• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Разбивање на WEP под Windows

Статус
Затворена за нови мислења.

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.721
4.364
На некој му успеал?
Ако да пишете која програма е користена и за одприлика колку време.:d
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
Тешко по виндовс.Има само еден програм кој што е копија од линух изданието само што не препознава вифи уреди.
Ако сакаш да кракуваш мрежи земи си Линух.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.721
4.364
Го имам пробано и Airsnort и Aircrack и CommView.Овој последниов вчера го симнав и иако ги снима пакетите после на WEP апликацијата не ги отвара.Последна надеж ми е AiroPeek,али до него многу тешко се доаѓа.
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Абе дечки. за Виндовс не знам, ама за пробивање Линукс е цар, AirCrack си ја брка работата за тоа, треба да го оставис неколку часови да збира пакети и завршена работа.
Има и за виндовс некоја програма, ама треба да побараш.
Најубо ако не сакаш да инсталирас Линукс целосно, стај си WMWare, тоа ти е за виртуелизација па инсталирај линукс на него, и пуштај го линуксот само за да збркаш работа, па после пак работи на виндовс
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Moze so airsnort i so aircrack, ali prvo treba da vidis dali wireless karticata gi poddrzava tie programi i dali ima driveri za da mozes da gi korsitis. Ke vi pisam poposle ili utre link kade mozete da vidite koi kartici se poddrzani (momentalno ne sum doma :)) Pozz
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Aircrack под Windows препознава само Railink и Ornico за разлика под Linux(подрзува повеќе картици) со помош на aircrack алатките може да се пробие 64-битна енкрипција за 8 минути...од лично искуство зборам..т.е. 150000 пакети, додека за 128-битна енкрипција потребни се 1.500.000 пакети одприлика му доаѓа околу 1 час и 20 минути..- но напоменувам се збори за aircrack алатки под Линукс а не само aircrack, се работи да процедура од подесувања...па после ловиш:):):)
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Многу тешко дека под windows ќе направиш нешто...погледни само во табелата на поддржани чипсети под windows колку се малку..така да многу тешко дека ќе ти се трефне..а и ако се погоди...ке треба да ловиш 10000 пакети за една недела..што автоматски не правиш ништо...зајакот лежи во алатката aireplay кое прави лажна најава на AP, кое праќа напади а ти фаќаш replays...со тоа од 4 пакети во секунда ќе скокне на 300-400 пакети во секунда па и повеќе се зависи од сигналот...
Поздрав
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Сеедно е дали е Live или снимен Linux на твоето PC важно е да е BackTrack 2:):):)
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
@ Chejo
Те молам прочитај ги правилата, постираш во несоодветна тема...
Прашуваш инсталација на VMWare во Linux така да ќе те молам и сите членови понатаму пред постирање да размислат за темата која ја постираат.
Благодарам

П.С. Преместена ти е темата во Оперативни Системи > Linux
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Абе и да може да се разбие WEP, MAC филтерот не може....
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
е 64-битна енкрипција за 8 минути...од лично искуство зборам..т.е. 150000 пакети, додека за 128-битна енкрипција потребни се 1.500.000 пакети одприлика му доаѓа околу 1 час и 20 минути)
Samo da fatam mene nekoj da mi vlezi vo mreza glavata ke mu ja otsecam
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Абе и да може да се разбие WEP, MAC филтерот не може....
Ако ти мислиш дека си безбеден со MAC филтерот, јас ќе ти докажам дека не си само со три збора, MAC скениранње и клонирање...
Ама ај да не ве учам јас на тие работи :pPP
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
Abe sega zezas, sakas da kazes deka sekoja zastita moze da se probie?
Ako e taka znaci STOP za wifi

P.S. Dali WPA moze da se probie?
Едноставно е, MAC Spoofing. :))

MAC Spoofing
http://whoozoo.co.uk/mac-spoof-linux.htm

Wireless under the hood
http://www.phearless.org/i1/Wireless_Under_the_Hood.txt

WPA (Wi-Fi Protected Access) Cracking (погледни го, па кажи ми дали може да се кракне или не) :
http://www.mirrors.wiretapped.net/security/vulnerability-assessment/aircrack/whax-aircrack-wpa/whax-aircrack-wpa.html
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Znaci samo kabelski ruter a wifi e nesigurna rabota, ili i vo kabelska mreza moze da se vleze
 

MarkoNet

Intern
8 јуни 2007
14
0
Abe ako ti lupte 128 ili 256 bitna enkripcija moze i ce mozes da ja razbies ama ako ti stavi ponagore i pogolem kluc ela najdija ce ti treba super brz kompjuter
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.222
Мислења
919.120
Членови
32.885
Огласи
1.036
Најнов член
link4aa
На врв Дно