1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Raspberry Pi станува PiPad

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од smdprint, 27 oктомври 2014.

 1. smdprint

  smdprint
  Gaining Experience

  378
  170
  6 Март 2010
  Машко
  Графички дизајн, ситопечат, дигитален печат...
  Производителот на Raspberry Pi компјутери најави доаѓањето на екран осетлив на допир.

  Raspberry-Pi.jpg

  На сите љубители на самоградба на електронски уреди и компоненти, наскоро ќе биде можно сами да прави свој таблет користејќи open-source компоненти кои ќе ги продава Raspberry Pi.

  Основачот и ко-сопственик на компанијата, Ебен Аптон, најави доаѓањето на седум-инчен VGA екран осетлив на допир кој ќе биде во можност да се приклучи на остатокот од нивниот "Пи хардвер", па ќе бидете во можност да создадете табелет, преносен или хибриден компјутер, на оваа евтина платформа која главно се користи во образовни цели, и стана популарен, дури и во научниот свет.

  Покрај тоа, Ебен Аптон на Disrupt Europe 2014: Лондонската конференција, неодамна најави скоро пристигнување на новиот Raspberry Pi Model А+ компјутер, но за жал не ги откри неговите хардверски карактеристики.

  Making Raspberry Pi with Eben Upton video
   
  Teget, Shotofop, gokica и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,354
  9,838
  23 oктомври 2012
  Машко
  Типов е исти Jason Statham!!! :) :) :)

  On topic: Мислам дека нема баш поента... 50 евра за разбери плус тач скрин, плус додатоци... ке си купиш таблет. Али за ентузијастички активности ке биде интересно
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...