1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Разлика само во цена или и нешто друго ?!

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од sumi, 28 Март 2008.

1. sumi

sumi
    On your way to fame

1,129
    736
    8 Април 2007
    Машко
    Малце не ми е згодно да отварам теми во оделот за веб хостинг со цел да не се сватат како спам но се решив на темава со надеж дека ќе можеме да размениме квалитетни мислења и научиме нешто плус. па затоа би ги замолил модераторите и администраторите ако наидат на некој мој пост, дел од постот или некоја реченица која им личи на спам да ме известат за истата за да можам самиот да ја едитирам а не да ја бришат темата и постот затоа што во ниту еден момент целта не ми е СПАМ.

Последниов месец малце повеќе се расурфав за Windows хостинг. Пошто некој од вас знаат некој не, поседувам македонска хостинг компанија па решив дека е време да понудам нешто + а би сакал да почнам со Windows хостинг планови. Сакам да понудам висок квалитет за што е можно пониски цени па разгледав многу понуди и многу искуства и заклучив дека Windows хостингот е екстремно скапа работа. Не навлегувм во тоа зошто е тоа така, зошто е поскап од linux. Најмногу ме зачудија разликите во цените на одредени хостинг компании кој и во двата случаеви нудат windows хостинг. Некој се екстремно скапи а одредени екстремно ефтини. Како тоа може некој да нудат 200-300 Мb windows хостинг по одредена цена а други да нудат и до 5GB по цена 100-200% пониска од другите па дури и пониска цена од linux хостинг планевите на некој компании. покрај стандардните случаеви на измами, крадење на идентитети downtime на серверот и други проблеми сепак разликата беше екстремно голема поготово ако се земе http://bizhostnet.com/ хостинг компанијата. За среќа или не www.rezerva.org е хостира баш во таа хостинг компанија па успеав да проверам на domaintools.com некој информации за сајтот ( http://whois.domaintools.com/rezerva.org ) и искрено се изненадив.
    Погледнете ја само оваа информација: Reverse IP: 742,343 other sites hosted on this server. Над 742 илјади сајтови се хостираат на еден север ?!?! Во некој од претходните теми напишав дека 600 сајтови на еден просечен сервер за да работи без проблеми му е максимумот додека на супер сервер бројката стигнува и до 1000, па еве и ЕКСТРЕМНО јак сервер да може да издржи и до 2000 сајтови ( станува збор квалитетно хостирани сајтови и сервер кој нема проблеми ). Баш ме интересита кој е тој сервер што може да издржи над 742 илјади :)?

За сите оние кој ги интересира нешто повеќе за некој сајт од техничка страна можат слобнодно да прегледаат на domaintools.com
    посебно ако сакате да купете веб хостинг од одредена компанија убава работа е да погледнете некоја информација за серверот на кој ќе се хостира вашата веб страница.

П.С. немојте да пребарувате со доменот на хостинг копанијата. најчесто сајтот на хостинг компанијата е хостиран на сосема друг сервер како што е во случајот со http://whois.domaintools.com/bizhostnet.com . Побарајте некој сајт хостиран од страна на хостинг компанијата и видете информации за него.
    Некој хостинг компании имаат повеќе од 1 сервер па акаунтите ги распоредуваат за да се одржи баланс на серверите но сепак и во тој случај ќе имате претстава одприлика на каков сервер ќе биде хостирана вашата веб страница.

Се разбира domaintools не дава секогаш најреална слика но е информација + која треба да биде еден од факторите кога одлучувате каде ќе хостирате.

2. StarBuck

StarBuck
    HC

1,295
    48
    16 Февруари 2008
    QA
    Добра реклама си му удрил на цимерот ми мој :))
    Мислам дека не е задоволен од брзината, али колку што знам е доста стабилен хостот.

3. Lallo

Lallo
    Intern

8
    0
    5 Април 2008
    Ај здраво и од мене и јас да се умешам и на овој форум. Вака сеа, пред се како што кажа цимерката - ФАЛА ЗА РЕКЛАМАТА :D:D:D - е сеа за bizhostnet.com. Јас лично го имам листано целиотттттттттт сервер и не знам ни дали една стотинка од сајтовите кои се таму значи тие кои се хостирани таму се најчесто празни фолдери!! Значи фолдер со име на корисникот, ти барем знаеш како идат тие работи. Е сеа ако ги рачунаш и тие како сајтови хостирани - ОК, а ако не тогаш нема што да биде чудно за бројката :)

Ако има нешо нејасно - прашајте :) :bye1:

Сподели

Вчитување...