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
@JasSum веќе имаат нешто слично, се вика Adobe Lightroom CC, и е нешто како лајт лајтрум. Многу побрз ама и посиромашен со опции.
@M.Pix го пробав Capture One, некако не се снаоѓам, ама верувам дека е навика во прашање.
@moongose Долго го користев ACDSee, дури и него го платив ама за Мек верзијата е ужасна па си ги барав назад парите и ми ги вратија, а веруј ми дека со лајтрум добивам подобри резултати. Ок е АЦДСее, ама повеќе како прегледувач на слики не како едитор.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
870
3,023
Прага
@Oktar
Дефинитивно навика. Многу познаници почнаа да се префрлаат на него од Лајтрум. Јас не успеав и не верувам дека ќе успеам. Го користам само во слободно време, да тестирам и да чепкам по опции да видам што различно нуди. Многу малце фалеше да се префрлам, ама Адоб тој период пушти голем апдејт па Лајтрум доби многу на перформанси, па останав на него.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Joan.J331

Intern
3 април 2018
50
30
Adobe Lightroom ти е одличен за подесување на фотографија, особено за повеќе фотографии бидејќи работи малце полесно и побрзо од Photoshop, има едноставни филтри и подесувања за контраст, осветленост, бои, итд...
Истиве ствари мање више ги има и Photoshop со тоа што е малце по споричок (зависи каков хардвер имаш) ама не е толку едноставен како Lightroom, повеќе се користи за фото манипулација.
не ми е спор мене
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,598
2,938
Acdsee почна како прегледник и беше најдобар. Можеби тоа време и немаше друг сериозен конкурент :)
Потоа почнаа да му додаваат разни дрангулии, го направија тромав и го баталив на долго време.
Ова сега во последниве верзии што го гледам е многу добро осмислено и направено, многу полесен и поинтуитивен за работа од лајтрум, а и многу повеќе можности има. Ама ко што вика @M.Pix, се е прашање на навика. А ние сме веќе во години кога тешко се менуваат навиките :)
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
551
561
Скопје
Офтопик малце

Групава на членови кои се занимаваат со фотографија на форумов, комуницираат и водат дискусии на најубаво ниво и најкултурно. Треба пример на сите да бидат и цел форум така да функционира. Во друга тема ваква дебата да имаше и компарација на 3 работи, до сега во три лепе ќе се имаа отерано неколку пати.

Испратено од SM-N950F преку IT.mk форум апликација
 

ntb91

Gaining Experience
27 март 2018
91
83
Јас на пример користам само Camera RAW и Фотошоп за фотографии. Некако сум го навикнал и побрзо ми оди. И јас мислам дека е ствар до навика. Сум пробувал со ЛР ама некако не ми лежи баш. Единствено за моите потреби е тоа што ЛР има подобар начин на приказ на фолдери, во Camera RAW си ограничен само на filmstrip но и тоа не ми претставува некој проблем, ако ти се фотографиите во raw тоа се решава со drag and drop.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,647
Мислења
822,395
Членови
28,283
Најнов член
MilMil1998
На врв Дно