• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Razlika megju ubuntu kubuntu i edubuntu

  • Ја почнал/а темата
  • #1

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
sto e razlikata megju ubuntu kubuntu i edubuntu..mislam ne vaka vizuelno na izgled tuku ima li nekoi plus opcii na drugive zs jas koristam ubuntu....

i uste edno :D

kado moze da se najde besplaten suse linux zs slusnav deka toj ne e besplaten :D
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
1.Suse е бесплатен.
2.Ubuntu e Gnome,Kubuntu e KDE a Edubuntu e за сервери.

Ова у кратки црти, повеќе за ова од Алекс
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
e bas i mene me interesira za linuxot, bidejki sakam i jas da si stavam. Znam deka e besplaten, ama ako moze da mi kazete od kaj moze da se zeme (ama ne download)...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
eeeeee

e bas i mene me interesira za linuxot, bidejki sakam i jas da si stavam. Znam deka e besplaten, ama ako moze da mi kazete od kaj moze da se zeme (ama ne download)...
brat imas u edna od temite kade moze da se poraca...stiga za nekoi nedela dena...besplatna e i postarina i se....prosetaj niz prvive temi za linux ke najdes
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Значи вака, бесплатни верзии на Убунту, Кубунту и Едубунту стигаат и со цедиња. Убунту можеш да си го нарачаш од https://shipit.ubuntu.com/, исто ти е и за кубунту само ќе си пишеш kubuntu наместо ubuntu
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
ispravka do komanderot, suse NE e besplaten openSUSE e ;)
drugo..razlika pomegju ubuntu , kubuntu i edubuntu osven grafickata okolina (GNOME - ubuntu, KDE - kubuntu, za edubuntu neznam, neam probano) e softverskiot paket so koj sto doagjaat. Ubuntu doagja so GNOME native aplikacii, a kubuntu so KDE native aplikacii, dodeka edubuntu sodrzi primarno edukativen softver i moze da se instalira kako server ili client ama nema live cd kako ubuntu i kubuntu.

se nadevam ke gi pronajdesh odgovorite tuka ;)
ajt!
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
openSuSe - Бесплатен, под дефаулт старите верзии беа на KDE средина, за новите незнам

Разликата помеѓу Едубунту Убунту Кубунту е во тоа што користат различна десктоп средина, Убунтуто е на ГНОМЕ, Кубунтуту на КДЕ, Едубунтуто мислам дека е на гноме но го немам реално инсталирано.. и не е за сервери истотака е за домашна употреба.

Постојат таканаречени сервер едиции на Убунту кои се без десктоп околина само со сервер пакети како Apache, MySQL, PHP, Perl (XAMPP) Сервиси за нормално функционирање на еден сервер (ВЕб, ФТП, е-маил итн...)
 

Kedafi

Intern
3 мај 2007
18
1
Edubuntu e educational ubuntu и е наменето за школи. Работна околина е gnome со инсталирани миљон програми за едукација.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
openSuSe - Бесплатен, под дефаулт старите верзии беа на KDE средина, за новите незнам

Разликата помеѓу Едубунту Убунту Кубунту е во тоа што користат различна десктоп средина, Убунтуто е на ГНОМЕ, Кубунтуту на КДЕ, Едубунтуто мислам дека е на гноме но го немам реално инсталирано.. и не е за сервери истотака е за домашна употреба.

Постојат таканаречени сервер едиции на Убунту кои се без десктоп околина само со сервер пакети како Apache, MySQL, PHP, Perl (XAMPP) Сервиси за нормално функционирање на еден сервер (ВЕб, ФТП, е-маил итн...)
a sto e razlikata pomegu gnome, kde i toa na eduubuntu?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
KDE - K Desktop Environment

GNOME - GNU Object Model Environment

Ова се десктоп средини, со кои имаш десктоп, иконки гајл менаџери и други ГУИ алатки. За да работат овие мора на твојот компјутер да имаш поткренато таканаречен Xfree86 Server или само X server кој е поткрепа за овие ГУИ апликации

Едубунту е Линукс дистрибуција, Дистрибуција е самиот Линукс (Кернелот) со многу додатни алатки - Едитори, веб прелистувачи, компајлери и многуууууууууууууууууу други работи
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
На федората може да бираш, дали да инсталираш KDE или GNOME или пак и двете... јас имам федора со GNOME инсталиран
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
Brat ova izgleda mnooooooogu komplicirano a ustvari vikaat deka ne e.aj sega na kogo da veruvas,svoite oci ili na muabeti.:)
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
sto e razlikata megju ubuntu kubuntu i edubuntu..mislam ne vaka vizuelno na izgled tuku ima li nekoi plus opcii na drugive zs jas koristam ubuntu....

i uste edno :D

kado moze da se najde besplaten suse linux zs slusnav deka toj ne e besplaten :D
Праша дали има нешто плус опции други , а не за изгледот дали е KDE или GNOME taka?...нема голема разлика... вака сега ...

Edubuntu е наменет за деца GNOME'то ...a можеш и серверски да го инсталираш..

1.CD'то содржи повеќе програми за природните науки , т.е за школо што се потребни
2.Интернет прелистувачите некои WEB страници не ги отФара, т.е тие страници што ги забележиле дека се закана за малите деца
3.Имаш повеке игри за деца
-Чим јадрото е од Ubuntu тоа треба да значи дека нема голема разлика
( :))

:bravo:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Корекција, јадрото е Linux она The Linux, кернелот напишан од стурентот Линус Торвалдс од Финска во 1991 година, и заедно со GNU и FSM (Gnu`s Not Unix & Free Software Movement) настана GNU/Linux или како што само Линукс ја викаме денеска, комбинација од јадрото и алаткати напишани од ГНУ организацијата и после настана Open Source ... etc... etc...
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,754
1,250
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
...Разликата помеѓу Едубунту Убунту Кубунту е во тоа што користат различна десктоп средина, Убунтуто е на ГНОМЕ, Кубунтуту на КДЕ, Едубунтуто мислам дека е на гноме...
за тие што не знаат што е КДЕ, Гном итн .. суштинската разлика е во default-тната инсталација/подесување ...

инаку на секој Gnu/Linux можеш да имаш и Гном и КДЕ и да си ги уклучуваш по потреба додека не се одлучиш дека едниот ти брка повеќе работа. А дури и тогаш можеш КДЕ апликациите да ги користиш во Гном и обратно.
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
за тие што не знаат што е КДЕ, Гном итн .. суштинската разлика е во default-тната инсталација/подесување ...

инаку на секој Gnu/Linux можеш да имаш и Гном и КДЕ и да си ги уклучуваш по потреба додека не се одлучиш дека едниот ти брка повеќе работа. А дури и тогаш можеш КДЕ апликациите да ги користиш во Гном и обратно.
Така е брат ... ова беше нај јасно и кратко кажано...:bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,868
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно