• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Разлика на верзии во рутер Tp link

• Ја почнал/а темата

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
298
73
Blisku Berovo
Здраво на сите.
Сакам да прашам што е разликата меѓу новите рутери со нова верзија ?
Пример: wr841n v13 е со медиатек чипот и послаб процесор,wr841n v11 има малце појак процесор и не е медиатек.
Дали има некој искуство и знае да ли се добри новите рутер со медиатек процесор?
Гледам дека излегнало и wr841n v14.
Планирам да си земам еден од v13ка верзија на тп линк,добар ли е?
Има ли багови рутерот??

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,003
701
Од v10 до v14 ги имам сите, од кој што v10,v11 и v12 им се сменети меморија и флеш. v13 и v14 се потполно исти на се, а разликата од v12 и v13 е во чиповите и антените. Јас сум задоволен од v13 и v14, по добро работат и софтверот им е сменет. Приметив дека на старите верзии ако направиш Guest Wifi и сакаш да ти биде со скриено име неможе пошто ке го скрие и на локалното кое што го имаш, а додека на поновите верзии работи, можеш на кое Wifi сакаш на тоа да му го скриеш името.
Јас го користам v14 само за Wifi и сум презадоволен, до сега не сум имам никакви проблеми.

• Ми се допаѓа
Реакции: maci
  • Ја почнал/а темата

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
298
73
Blisku Berovo
Од v10 до v14 ги имам сите, од кој што v10,v11 и v12 им се сменети меморија и флеш. v13 и v14 се потполно исти на се, а разликата од v12 и v13 е во чиповите и антените. Јас сум задоволен од v13 и v14, по добро работат и софтверот им е сменет. Приметив дека на старите верзии ако направиш Guest Wifi и сакаш да ти биде со скриено име неможе пошто ке го скрие и на локалното кое што го имаш, а додека на поновите верзии работи, можеш на кое Wifi сакаш на тоа да му го скриеш името.
Јас го користам v14 само за Wifi и сум презадоволен, до сега не сум имам никакви проблеми.
А можеш ли исто така да го појачиш v11 слично на v13 во меморијата и чипот??

• Ја почнал/а темата

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
298
73
Blisku Berovo
Stock ти е неговиот firmware.
а нема да има проблем нели,зошто јас го користам ап и клиент??
Изгледа дека v13 е појака од другите верзии со 64мб рам и флаш??
А ако го флешнам со опенврт,после може да се врати пак на stock???преку tftpd32?

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,003
701
Искрено немам флешнато в13 и незнам дали ке може да се врати со tftpd32.

• Ја почнал/а темата

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
298
73
Blisku Berovo
Искрено немам флешнато в13 и незнам дали ке може да се врати со tftpd32.
а дали може да се замени чипот медиатек со претходниот чип на верзија v11??
и дали ќе работи нормално?
Може ли да го смениш ти друже?
wr841nv13.jpg

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
42,553
Мислења
820,391
Членови