• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Различно прикажани бои на ВЕБ сајтовите на различен тип на монитори (CRT, LCD, TFT...)!!!

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Едно прашање до веб дизајнерите!

Како се справувате со боите на веб сајтовите, бидејќи различно се прикажуваат на различен тип на монитори (CRT, LCD...).

Сега баш видов какви ми се дизајните на LCD монитор, споредено со LCD дисплејот на лаптопот. Разликите во боите беа огромни. Посебно на последниот дизајн, каде кај мене боите беа на плаво, а таму беа повеќе накај сиво:lut2:

Едно време, го имав поврзано CRT мониторот на лаптопот (multiple display) за да ги споредувам боите кога дизајнирав, ама тоа замара многу.

Идеално би било, кога би имал студио со повеќе типови монитори, ама тоа во иднина (се надевам блиска).

Споделете искуства, како го надминувате тоа, некоја идеална средина (ако постои такво нешто)...
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Па еве една идеја :

Инсталирај некој калибратор за бои , еве баш разгледав има за Windows Xp Color Control Panel Applet.

Ако го инсталираш ова на двата монитора ќе имаш стандардизирани профили за бои и ќе можеш да ги усогласиш двата .... Е сеа нормално за Web design неможеш на сите да им погодиш многу луѓе си ги местат боите по желба или потреба , истото важи и за светлина и контраст ....
 

Gdsgn

Intern
23 септември 2007
97
21
Па еве една идеја :

Инсталирај некој калибратор за бои , еве баш разгледав има за Windows Xp Color Control Panel Applet.

Ако го инсталираш ова на двата монитора ќе имаш стандардизирани профили за бои и ќе можеш да ги усогласиш двата .... Е сеа нормално за Web design неможеш на сите да им погодиш многу луѓе си ги местат боите по желба или потреба , истото важи и за светлина и контраст ....
Чекај чекај, калибратор само на CRT...џабе на LCD.
Иначе за боите, да не си работел во CMYK па си сејвал у RGB?
Color профилите дали ти биле исти на програмите во кои си работел.
И на крај а и најреално е ова, тоа што ќе го видиш на CRT е вистинското, се друго е лага. Освен на MAC:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,508
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно