• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Разлика меѓу две матични за мајнинг

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Здраво другари
Сум заинтересиран за една матична од овие две,али незнам која подобро ќе ме служи.
ASUS H370 Mining Master
или MSI B360-F PRO ?
постои разлика на првата матична h370 не требаат ризери си има усб,но дали е добро оваа или лошо е?
на втората матична b360f pro,нема усб портови како на h370,требаат ризери.
и двете се со 8сма генерација и имаат подршка за процесорот од 8сма ген.
Може некој да ми даде совет од овие две која е најдобра?


Sent from my SM-J730F using Tapatalk
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,129
5,626
Мелмак
Божеее што измислиле веќе :eek:

Три 24 пински конектори за матична имаат за струја што ќе треба за графичките. Ова ти олеснува контрола на напојувањата за системот, да се палат гасат преку матична без да правиш хакови сигурно. Ептен моќно!

Мене ми се свиѓа таа со USB повеќе пошо не ти треба конвертори сигурно. Сигурно има причина што ја направиле така, као convenience фактор и сигурно е подобро.

Плус H370 > B360 чипсет:
Exploring Intel's H370, B360, and H310 chipsets - The Tech Report

ЕДИТ: дополнително сеа гледам си имаш LED за ерор кодови на H370 плочата, и многу други мали но фини детали. Убедливо таа е подобра плоча за оваа намена.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Duri se odluces so da kupes ke propadne kriptovo.
не другар секој ризик има профит,и строго сум се одлучил за оваа работа,за се треба време,но првиот најдобар мајнинг риг сакам јас да го склопам,иако не се одбирам за сетирање ќе барам помош од вас другари во форумот.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,091
1,722
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
да да почекај уште малце, лека полека. Етх2.0 почнува месецов, ноември прекинуваат сите 4гб карти, а до средина 2021 етх ке влезе како шард на етх2, па ке копаш пиперки со ригот
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Pomos baras po temi , poraki vekje godina i pol.
Jas za toa vreme 180 riga sklopiv i prodadov.
A garfield uste ne sklopil rig :(
pane24 да точно зборуваш,јас сакав целосен риг да си купам,па ми испадна друго,парите ги имав зберено за еден риг и повеќе,но почнав од 0 и сум на план ригот да го склопам најдобриот што може,занаетот неможам да ти го научам,занаетот се краде.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,312
1,516
Купи си бутерко наместо риг.
Искрено не знаеш што пиша членот погоре, плус има IceAge на етериум.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Купи си бутерко наместо риг.
Искрено не знаеш што пиша членот погоре, плус има IceAge на етериум.
најсигурно ќе ми испадне ригот да си го склопам,бидејќи пак можам да го продадам за некоја цена која ќе ја проценат во форумот.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,312
1,516
Твојава логика е подобро да земам трактор него да земам пченица и да чекам да порасне не е валидна. Зашто ригот губи вредност со секоја нова карта и паѓање на цената. Со токенот губиш цена ако продадеш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Твојава логика е подобро да земам трактор него да земам пченица и да чекам да порасне не е валидна. Зашто ригот губи вредност со секоја нова карта и паѓање на цената. Со токенот губиш цена ако продадеш.
не се губи ништо,само треба време,од каде знаеш може утре на етх да стане цената 10000$ и тогаш риговите нема шанси да се купат ни па графички на половно.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,312
1,516
не се губи ништо,само треба време,од каде знаеш може утре на етх да стане цената 10000$ и тогаш риговите нема шанси да се купат ни па графички на половно.
Не ме смеј другар нека помине етер 360 долари па може да збориме за повисоки цени.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo

Deksa

Gaining Experience
9 февруари 2012
691
493
Друже земи си половни елементи и склопи си риг ако ти е кејф, остај совети од ЕТХ мајнери, ќе немало да се мајна после ноември и слично :)
После ноември ќе ги палат на буниште мајнерите риговите пошо нели ќе нема ЕТХ за мајнање :)
Ти кажа погоре членот имаш многу коини за мајнање, попаметно тоа него кладилница во секој случај.
Без ризик нема заработка, ама не земај нови делови, скапи се, имаш куп половни.
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,312
1,516
Друже земи си половни елементи и склопи си риг ако ти е кејф, остај совети од ЕТХ мајнери, ќе немало да се мајна после ноември и слично :)
После ноември ќе ги палат на буниште мајнерите риговите пошо нели ќе нема ЕТХ за мајнање :)
Ти кажа погоре членот имаш многу коини за мајнање, попаметно тоа него кладилница во секој случај.
Без ризик нема заработка, ама не земај нови делови, скапи се, имаш куп половни.
Какви совети за финансирање, крипто е ринги шпил и берза во надолен тренд.
Мајнингот е одамна на асици префрлен има 1.2 гх мајнер на 1200 вати. Тоа ти е еквивалент на 10 Рига со 10 пати помалку потрошувачка.
Плус имаш ризици како промена на алгоритам, намалување на награда и сл.
Како не испитувате пред да почнете не знам но ако имате пари за фрлање и не ви се важни купувајте токен него мајнинг.
 

Deksa

Gaining Experience
9 февруари 2012
691
493
Какви совети за финансирање, крипто е ринги шпил и берза во надолен тренд.
Мајнингот е одамна на асици префрлен има 1.2 гх мајнер на 1200 вати. Тоа ти е еквивалент на 10 Рига со 10 пати помалку потрошувачка.
Плус имаш ризици како промена на алгоритам, намалување на награда и сл.
Како не испитувате пред да почнете не знам но ако имате пари за фрлање и не ви се важни купувајте токен него мајнинг.
Ima ASIC I kosta 5-10k eu. So 350-400e ke si sklopi poloven rig da mu projde merak.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Deksa

Gaining Experience
9 февруари 2012
691
493
Momentalno
reward = smetkata za struja
E sega za ROI ke poceka nekoj bull.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,312
1,516
Како ги плескате работите мислиш Бутерко ви е пријател и дека ви дава Анѓушко бесплатна струја.
Ми се свиѓа оптимизмот но бидете реални малце со вашите очекувања.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,786
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Донирајте малку computing time на научни проекти, бидете корисни.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
ми стигна матичната од америка
b360f pro,сакав да ја земам h370 mining master,но цљрина ептем сакпо ќе ме кошташе.
напојување евга г2 1300w,уште две ќе земам исти вакви,прцесор i3 8100,рамот е 8гб rgb hyperx,ссд и едно усб 3.1,уште графички ве да земам овој месец или наредниот. 20200222_145533.jpg 20200222_145524.jpg 20200222_145434.jpg 20200222_151323.jpg 20200222_151345.jpg
повеќе слики ќе упладирам кога ќе го склопам целиот риг со графички :)
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
483
399
Skopje
не се губи ништо,само треба време,од каде знаеш може утре на етх да стане цената 10000$ и тогаш риговите нема шанси да се купат ни па графички на половно.
Ти посакувам се најдобро и искрено се надевам дека ќе се крене до таа сума. Колку за инфо, и јас со моиве другарчиња вака почнавме, ентузијастично :D, али ова беше околу август/септември 2017. Реално го осетивме пампот, ама не изигравме како што треба (а можевме да бидеме со доста добар ретурн).

Глеам си постирал и линкови, предвидувања.. Не читај такви текстови, веруј ми, ќе се заебеш уште непочнат. Читај релевантни работи, која колку копа, која колку одговара, колку вади, дали има иднина со таа карта, на кои алгоритни има +, на кои - ... Тоа треба да те интересира. Ако читаш колку би направил за 2 години, пропадна.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,952
Членови
29,325
Најнов член
VirtualMechanic
На врв Дно