• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Разлики мегу ASP i PHP

  • Ја почнал/а темата
  • #1

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Може некој да ми објасни што се разликите мегу ASP и PHP web стани?
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Програмските јазици се бесплатни. До сега не сум слушнал за платен програмски јазик :). Можеш дури и АСП на слободен софтвер да имаш, со определени ограничувања. Пр. Моно.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Знам дека еxpress верзиите се бесплатни и ги имаш сите можности како и целосната верзија само си ограничен во капацитетот на базата и некои слични ограничувања кој не се пресудни. Со ASP сум работел и има многу можности ме интересира дали и PHP ги има истите и дали можеби има уште некои плус можности што ги нема ASP?
 

nozo

Intern
9 април 2007
85
4
www.feitfun.com.mk
Разликате е во тоа што во ASP можеш да користиш повеќе програмски јазици меѓутоа работи само на една платформа.А во PHP еден е програмскиот јазик а работи на сите платформи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,923
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно