Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог Rayzen 5 2600

Kostic+

Intern
3 ноември 2017
8
4
Zdravo imam Rayzen 5 2600 i grafika 1070 g1 , dali da go nadgradam samo procesorot so Rayzen 7 3600 ili 3700 za da dobijam podobri performansi na grafikata ili se da menjam?
 

eX3v1l

Practice makes perfect
2 мај 2011
1.321
1.171
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Ако надоградуваш процесор подобро иди со 5600/5700.
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
Со појак процесор подобри перформанси на графичка тешка работа. Размислувај за понова графичка. Провери на Јутуб тестови со твојо процесор и графичка , па со најјака графичка која може да ја возе на не помалку од 90 %.
Процесор 2600 е сеуште јак процесор и не е за подценување.
 

SapunK

Gaining Experience
12 септември 2019
77
112
Скопје
Мислам дека Р5 2600 ја задоволува 1070ката. Евентуално ако сакаш да мењаш малку по малку, а не се на еден трошок, земи матична, рам (зависи што рам имаш моментално и со кој процесор планираш да одиш) и процесор па понатаму земи графичка и напојување (ако моменталното што го имаш нема да ја задоволува новата графичка). Или обратно, прво графичка па понатаму се останато, ама прво направи си едно испитување за игрите што ги играш каде е тесното грло па да знаеш што на надградиш соодветно.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.564
3.153
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Земи графичка, најдобра што можеш да си ја дозволиш, на пример 3060/3060ТI или 6600xt/6650xt или појака, иако процесорот ќе биде bottleneck.
За процесор, не се исплати надградби на процесор со скок од само за една генерација, ќе земеш процесор 5600 кога ќе има добри понуди.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.155
4.149
Скопје
hackitfree.github.io
Zdravo imam Rayzen 5 2600 i grafika 1070 g1 , dali da go nadgradam samo procesorot so Rayzen 7 3600 ili 3700 za da dobijam podobri performansi na grafikata ili se da menjam?
Прво кажи на кои резолуции играш и на колку херци ( во профилот пополни под сетап да си знаеме сите - да нема вакви излишни прашања )
1675685772490.png

Значи кон што целиш па да видиме што да се земе поевтино и најдобри перформанси за да добиеш.

На кратко ако сакаш побрз и постабилен фрејмрејт - најди за 5000-5500ден 3600 процесор и уживај.
 

Kostic+

Intern
3 ноември 2017
8
4
Ако надоградуваш процесор подобро иди со 5600/5700.
maticnata mi e MB 350 AB i ne podrzuva poveke od Ryzen 3gen
Мислењето е автоматски споено:

Мислам дека Р5 2600 ја задоволува 1070ката. Евентуално ако сакаш да мењаш малку по малку, а не се на еден трошок, земи матична, рам (зависи што рам имаш моментално и со кој процесор планираш да одиш) и процесор па понатаму земи графичка и напојување (ако моменталното што го имаш нема да ја задоволува новата графичка). Или обратно, прво графичка па понатаму се останато, ама прво направи си едно испитување за игрите што ги играш каде е тесното грло па да знаеш што на надградиш соодветно.
Ti blagodaram na komentarot no sakav malku po malku da menjam sega sakam da zemam grafika RTX 3070 ili 3080 no procesorot ke pravi batalnet.
A maticnata podrzuva maks ryzen 3 gen pa da najdam nesto sto bi bilo kompaktibilno .
Мислењето е автоматски споено:

Земи графичка, најдобра што можеш да си ја дозволиш, на пример 3060/3060ТI или 6600xt/6650xt или појака, иако процесорот ќе биде bottleneck.
За процесор, не се исплати надградби на процесор со скок од само за една генерација, ќе земеш процесор 5600 кога ќе има добри понуди.
znaci se treba da mennjam i maticna i grafika i procesor ostanatoto e solidni ssd250gb m2 500gb 16 gb ram
 
Последна промена:

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
За почеток најдобро е графичка да земеш, така највеќе ќе осетеш разлика.
Прво земи графичка, па откоа ке видеш разлика велика вероватноќа е да ќе нема да имаш потреба од процесор. Иначе на истата матична со BIOS update можеш и 5000 серија процесор да ставеш. На 3070 овај процесор може нема да е ботлнек. Затоа ти викам да погледнеш на youtube
тестови си Ryzen 2600 и рецимо 3070 , 3060Ти да се виде какои ќе иде.
 

Kostic+

Intern
3 ноември 2017
8
4
Погледнете го атачментот 122236

На овој сетап моментално пишувам ..
Подржува ли матична АВ350 Рајзен 5600Х ?

Ама ти имаш МБ 350 АБ
Погледнете го атачментот 122237

Епа побрза е твојата - сеа видов на гугл.
Nee druze jas vozam BMW 320 e90, mada sakav da go menjam za mercedes c 220 model w 204 .
Мислењето е автоматски споено:

Nee druze jas vozam BMW 320 e90, mada sakav da go menjam za mercedes c 220 model w 204 .
a ova e maticnata GA-AB350-Gaming 3 (rev. 1.x) Key Features | Motherboard - GIGABYTE Global
Мислењето е автоматски споено:

За почеток најдобро е графичка да земеш, така највеќе ќе осетеш разлика.
Прво земи графичка, па откоа ке видеш разлика велика вероватноќа е да ќе нема да имаш потреба од процесор. Иначе на истата матична со BIOS update можеш и 5000 серија процесор да ставеш. На 3070 овај процесор може нема да е ботлнек. Затоа ти викам да погледнеш на youtube
тестови си Ryzen 2600 и рецимо 3070 , 3060Ти да се виде какои ќе иде.
fala ti Burazer.
 
Последна промена:

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.155
4.149
Скопје
hackitfree.github.io
Nee druze jas vozam BMW 320 e90, mada sakav da go menjam za mercedes c 220 model w 204 .
Мислењето е автоматски споено:


a ova e maticnata GA-AB350-Gaming 3 (rev. 1.x) Key Features | Motherboard - GIGABYTE Global
Мислењето е автоматски споено:


fala ti Burazer.
E taka - napisi koja maticna e - znaci ista imame !
Toa se obiduvam da ti objasnam - mojata raboti na Rajzen 5600X i memorija 3600Mhz .
Znaci i tvojata moze - samo treba najnov BIOS da instaliras !;)
 

SapunK

Gaining Experience
12 септември 2019
77
112
Скопје
Ti blagodaram na komentarot no sakav malku po malku da menjam sega sakam da zemam grafika RTX 3070 ili 3080 no procesorot ke pravi batalnet.
A maticnata podrzuva maks ryzen 3 gen pa da najdam nesto sto bi bilo kompaktibilno .
Kako shto kazhaa ostanatite chlenovi, mozhebi e najdobro da si zemesh prvo grafichka pa ponatamu da gi nadgraduvash i drugite komponenti. Jas do pred ~2 nedeli terav so 3080 i Ryzen 7 2700X. Mislam deka R5 2600 ima slichni performansi vo gejming (mozhe da e nekolku fps podole). Patem shto napojuvanje imash?
 

Kostic+

Intern
3 ноември 2017
8
4
Kako shto kazhaa ostanatite chlenovi, mozhebi e najdobro da si zemesh prvo grafichka pa ponatamu da gi nadgraduvash i drugite komponenti. Jas do pred ~2 nedeli terav so 3080 i Ryzen 7 2700X. Mislam deka R5 2600 ima slichni performansi vo gejming (mozhe da e nekolku fps podole). Patem shto napojuvanje imash?
Мислењето е автоматски споено:

Culer mastar 550 w
Мислењето е автоматски споено:

E taka - napisi koja maticna e - znaci ista imame !
Toa se obiduvam da ti objasnam - mojata raboti na Rajzen 5600X i memorija 3600Mhz .
Znaci i tvojata moze - samo treba najnov BIOS da instaliras !;)
Fala ti na sovetot no jas neznam da instaliram bios :(
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
46.864
Мислења
970.434
Членови
35.220
Огласи
2.844
Најнов член
HeyJude
На врв Дно