1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Разлика меѓу две матични за мајнинг

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Garfield', 25 Јануари 2020.

 1. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,707
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  Чекај ргб фенови не ставил
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,605
  13,858
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ова бајрам си правиш со умот или немаш претстава колку би коштало такво нешто?

  Само графичките(RTX Titan) ќе те коштаат $50К, останатото(напојувања, матична, процесор, рам, ССД, рамка и рејзери) може да го занемариме како трошок.
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 3. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,707
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  Ќе му ги купиш за поефтино кек :)
   
 4. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  350
  264
  13 Март 2017
  Машко
  Не сум влезен како тебе у овој свет, и не пратам многу многу, али за ова не си во право. Т.е си, ама не потполно. Треба да знаеш кога ти е доволно и да изиграш паметно. Еве според мене гледам. Ние кога почнавме со копање физички (предходно беше на генесис и хашфлер), почнавме на цена од ~290 УСД / 1 Етер. Копавме околу 4 ипол до 5 етери првите 2/3 месеци, па околу 3ипол/4 етери до моментот кога рипна (Јан-Фев). Се на се, само од риговите имавме околу 18 етери (сеа не ме фаќај за збор точно, толку памтам беа).

  -6x 1060 6GB (нови) = 2400е
  -4X 580 8GB (нови) = 2000е
  -2x 1060 6GB (MSI) нови = 800е
  -18x 480ки refurbished Mining серија по супер цена (околу 270е) = 5,000е
  Вкупно 10,200е за графички (додај процесори, матични, рамови, рајзери, хард итн. уште 2000, а не е толку..) = 12,200е.

  Да сме ги продале на рецимо 1100 УСД, околу 19/20К УСД.

  Од генесис имавме некој 3,000 долари (се до моментот кога купиа нови пакети и прекинаа со мајнање ради непрофитабилност) а од хашфлер со 22 реферали околу 6,000 долари (од различни 2 акаунти).

  Да сме прекинеле истиот момент, односно да сме искеширале све ова, или да сме ставеле у тетер па да чекаш, испаѓа профит од околу 16К. Риговите ти остануваат пак ќе ти копаат а брзината на овие клауд глупостиве исто ти остануваат (ако го гледаме како инвестиција).

  Значи за краток период, добар кеш, башка си искусил нешто ново. Ама тоа можеби го прави искусен играч а не ние. Не понесе моментот и другарите не сакаа да продаваме. Денес.. Денес им се плаче :D А богами и мене..
   
  StalkeR, borcep, Banjifiko и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,468
  3,829
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Заборавиле на тоа дека тука има варијабили , падови , скокови и трошоци за струја :)
  ( Znaci pak ispadna po moeto, prvata i najvaznata varijabila : Naglite padovi na cena. )
  P.S od okolu 2013ta sum aktiven u kriptovo :)
   
 6. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  350
  264
  13 Март 2017
  Машко
  Така е, но имаш шанса, имаш простор да бидеш паметен и да бидеш к*рч пред сите.. Ако добро ме служи паметот, па сигурно една добра цела недела дискусија се водеше, да се продаваат ли, да се чуваат ли.. И неискусни нормално, заклучок дека уште ќе се крева. Во таа цела недела луѓе продале и ќариле. Други се заебале.
   
  На null_ptr и Pane24 им се допаѓа ова.
 7. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,017
  4,280
  28 oктомври 2008
  Ова е најискрениот пост што сум го прочитал од било кој мајнер на форумов... Респект.
   
  krema, borcep, coNNectMKD и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,707
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  Што ќе било ако било е прашање од кој секој се учи, затоа јас преминав на тргување. Добро е што шитнав поголем дел на врвот на бул ран :)
   

Сподели

Вчитување...