• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Raspberry Pi Pico

 • Ја почнал/а темата
 • #1

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,534
936
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
За цена од само 4$, фондацијата Raspberry PI го објавува својот најнов производ, микроконтролерот RaspberryPi Pico. Одма да разјасниме, за разлика од другите Raspberry Pi производи, ова не е мал ARM компјутер, туку микроконтролер. Значи на него не може да работи Linux, нити да се врти docker, plex и слични апликации. Pico-то е многу посличен на Arduino, со тоа што има подобар ARM M0+ процесор (и тоа два), на 133MHz.

Спецификации:
 • RP2040 microcontroller chip designed by Raspberry Pi in the United Kingdom
 • Dual-core Arm Cortex M0+ processor, flexible clock running up to 133 MHz
 • 264KB of SRAM, and 2MB of on-board Flash memory
 • Castellated module allows soldering direct to carrier boards
 • USB 1.1 with device and host support
 • Low-power sleep and dormant modes
 • Drag-and-drop programming using mass storage over USB
 • 26 × multi-function GPIO pins
 • 2 × SPI, 2 × I2C, 2 × UART, 3 × 12-bit ADC, 16 × controllable PWM channels
 • Accurate clock and timer on-chip
 • Temperature sensor
 • Accelerated floating-point libraries on-chip
 • 8 × Programmable I/O (PIO) state machines for custom peripheral support

Краток видео review тука:
View: https://www.youtube.com/watch?v=dUCgYXF01Do


а текстуален тука:

Останува да видиме како/од каде ќе може да го нарачаме и која ќе биде конечната цена.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
937
2,043
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
За цена од само 4$, фондацијата Raspberry PI го објавува својот најнов производ, микроконтролерот RaspberryPi Pico. Одма да разјасниме, за разлика од другите Raspberry Pi производи, ова не е мал ARM компјутер, туку микроконтролер. Значи на него не може да работи Linux, нити да се врти docker, plex и слични апликации. Pico-то е многу посличен на Arduino, со тоа што има подобар ARM M0+ процесор (и тоа два), на 133MHz.

Спецификации:
 • RP2040 microcontroller chip designed by Raspberry Pi in the United Kingdom
 • Dual-core Arm Cortex M0+ processor, flexible clock running up to 133 MHz
 • 264KB of SRAM, and 2MB of on-board Flash memory
 • Castellated module allows soldering direct to carrier boards
 • USB 1.1 with device and host support
 • Low-power sleep and dormant modes
 • Drag-and-drop programming using mass storage over USB
 • 26 × multi-function GPIO pins
 • 2 × SPI, 2 × I2C, 2 × UART, 3 × 12-bit ADC, 16 × controllable PWM channels
 • Accurate clock and timer on-chip
 • Temperature sensor
 • Accelerated floating-point libraries on-chip
 • 8 × Programmable I/O (PIO) state machines for custom peripheral support

Краток видео review тука:
View: https://www.youtube.com/watch?v=dUCgYXF01Do


а текстуален тука:

Останува да видиме како/од каде ќе може да го нарачаме и која ќе биде конечната цена.
Го има на алибеј за 6-10 долари. Веројатно ќе го донесат во Логинг за некое време. Одлично изгледа, со оваа цена страшно ќе му запрети на наното.
Сега да напраат уште едно со радио!
Мислењето е автоматски споено:

Па чекај, нели е $4?
И 3070 е 400 долари по каталог :)
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
937
2,043
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Праќаат до МК? Колку им е поштарина? Пошо, вака џабе е 4 евра кога го нема.
Мислењето е автоматски споено:

Ќе беше супер да нудеа опција со USB-C. Микрото треба да умре...
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,078
11,457
youtu.be
Чинам дека праќат, колку е шипинг не знам. А можеби ќе се појави и на али. :)

Микрото долго ќе трае.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,534
936
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
244
215
Праќаат до МК? Колку им е поштарина? Пошо, вака џабе е 4 евра кога го нема.
Мислењето е автоматски споено:

Ќе беше супер да нудеа опција со USB-C. Микрото треба да умре...
За вакви продукти има логика микро усб, не само затоа што им е поевтино со микро усб :)

Новите телефони речиси сите се со Ц, со што остануваат старите микро усб вишок.

Ваков тип на производ најчесто ќе биде постојано поврзан со што микро ќе има за што да се користи без да се купува.

(освен во случаите каде ќе се користи на батерија)
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,048
4,310
SK
Ќе беше супер да нудеа опција со USB-C. Микрото треба да умре...
Чуму?
На пример која апликација на микроконтролер би барала ~ 20 Gbit/s конекција? :)

Јас лично би преферирал на плочките стандардизирано да има 5 дупчиња во кои ќе можеш да залемиш и закачиш каков сакаш кабел - на пример универзален голем усб порт, па потоа со второ кабле адаптација на што сакаш. Или директно лемење на каков сакаш кабел.

Некогаш лемам директно на подножјето на усб портот ама прилично зезнато е, ситни контакти, мал простор... Супер би било да има 5 дупчиња некаде, било каде на плочката, и повеќе од сигурно не би им билo проблем за имплементација на дизајнерите/произведувачите.

1611501832786.png
 

Атачменти

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
937
2,043
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Не ради брзината, ами ради конекторот. Премногу работи со расипан микро усб конектор имам
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,260
8,519
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Чуму?
На пример која апликација на микроконтролер би барала ~ 20 Gbit/s конекција? :)

Јас лично би преферирал на плочките стандардизирано да има 5 дупчиња во кои ќе можеш да залемиш и закачиш каков сакаш кабел - на пример универзален голем усб порт, па потоа со второ кабле адаптација на што сакаш. Или директно лемење на каков сакаш кабел.

Некогаш лемам директно на подножјето на усб портот ама прилично зезнато е, ситни контакти, мал простор... Супер би било да има 5 дупчиња некаде, било каде на плочката, и повеќе од сигурно не би им билo проблем за имплементација на дизајнерите/произведувачите.

Погледнете го атачментот 96485
Истиот проблем, ако пробам со топол водух ќе дувнам некоја компонента до него.

На крај се решив откако ќе го извадам расипаниот, чистам најдобро што можам па со пинцета со ќерамички врвови цело време да го држам и со пико врв (SH-J02) под лупа многу многу внимателно да го залемам. Успева во ~80-90% од случаите. Нормално со добар флукс и калај.

Башка нервира тоа што не е 1 тип на женски микро усб, ги има различни. Све да им...

1611503267326.png
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,048
4,310
SK
Да, тешко ова со топол водух покрај сите тие ситни елементи наокулу. Се леми со тенок врв ама незгодно е да не направиш контакт со соседните пинови... Иритира колку лесно би им било да постават дупчиња за жички, а се работи за DIY продукт наменет за DIY намени. :)


Инаку згодно е што Пиково може да работи со 1.8 V до 5 V напон, не мора замарање со конвертори за користење на литиумски батерии... Сѐ на сѐ, како и сите новости и на ова ќе му треба барем пола година за да легнат цените и понудата, и достапноста.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,048
4,310
SK
Уште од сега ако ги има макар и за 14, претпостаувам дека до следната зима ќе ги има за 3-4 долари... Се разбира ако успеат да станат популарни.
 

Arakenx

Intern
29 ноември 2018
4
1
Праќаат до МК? Колку им е поштарина? Пошо, вака џабе е 4 евра кога го нема.
Мислењето е автоматски споено:

Ќе беше супер да нудеа опција со USB-C. Микрото треба да умре...
Го има на лагер 3.95ЕУР. Поштарина 35,7 ЕУР ДХЛ. Е сега дали ќе нарачаш 1 или 30 поштарината е иста. Исплатлива е групна нарачка за да се исплати поштарината.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
937
2,043
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
937
2,043
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
за што планирате да го користите?
Јас искрено планирам да го користам за истите работи за кои ги користам сите ардуина, MSP, ESP, Teensy-а шо ги имам. Да фаќаат прашина и еднаш годишно да ги вадам и да правам ништо :)
 

K3nPa4i

Intern
2 декември 2015
35
34
Хахахахаа... не насмеа! Иначе нели е кејфски да ти текне некоја луда работа вака шо викаш еднаш-два пати годишно, да ја оствариш, онака задоволството прајслес и пак да го вратиш назад во фиока со надеж за нов предизвик идеа?

Може па и некогаш ќе се покаже револуционерна за да вреди да ја истераш професионално а и верувам дека е боља барем од 40% што земале ФИТР рипофи на паблик комјунитиа :))
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
937
2,043
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16 @ 3600 CL18
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,120
Мислења
838,777
Членови
29,029
Најнов член
ivanaivaivana
На врв Дно