• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Разлика меѓу WoW и Warcraft?

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.946
www.iwmnetwork.com
Ок... звучи смешно знам, ама неам играно игра уназад 4-5 години, така да на полето на гејминг сум 0.

Што е разликава меѓу овие две? Играње со карактер, онлајн community или?
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Ima goelma razlika. WoW se igra online (MMORPG) znaci so eden karakter, lvling ova ona, a Warcraft e najobicna strategija kako i site drugi :). Slicnosta e vo rasite i klasite so gi imaat karakterite vo igrite a inace se skros razlicni :)
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
Ок... звучи смешно знам, ама неам играно игра уназад 4-5 години, така да на полето на гејминг сум 0.

Што е разликава меѓу овие две? Играње со карактер, онлајн community или?

ccc. Noob. Па најверојатно не си до толку заборавил. Точно е дека Кантер игравме често...ама до толку... :LOL::LOL:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Главна разлика е во тоа што World of Warcraft e role-playing игра, а Warcraft III e real-time strategy игра.

Постои голема разлика во начинот на игра (тоа нека го напишат другите членови кои се директни учесници, бидејќи јас не играм). World of Warcraft има многу подобра "графика" и е вистински 3d свет. Начинот на организација е многу различен.

Да не претерувам, најдобро е да си ги прочиташ Вики страниците
http://en.wikipedia.org/wiki/World_of_Warcraft и http://en.wikipedia.org/wiki/Warcraft_III
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
istise wow i Warcraft, samo sto se igra wow online
Немаат врска едно со друго, батем во слилсa на gameplay. Како што рече Андријески едната е RTS а другата RPG. Поточно едната е стратегија, а другата се игра во трето лице. Е сега за тоа која е поинтересна јас ке речам warcraft бидејќе wow нема некоја "одресена цел за играње", туку само одиш и вршиш квестој.

ПС. И Warcraft се игра online.
 

damjan_ku

Intern
18 октомври 2007
129
7
Имаат една голема сличност тоа е што и двете се заразни игри п.с. ниедна од нив не сум ја играл ама сум чул многу од оние што почнале да ги играат се заразиле со играта.
 

DarkAssasin

Intern
27 март 2008
23
0
Eh,pa ima dosta razliki.Kako prvo WoW e RPG,a WarCraft RTS,WoW se igra iskluchivo online,a WarCraft kako sakash,WarCraft e kako standardnite straregii,igrash na mala mapa,a WoW imash za setanje celi kontinenti itn,itn,itn
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Немој да седнуваш ако си со време краток, заразна е знам.
Сега сум под директен притисок од некој колеги да ја почнам, ама знам дека би ми била опасна по живот, како и на сите рпг љубители.

EDIT: Не загледав дека била стара темава :p
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
A moze tuka megu ovie dve da se vmetne i DOTA.... :D

Dota e edna obichna staza na Warcraft, ne e posebna igra za da mozhe ovde da se vmetne..Tochno deka posledno vreme dobi ime kako da e nekoja posebna igra ili neznam shto ama fakt e deka e samo edna obichna staza..
neam pojma druze samo na ime gi imam slusnato ednas sednav da igram i ne biva nogu mi e glupo abe sedni igraj si age of empires da te vide covek
Ako pravish sporedba megju Warcraft i Age mozhe da se kazhe deka age e podobra igra ( zboruvam za mene ), no so WoW nemozhesh da ja sporedesh ne zaradi neshto, tuku zaradi razlichniot vid na igra, t.e Age e strategija, a WoW bi ja narekol avantura i e MMORPG.. Taka da od strategii defenitivno bi se slozhil so tebe, a od MMORPG-a defenitivno WoW..
Makar shto imam dosega spomnato ama pak kje kazham.. Mnogupati se imam prokolnato shto ja pochnav WoW..
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
@fiascooo
Истото го викав и јас дури не почнав да ја играм. Од тогаш немам престанато :) Позаразна игра од Warcraft немам досега играно.
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
a pa shto imam edno drugarce plaka mesecno po 1500 ili 1800 nz kolku bese za da igra mislam deka vikase wow
nesto mi kazuva level da fatam ova ona abe film :D
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
a pa shto imam edno drugarce plaka mesecno po 1500 ili 1800 nz kolku bese za da igra mislam deka vikase wow
nesto mi kazuva level da fatam ova ona abe film :D
Ne e tochno..
Najmnogu mozhesh da plakjash 12 $ za da igrash na originalen server..
Razlikata e sho tamu ima 7-8 000 online vo sekoj moment, dodeka pak na ostanatite free serveri maximum i toa mnogu retko da ima po 2-3 000..
I isto taka na originalen server rechisi da nema bagovi, dodeka na ostanatite prepolno e.. Dokolku pochnesh da igrash kje svatish kolkava e razlikata..
btw. ova go kazhuvam od lichno iskustvo..
I da se pofalam, eden od retkite sum sho pochnale na originalen da igraat i sho uspeale za nekolku meseci da se ottrgnat od istiot :pP
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.130
Членови
31.475
Огласи
18
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно