1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Рецензија Razer Blade 15 Advanced RTX (2019)

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од vlavot, 23 oктомври 2019.

 1. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,926
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Потрагата по нов тенок gaming лаптоп покрај останатите брендови, search engine-от ми уфрлуваше константно еден бренд, Razer. Првата мисла која ми дефокусира внимание беше, како да се набави уредот кај нас, се распрашав на неколку места но феедбекот беше сумирано негативен, образложение цената на моделот, и ако се набави требаше да се плати 30-40% повисока цена за споредба.
  Истражувајќи и анализирајќи ги понудите за тенки лаптопи на нашиот пазар ме натера да најдам начин ова парче остро сечило да го набавам.
  Па драги форумџии читатели ви го претставувам Razer Blade Advanced RTX 2060 144Hz (2019) модел.
  [​IMG]


  Овој модел конкретно RZ09-02886 доаѓа со спецификација
  • Razer Blade 15 - Advanced Model
  • Windows® 10 Home (64-bit)
  • 8th Gen Intel® Core™ i7-8750H 6 Core (2.2GHz/4.1GHz)
  • NVIDIA® GeForce RTX™ 2060 (6GB GDDR6 VRAM)
  • 15.6" Full HD 144Hz, 100% sRGB, 4.9mm bezel, factory calibrated
  • 512GB SSD (NVMe)
  • 16GB Dual-Channel (8GB x 2) DDR4 2667MHz
  • Up to 6 hours (80Wh)
  • Per-key RGB powered by Razer Chroma™
  • USB 3.1 Gen 1 (USB-A) x3, Thunderbolt™ 3, USB-C
  • Intel® Wireless-AC 9560 (802.11a/b/g/n/ac), Bluetooth® 5
  • Windows® Hello built-in IR HD webcam (1MP / 720P)
  • Black with backlit green logo and green USB ports
  • 0.70" x 9.25" x 13.98" / 17.8mm x 235mm x 355mm 4.63 lbs / 2.10 kg
  Битно е да специфицирам дека овој модел е со FULL RTX 2060 а не max Q дизајнот. Иако е ундерклокната RTX 2060 сепак е фулл.

  Лаптопот е купен од Германија, најблиската држава која нудеше услови и можности за набавување на ваков продукт.

  Отворајќи ја магнетизираната тенка кутија го презентира тројното змиско лого на Razer кое, гледајќи го на видеа илуминирано не ми се допаѓаше неговиот дизајн и изглед, но искусувајќи го во живо ми го промени мислењето. Сакав D-brand скин да залепам да го скријам но моментално пишувајќи го ова и гледајќи ја рефлексијата на логото на прозорецот, всушност изгледа доста куул.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Првото нешто што се забележува кога за прв пат го зимаш во раце сечилово и го поставуваш на маса е, колку е тенок, лесен и цврсто конструиран.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Ова особено е изразено ако претходно сте гледале Acer Predator Helios 300 стариот 2018 а и новиот 2019 модел.
  Razer Blade е еден од ретките лаптопи со директна конкуренција на ЕПЛ macbook air или pro во изработка , еден од ретките уреди со тело изградено од еден алуминиумски блок, и те како се познава.

  Екранот е нешто што вистински воодушевува заедно со неговиот bezel less дизајн и 144Hz екран со sRGB 95-97% калибрација на бои, знам дека не е ОЛЕД но, користејќи голем дел од времето секојдневно лаптоп до 500 еур ценовен ранг, ова отскокнува, отскокнува со вистински димензии. Брзина, респонзивност, приказ на бои, самото гледање на видеа отстапува од секојдневието. Имајте во обзир дека секојдневно седам на Sony KD-55X8505B поврзан со домашен пц со мало куќиште компактно но релативно моќно. Над екранот во тенката рамка лежат камерата и windows hello биометрискиот зензор, кој изненадно работи ултра брзо и доста прецизно. И логирањето е безболно.

  Тастатурата со Razer chroma засебно осветлување на секое копче, е за мене употреблива со очекувано како на лаптоп key travel, тивки копчиања, удобни, без флексија, или ако има е неспоредливо со останатите лаптопи кои сум ги користел до сега. Илуминирањето на сите копчиња е со доста опции во Razer Synapse software, интересни изведби од типот на starlight, wave, wheel итн. Исто и секое копче можете да го мапирате засебно со време траење, боја ако сте иновативни и имате време можете да направите нешто вакво
  Да напомена дека мојот модел бидејќи купен од Германија доаѓа со German layout на тастатурата, кој на прв поглед можеби изгледа проблем, но е лесно за навикувањето особено бидејќи иако маркиран со нивните букви со умлаут, македонската поддршка си одговара одлично.
  Тачпедот е директна конкуренција на ЕПЛ-овиот, можеби и единствен тачпед на windows лаптоп кој е со големи димензии, и функционира дискутабилно добро и прецизно како оној од macbook air/pro. Направен од стакло, користи precision drivers на windows.
  [​IMG]

  Отсуството на лан портот е оправдано со тенката изведба и Thunderbolt™ 3 портот кој може да се користи за се, по ваш избор. Поседува 2 УСБ портовите од левата страна 3.1 можеби тешко достапни поради charging cable адаптерот кој е поставен под 90 степени паралелно со телото на лаптот, иако е two fold симетричен конектор и може да се стави обратно, и еден од десната страна.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Доаѓа со 200w полнач кој изнедувачки не е топол дури и при гејмање со часови. Самиот брејдет кабел и коцката даваат чувство на убава изработка со убави матерјали. Убави на допир :)

  Доаѓам до темата за перформанси и можности на овој уред. Овде сум... вака, ставајќи i7 8750h во 13mm алуминиумско куќиште нерачунајќи го екренот, логично е да има реперкусии. И ги има, моќни компоненти во било каков лаптоп, а особено во тенок се замена за грејна зимска сезона. :) i7 8 мата генерација во овој или во било кој друг лаптоп не држи константен турбо клок од 4.1 Ghz како што е предвидено за таквиот процесор. Всушност не држи константен турбо клок од 3.6Ghz. Tермалните граници не се ни проблем. Проблемот е кај повеќето power limit ако се прави бруут форс таск, или конкретно стрес тест на CPU.
  Всушност овој примерок можеби и е еден од подобрите.
  Единствен начин да се постигне повисок клок без термално страдање и power limit е undervolting на CPU. Овој примерок држи стабилно undervolt од -160mv CPU core voltage, и CPU cache voltage, и undervoltage na GPU od -60mv. Со core multiplier ставен на 36. Ова значително ја менува ситуацијата. Без ваквиот андерволт во ГЕЈМИНГ модот (гејминг мод е опциjа во софтверот од Рејзер, Razer Synapse кој ги отклучува сите 45w на процесорот споредба со 35w лимит во balance модот) во игри конкретно Wolfenstein Young Blood сетинзи на ултра full HD температурите на процесорот рипаат до 90 степени. Што го прави жежок како згодна плавуша на грчна плажа во Август на допир. Ваквиот ундерволт го смирува раздивеното животно во него и ги доведува при гејминг со отклучен 45w процесор температурите до лесно опипливи 70-80 степени и 75 степени на GPU. Софтверот кој го користам за undervolting е ThrottleStop и работи фанстастично.
  Тестиран на Cinebench R15 и извади скор од 1160.

  Гејминг искуството, она за што е створен, е шокантно добро.
  Wolfenstein Young Blood ultra сетинзи држи константни FPS od 130+ фрејма
  Geras 5 ултра сетинзи 110+ фрејма
  Metro Exodus dx12 ултра сетинзи 100+ фрејма (без Ray Tracing)
  Високиот фрејмрејт со 144hz екран ги прави игрите вистинско задоволство.
  Сетапот нема да биде совршен ако на ваков уред не се додаде најдобрата периферија со најдобриот безжичен сензор. Logitech G903 и најдобриот избор за безжични noise cancelling слушалки Sony WH-1000XM3
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Заклучок: освен, ако не ундерволтувате. термалните проблеми, не можам да најдам ниту една замерка на овој лаптоп, кој не е достапен кај нас, да секако и цената. Рејзер заедно и со останатите произведители не мора да вметнуваат i7 процесори, чисто да ги има на спецификација бидејќи реално не може да се искористи целиот потенцијал на истиот. Би можеле да поминат со i5 8-9 та генерацицја, но тој ценовен ранг мора да го оправдаат некако претпоставувам. Пред да се одлучам за истиов ги гледав, како што пишав Acer Predator Helios 300, MSI G65S, Asus ROG Zephyrus, никој од нив го немаше тоа што го барам. Acer от вришти со дебелина, пластика, вентови на сите страни, MSI можеби и беше единствена сериона конкурент и достапен во МКД но разгледувајќи го во живо изработката не беше на ниво на Рејзер, АСУС от конкретно Zephyrus најверојатно и еден од потенките лаптопи со најдобро ладење, поставеноста на тастатурата е нешто што не можам да го надминам.
  Blade е можеби и единствен лаптоп кој изгледа секојдневно и може да се користи на состаноци на работи и да делува како ништо вообичаено а внатре крие скротен kaiju
  [​IMG]
   
  Последна промена: 23 oктомври 2019
  На LadiC, Martinovski, Speedster и уште 45 други им се допаѓа ова.
 2. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  384
  495
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Супер избор. Со здравје да си го користиш.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 3. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,682
  1,776
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Од секогаш ме интересирало, ако примарна цел ти е гејминг, зошто се одлучи за лаптоп? Ептен е лимитиран, освен мобилност, ама тоа не е некој огромен плус (за гејминг зборам).
   
  На Скоти и CBB_6 им се допаѓа ова.
 4. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,926
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Па можеби тоа е и единствената причина поради која што се одлучив за ваков модел. Ми требаше нешто портабилно што ќе може да гејма без проблем он д флај.
  Имам десктоп конфигурација во мало куќиште компактно Антек п50 со i3 8100 rx 580 8gb, 16gb ddr4 2666, 240 ssd за windows, и 1 tb ssd поврзан на како Што го пишува моделот горе Sony 55x8505b со Logitech k400plus и xbox one s контролер.

  Лично не сакам да имам простор посветен на десктоп со куќа голема, со монитор маус тастатура.

  Десктоп ќе тежи најмалку 15 кг, и да спакуваш ваква конфигурација со ваков екран пак ќе кошта скапо, не толку скапо ама сепак скапо.

  А овде е мал форм фактор со 2.1 kg и лесна портабилност.
  Патем бидејќи менувам од лаптопов на десктопот, десктопов заедно со големиот инпут лаг поради тв, делува како баба споредбено со рејзерот.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 5. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,682
  1,776
  6 ноември 2012
  Машко
  QA Specialist
  Гејминг на тв е ретко добро, стално ќе имаш input lag, освен во некои TPS игри што не бараат многу прецизност (Tomb Raider, Assassin's Creed, Uncharted, God of War....).
  Те прашав затоа што сигурно е поскап од многу појак РС. Точно дека е далеку покомпактен и мобилен, ама колку често одиш кај другари да гејмате на пример? Нели тоа би било примарно на лаптоп?
  Сигурно нема во парк да седнеш и да гејмаш :) Може и ќе отидеш ама еднаш :).

  Не се гледам како гејмер на лаптоп, затоа ми е чуден изборот, општо од луѓе што гејмаат на лаптоп. Некако во секоја категорија и во секој случај ми е подобро РС, иако лаптопов е животно! :)
   
  На Скоти и RoninMK им се допаѓа ова.
 6. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,926
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Така е во право си. Види секако ми требаше лаптоп за на работа да го носам, и оланирав да дадам 35--40.000 па реков кај 40.000 таму и 150.000 денари
  Што знам не е логично, но и другата ствар е дека за декстоп пц мора да имаш простор ќоше катче посветен на на големи гломазни компоненти. Не дека немам простор дома, туку не ми изгледа убаво, а и плус имам десктоп куќиште на тв поврзано па сеа уште едно не ми требаше, а особено портабилно нешо ми требаше.
  Знам дека е лимитиран лаптопов, ама држи и 32 гб рам и nvme 2tb апдејт, што не верувам дека ќе има проблеми во блиска иднина. Сите ААА игри ги тера на ултра на 130 фрејма плус, на 144 херца екран. Боот во windows e за 7 секунди. А гејминг на лаптоп е онак океј.

  Фали уше една механичка тастатура и ќе биде исто како десктоп


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Multipass, -={K-O-R-U-N}=- и на despotovikj им се допаѓа ова.
 7. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  161
  294
  1 ноември 2015
  Машко
  Многу убав лаптоп, со здравје да си го користиш.

  Некои луѓе не разбираат, но понекогаш на работа стварно немаш реална работа, поготово ако работиш во државна администрација како соработник/советник и еден саат да имаш активна работа (во просек е помалце и од ова), тогаш останатите седум часа појма немаш што да правиш сам со себе. Ваков лаптоп е godsend за јавни/државни службеници.

  Цената е бајаги солена, бидејќи со истите пари top of the line статичен PC се склопува со UltraWide или 4K монитор, i9-9900К со водено ладење, овеклокерска матична и RTX 2080Ti. Но ти ја разбирам поентата комплетно.

  Искрено јас би се плашел и во торба да го носам чудово, па камоли да го користам. :D Друг проблем од што би се плашел со gaming laptop е немањето модуларност ако нешто се расипе, кај PC е едноставно само го менуваш расипаниот дел и толку. Овде при најмала ситница без компјутер остануваш додека не го средат во сервис.

  Како стои со thermal throttling се приметува ли некогаш при интензивна сесија? Пошто вака тенок сигурно мора да има некои компромиси во перформанси со слични вакви подебели лаптопи од ROG или Alienware сериите.

  Поздрав.
   
 8. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,926
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Благодарам. Да инаку пишав горе за термалната ситуација, лаптопот нема термал тротл, но има power limit, и ако е на гејминг мод опцијата отклучени 45w при играње качуватемепратури преку 90, што не е t junction, но и тие ми се превисоки, па со throttlestop симав волтажс на -160 mv јадро и ќеш и -50 графичка, и заклучив на 36 макс турбо буст, и сеа на гејминг моуд температурите се до макс 83 а на balanced mode температуроте се до 76. 3-5 Balanced mode е 35w модот и е повеќе од супер за игри. Фрејма вади на ултра над 120.
  edit: да сите така размислуваме, но ова р 1.4cm дебело и тешк 2 кг, комплет монитор, тастатура најдобриот маус тач.
  И во такво куќиште со овие компоненти пртали ги прави мид-хај енд десктоп конфигурациите.
  Лесно е во метар на метар да ставиш и склопиш компоненти ама изгледаат грдо, непкрактични, зафаќаат место и мора дополнителна периферија.
  Да склопиш таква моќна конфигурација во мало тенко тело направено од еден блок од алуминиум е нешто што многу малку го можат

  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Последна промена: 27 oктомври 2019
  На GGTT1 и Multipass им се допаѓа ова.
 9. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,840
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
 10. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,926
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Вакви големи дебели со големи безели има еден куп лаптопи на пазарот, ако веќе треба да бирам best bang for the buck, без сомнеж Acer helios predator 300 2019 моделот. Најдобриот буџет гејминг лаптоп. Не дека не чинат шаоми ама ако зимам голем дебел малку пластичен лаптоп тоа би било апсолутно predator helios 2019. Прекрасен уред.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,840
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Те разбирам за мерак пари не се прашува.
  Но како бивши сопственик на 1200€ лаптоп и технологијата иде напред, не би инвестирал во скап лаптоп заради тоа што има голема девалвација после одреден рок, спрема мид рејнџ кој не му паѓа така цената.
  Сепак интересен лаптоп
   
 12. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,926
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Тоа секако, со сите скапи уреди, ептен е изразено, се надевам дека ќе ми држи 3-4 години, и ќе тера игри, ако не се предомислам на пола пат да го заменам ултра хај енд десктоп конфигурација


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  898
  2,270
  12 oктомври 2014
  Машко
  Уф колку мачно иде тоа заменување на лап топ од највисока класа...Ќе изгубиш брдо пари.

  Сем ако не планираш да си го чуваш и плус да купиш пс,тоа е друг муабет.

  ps.Со здравје да се служиш.

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Teh123
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  564
 2. Bilbiloski
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,066
 3. ImWiked

  Проценка Razer Naga Chroma

  Одговори:
  4
  Прегледи:
  815
 4. Martinovski
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,079
Вчитување...

Сподели

Вчитување...