1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Разлика помеѓу Vista Home, Home premium и Ultimate

Дискусија во форумот 'Microsoft Windows' започната од digitalmartin, 29 Септември 2008.

1. digitalmartin

digitalmartin
    Intern

76
    3
    10 Јули 2007
    Сигурен сум дека тука повеќето, откако се има појавено Вистата поминале на процес, инсталација/преинсталација на истата. Постојат повеќе видови Vista Home, Vista Home Premium, Vista Business, Vista Ultimate. Во секој од нив постојат разни надополнувања во однос на програми и слично (да не навлегувам многу во тоа која Виста што нуди). Прашањето ми е, дали тие се разликуваат во завземање на ресурси и перформанси од компјутерот. Дали Home Basic или Premium работи побрзо од Ultimate или не? Дали има направено некој таков тест? Баш ме интересира мислење од оние кои што ги имаат„истестирано„ сите верзии на Виста и кој која Виста ја користи. Јас само можам да кажам дека имав Home Premium, потоа имав XP ама пошто не ми работи XP на лаптопот инсталирав Vista Ultimate и SP1 и немам осетено некоја разлика во перформанси од Home premium.

2. BSOD

BSOD
    Intern

709
    46
    5 Јуни 2008
    Нема разлика.....сите верзии се фекална материја:))

Перформансите се исти, само што so Basic не добиваш ништо(нема ниту aero), premium е mainstream верзија а Ultimate e обичен маркетинг :)

3. Alexandar

Alexandar
    Gaining Experience

2,514
    90
    21 Мај 2007
  4. 386ka

386ka
    Gaining Experience

2,360
    189
    22 Декември 2007
    Хахаха :LOL:, на какви евтини финти привлекуваат да им го купат Ultimate... :ua:

5. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,497
    2,514
    14 Мај 2008
    Машко
    Има на официјалниот сајт.

6. mztrifunovski

mztrifunovski
    Intern

272
    2
    20 Февруари 2008
    Imav prvin Home Premium ali katastrofa ni system restore nemase, sea ultimate-ot barem e neso podobar

7. Alexandar

Alexandar
    Gaining Experience

2,514
    90
    21 Мај 2007
  8. HijackHacker

HijackHacker
    Gaining Experience

5,108
    296
    21 Февруари 2008
    Машко
    Web Designer
    :bravo:

9. Fiasco

Fiasco
    Gaining Experience

3,036
    203
    2 Март 2008
    Тачно. Иако треба сите верзии да го имаат.

10. mztrifunovski

mztrifunovski
    Intern

272
    2
    20 Февруари 2008
    Togas definitivno jas imav nekoja zaebana verzija na home premium bidejki nemase system restore a duri i new folder ne mozese ime da smeni :D

11. mztrifunovski

mztrifunovski
    Intern

272
    2
    20 Февруари 2008
  12. Alexandar

Alexandar
    Gaining Experience

2,514
    90
    21 Мај 2007
  13. mztrifunovski

mztrifunovski
    Intern

272
    2
    20 Февруари 2008
    Pa togas sto im e forava na ovie od Microsoft? Poise da se kupuva Ultimate??

14. newpain01

newpain01
    Intern

248
    0
    24 Јануари 2008
    да, и јас користам Home Premium и има system restore

15. Sephiroth

Sephiroth
    Баниран/a

3,497
    2,514
    14 Мај 2008
    Машко
    И јас сум на home premium и има sysrestore ама откако инсталирав ми е на строго OFF.

16. digitalmartin

digitalmartin
    Intern

76
    3
    10 Јули 2007
    Da i jas imam licenciran Home Premium ima system restore ali sekogas mi e na off. Imav Ultimate ali go izbrisav skros zs bese poln so mnogu drugi programi koi sto idat so paketot sto nikogas ne bi gi koristel pa si staviv Home premium, pa kako sto gledam tuka poveketo koristat home premium otkolku ultimate ili business.

17. Supporter

Supporter
    Gaining Experience

850
    141
    31 Август 2008
    JAs koristam Ultimate i nisto ne mu fali. :):bravo:

18. Supervisor

Supervisor
    Intern

82
    19
    15 oктомври 2008
    Јас на едното PC имам Business и одлична е. Единствено немам Media Centar кој што е вграден во Ultimate.
    Кога ја купив во март 2007 во Македонија едноставно немаше Vista.

Сподели

Вчитување...