1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Разлика меѓу две матични за мајнинг

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Garfield', 25 Јануари 2020.

1. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,707
    1,111
    28 ноември 2015
    Машко
    Чекај ргб фенови не ставил

2. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,605
    13,858
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Ова бајрам си правиш со умот или немаш претстава колку би коштало такво нешто?

Само графичките(RTX Titan) ќе те коштаат $50К, останатото(напојувања, матична, процесор, рам, ССД, рамка и рејзери) може да го занемариме како трошок.

На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
  3. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,707
    1,111
    28 ноември 2015
    Машко
    Ќе му ги купиш за поефтино кек :)

4. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

350
    264
    13 Март 2017
    Машко
    Не сум влезен како тебе у овој свет, и не пратам многу многу, али за ова не си во право. Т.е си, ама не потполно. Треба да знаеш кога ти е доволно и да изиграш паметно. Еве според мене гледам. Ние кога почнавме со копање физички (предходно беше на генесис и хашфлер), почнавме на цена од ~290 УСД / 1 Етер. Копавме околу 4 ипол до 5 етери првите 2/3 месеци, па околу 3ипол/4 етери до моментот кога рипна (Јан-Фев). Се на се, само од риговите имавме околу 18 етери (сеа не ме фаќај за збор точно, толку памтам беа).

-6x 1060 6GB (нови) = 2400е
    -4X 580 8GB (нови) = 2000е
    -2x 1060 6GB (MSI) нови = 800е
    -18x 480ки refurbished Mining серија по супер цена (околу 270е) = 5,000е
    Вкупно 10,200е за графички (додај процесори, матични, рамови, рајзери, хард итн. уште 2000, а не е толку..) = 12,200е.

Да сме ги продале на рецимо 1100 УСД, околу 19/20К УСД.

Од генесис имавме некој 3,000 долари (се до моментот кога купиа нови пакети и прекинаа со мајнање ради непрофитабилност) а од хашфлер со 22 реферали околу 6,000 долари (од различни 2 акаунти).

Да сме прекинеле истиот момент, односно да сме искеширале све ова, или да сме ставеле у тетер па да чекаш, испаѓа профит од околу 16К. Риговите ти остануваат пак ќе ти копаат а брзината на овие клауд глупостиве исто ти остануваат (ако го гледаме како инвестиција).

Значи за краток период, добар кеш, башка си искусил нешто ново. Ама тоа можеби го прави искусен играч а не ние. Не понесе моментот и другарите не сакаа да продаваме. Денес.. Денес им се плаче :D А богами и мене..

StalkeR, borcep, Banjifiko и на уште 1 им се допаѓа ова.
  5. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,468
    3,829
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Заборавиле на тоа дека тука има варијабили , падови , скокови и трошоци за струја :)
    ( Znaci pak ispadna po moeto, prvata i najvaznata varijabila : Naglite padovi na cena. )
    P.S od okolu 2013ta sum aktiven u kriptovo :)

6. coNNectMKD

coNNectMKD
    Gaining Experience

350
    264
    13 Март 2017
    Машко
    Така е, но имаш шанса, имаш простор да бидеш паметен и да бидеш к*рч пред сите.. Ако добро ме служи паметот, па сигурно една добра цела недела дискусија се водеше, да се продаваат ли, да се чуваат ли.. И неискусни нормално, заклучок дека уште ќе се крева. Во таа цела недела луѓе продале и ќариле. Други се заебале.

На null_ptr и Pane24 им се допаѓа ова.
  7. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

3,017
    4,280
    28 oктомври 2008
    Ова е најискрениот пост што сум го прочитал од било кој мајнер на форумов... Респект.

krema, borcep, coNNectMKD и на уште 1 им се допаѓа ова.
  8. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,707
    1,111
    28 ноември 2015
    Машко
    Што ќе било ако било е прашање од кој секој се учи, затоа јас преминав на тргување. Добро е што шитнав поголем дел на врвот на бул ран :)

Сподели

Вчитување...