1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Razer DeathAdder vs. SteelSeries Rival vs. SteelSeries Sensei

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Gaston, 15 Февруари 2015.

Koj маус би го одбрале?

Анкета затворена (на) 20 Февруари 2015.
  1. Razer DeathAdder 2013

5 глас/а
    45.5%
  2. SteelSeries Rival

4 глас/а
    36.4%
  3. SteelSeries Sensei Raw

2 глас/а
    18.2%
  1. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,279
    2,309
    9 Февруари 2011
    Се мислам дали да го заменам маусов со еден од овие 3 во насловот.
    Имам Microsoft IntelliMouse Explorer 3.0 и ова ми е веќе трет по ред.
    1.jpg
    Значи... мислам дека едно 15 години не сум користел друг маус (активно). Еднаш направив една екскурзија кога искочи пред 7-8 години Logitech MX Revolution и го користев 1- 2 недели и си се вратив пак на IME3.0 (фрлив 5200 денари во ветер).
    2.jpg
    E сеа пак сакам да направам екскурзија (и по можност пак да се заебам). Да бидам искрен малце ми е здосаден маусов иако еве задњиов што го имам ептен се покажа, не му се разлабавуваат дентовите на скролот, кликовите имаат исти отпор сеуште, топ е стварно, али ете, малце ми здосади (па 15 години, Kлаудиа Шифер да беше ќе ми здосадеше :) ).

Да фрлам пари за некој од овие или не?

Ко што читав на нет, сите се добри, нема да се згреши кој и да се земе, иако, ако имате сугестии, би сакал да чујам?

3.jpg 4.jpg 5.jpg

2. xenon

xenon
    Guru

3,819
    9,526
    15 Јануари 2011
    Машко
  3. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

7,858
    4,580
    8 Април 2011
    Машко
    оптички си е оптички, рејзерот е супер но мене не ми лежи во рака добро! Ласер повек не би зел, сега брзо пробав и со Avago 9500 и со Avago 9800 за на крај еден оптички од 900 денари до A4tech да го користам и да сватам дека е попрецизен.

На Enforcer_ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,068
    1,567
    25 Јануари 2008
    Машко
    Зависи од формата на која си навикнат.Ако си користел инели тогаш ќе ти одговара формата и на ривалот и на deathader.
    Најбитна ти е формата ако си навикнат на неа без разлика какви сензори има било кој маус ако не ти одговара формата за џабе е.А исто и кликовите какви се е битно.Јас пред неколку дена земав CM Storm Alcore и сум презадоволен од него.Има avago 3090 сензор и омрон свичови.Формата ми е ептен погодена.

edit:

На borcep и dejan_str им се допаѓа ова.
  5. Ficiani

Ficiani
    On your way to fame

502
    921
    1 Јуни 2012
    Машко
    Front-End Web Developer
    Ако DeathAdder-от ти лежи на рака, не се мисли зимај го одма. :)

На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,279
    2,309
    9 Февруари 2011
    Некако DeathAdder-от највише ме привлекува. Дури еве умот ми иде накај Mamba, за да куртулам од кабел, ама незнам дали вреди толку пари да се дадат за глувче. Плус безжичните глувчиња многу често имаат "issues".
    Сега покушавам да најдам дали лесно се програмира средниот клик да биде show/hide desktop (win+d), нешто на коешто сум навикнат со години со Microsoft глувчево.
    Ако неможе тоа да се направи, со макро или било како, тогаш... голем проблем ќе имам.

7. Ficiani

Ficiani
    On your way to fame

502
    921
    1 Јуни 2012
    Машко
    Front-End Web Developer
    Боље од кабел нит имало нит ќе има друже. не се будали :) Мислам дека deathadder-от ќе го користиш барем 6-7 години минимум :)
    Е сеа за ова макро-во, колку што знам со посолените маусчиња иде некое мало софтверче кај што можеш да програмираш вакви работи и слично, така да би требало да е најмал проблем тоа. Некој поупатен нека каже.

8. salamander

salamander
    Gaining Experience

208
    231
    16 ноември 2011
    Машко
    Абе и јас бев скептик за wireless, ама имам еден таков за лаптоп (од оние помалите) Microsoft и кога на тој маус од пред 3-4години што е нема никаков input lag и не се осекја дека не е на кабел, зошто би се осекјало на поскапите?

Сега скоро земав Logitech G700s и маусот гајле си нема, ни лаг ми маг, не се осеќа дека не е на кабел XD.

Ако си за wireless Razer земи си Ouroboros, понов е подобар треба да е.

Инаку да речеме кај мене на тоа софтверот имаш да си местиш и колку да е тоа репорт рејтот, од 125 па до 1000, исто како на маусите со кабел што се.

Така да сега веќе тоа вода не држи дека ако не е на кабел не го бива, ако нема добар сензор и на 5 кaбли да е пак ќе е тапа и ке ти касни, ќе ти завлекува...

Гледај само да ти лежи на рака и земај што ти душа сака (у ценовен ранк).

Deathadder имав и немам лошо мислење за него, супер беше 3-4 години ме служеше покрај 518ката, само ме изнервира што го изгребав тоа гумираното кај кликовите.

Ривалот треба да има слична градба на адерот, а сенсеито треба да е нешто понизок.

Најубаво да си идеш до салон или да пробаш кај некој пријател и да видиш кој како ти лежи у рака, па после да земаш.

zz

9. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,279
    2,309
    9 Февруари 2011
    Џанам, нит го пробав нит го споредив со другиве.
    Влегов у Анхоч у Веро и одма го купив.

Вака од прва рака - супер ми е што лежи исто на рака како Microsoft-ов што го користам одувек, така да ќе немам потреба од адаптација.
    Материјалите се супер, стварно убава изработка, па сеа да го инсталирам софтверот да видам што има како има, дали ќе може да си наместам show/hide desktop...

IMG_20150216_182648.jpg

edit: има show/hide desktop, нема потреба од макроа и сл. ТОП!

Последна промена: 16 Февруари 2015
    borcep, salamander, Ficiani и на уште 1 им се допаѓа ова.
  10. Ficiani

Ficiani
    On your way to fame

502
    921
    1 Јуни 2012
    Машко
    Front-End Web Developer
    Со здравје да си го користиш друже. Што пари?

11. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,279
    2,309
    9 Февруари 2011
    Фала друже, поубав да си купиш.
    Малопродажна, 3590 денари (и дилерската е иста, незнам зашто).
    edit: оу грешка, дилерска е 3280. Пу јаз'к 300 денари :D

На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,279
    2,309
    9 Февруари 2011
    Дечки, ја само да пријавам еве после неколку дена користење - god damn колку е добар маусов еј!!!
    Ептен го препорачувам секому.

Ме јаде малце тоа што читам user reviews вака ко мене, на почеток презадоволни и после некој месец почнуваат заебанции од најразличен вид.
    Ваљда нема да бидам до толку баксуз :)

На xhktw му/ѝ се допаѓа ова.
  13. xhktw

xhktw
    Practice makes perfect

1,128
    1,114
    2 Август 2009
    Создравје користење другар, доста ачивментс да освоиш со него. :D

Од цела опрема што ја имам сменето/продадено до сеа, едино ми е криво за Deathadderot, најверојатно ќе ми остане како најбоље маус што сум го држел у рака.

14. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,279
    2,309
    9 Февруари 2011
    Фала ти друже, па да си купиш пак DeathAdder! :)

Слични теми
  1. Bozter
    Одговори:
    16
    Прегледи:
    1,121
  2. shifty
    Одговори:
    10
    Прегледи:
    730
  3. dramallama