1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Разлика помеѓу Vista Home, Home premium и Ultimate

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од digitalmartin, 29 Септември 2008.

 1. digitalmartin

  digitalmartin
  Intern

  76
  3
  10 Јули 2007
  Сигурен сум дека тука повеќето, откако се има појавено Вистата поминале на процес, инсталација/преинсталација на истата. Постојат повеќе видови Vista Home, Vista Home Premium, Vista Business, Vista Ultimate. Во секој од нив постојат разни надополнувања во однос на програми и слично (да не навлегувам многу во тоа која Виста што нуди). Прашањето ми е, дали тие се разликуваат во завземање на ресурси и перформанси од компјутерот. Дали Home Basic или Premium работи побрзо од Ultimate или не? Дали има направено некој таков тест? Баш ме интересира мислење од оние кои што ги имаат„истестирано„ сите верзии на Виста и кој која Виста ја користи. Јас само можам да кажам дека имав Home Premium, потоа имав XP ама пошто не ми работи XP на лаптопот инсталирав Vista Ultimate и SP1 и немам осетено некоја разлика во перформанси од Home premium.
   
 2. BSOD

  BSOD
  Intern

  709
  46
  5 Јуни 2008
  Нема разлика.....сите верзии се фекална материја:))

  Перформансите се исти, само што so Basic не добиваш ништо(нема ниту aero), premium е mainstream верзија а Ultimate e обичен маркетинг :)
   
 3. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
 4. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  Хахаха :LOL:, на какви евтини финти привлекуваат да им го купат Ultimate... :ua:
   
 5. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,514
  14 Мај 2008
  Машко
  Има на официјалниот сајт.
   
 6. mztrifunovski

  mztrifunovski
  Intern

  272
  2
  20 Февруари 2008
  Imav prvin Home Premium ali katastrofa ni system restore nemase, sea ultimate-ot barem e neso podobar
   
 7. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
 8. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  296
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  :bravo:
   
 9. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Тачно. Иако треба сите верзии да го имаат.
   
 10. mztrifunovski

  mztrifunovski
  Intern

  272
  2
  20 Февруари 2008
  Togas definitivno jas imav nekoja zaebana verzija na home premium bidejki nemase system restore a duri i new folder ne mozese ime da smeni :D
   
 11. mztrifunovski

  mztrifunovski
  Intern

  272
  2
  20 Февруари 2008
 12. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
 13. mztrifunovski

  mztrifunovski
  Intern

  272
  2
  20 Февруари 2008
  Pa togas sto im e forava na ovie od Microsoft? Poise da se kupuva Ultimate??
   
 14. newpain01

  newpain01
  Intern

  248
  0
  24 Јануари 2008
  да, и јас користам Home Premium и има system restore
   
 15. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,497
  2,514
  14 Мај 2008
  Машко
  И јас сум на home premium и има sysrestore ама откако инсталирав ми е на строго OFF.
   
 16. digitalmartin

  digitalmartin
  Intern

  76
  3
  10 Јули 2007
  Da i jas imam licenciran Home Premium ima system restore ali sekogas mi e na off. Imav Ultimate ali go izbrisav skros zs bese poln so mnogu drugi programi koi sto idat so paketot sto nikogas ne bi gi koristel pa si staviv Home premium, pa kako sto gledam tuka poveketo koristat home premium otkolku ultimate ili business.
   
 17. Supporter

  Supporter
  Gaining Experience

  850
  141
  31 Август 2008
  JAs koristam Ultimate i nisto ne mu fali. :):bravo:
   
 18. Supervisor

  Supervisor
  Intern

  82
  19
  15 oктомври 2008
  Јас на едното PC имам Business и одлична е. Единствено немам Media Centar кој што е вграден во Ultimate.
  Кога ја купив во март 2007 во Македонија едноставно немаше Vista.
   

Сподели

Вчитување...