• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Raspberry Pi - најефтиниот компјутер

mitrebapecka

Intern
10 февруари 2022
18
6
Нема чудни трошоци, се е по протокол.
Подалеку од DHL Express.
А решен бев одма да го нарачам, RPI 4 (4 GB) + кабел + данок што ми го пресмета на сајтот испаѓаше 80 и нешто евра.
Доставата со ДХЛ ме премисли...
 

krema

Epic
24 јуни 2009
13.567
13.173
youtu.be
Немам предлог, пред кратко време еден член реагираше дека цените на RPI рипнале двојно или тројно, и да, кога направив кратко истражување кај ebay и Aliexpress се уверив дека цените им е вртоглаво зголемени.
Пробај на Aliekspress и види дали ти одговарат цените, обично ги препраќат со регистрирана и сигурна пошта.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.114
4.383
Дојдов тука да прашам од кај да нарачам, дека никаде не најдов на залиха или се доста поскапи. Прв пат го гледам сега овој сајт и изгледа одлично (дури и сомнително одлично хаха).

Разгледав сега да нарачам RPi 4 + кабел и испаѓа доста поефтино отколку последен пат кога купував од али експрес.

Гледам доставата е само со DHL Express. Океј е така? Да не ми наплатат ДХЛ уште дупло пари со нивните чудни трошоци?

Погледнете го атачментот 109825
Емтое. Беше со обична пошта колку што памтам. chipoteka.hr види дали испорачува
Мислењето е автоматски споено:

eMAG.bg со достава до Карго Петрич (па такси), Пошта Ќустендил или сл.? Само бугарски СИМ ти треба и една расхотка до таму ако не може со такси
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1.240
1.812
Скопје
ме мрзи да скролам низ темата, дали Raspberry Pi 3 е доволен за сурфање на интернет или е веќе obsolete? Кој е најлесниот оперативен систем за овој уред со цел да се извади максимумот (за сурфање) ?
 

Surreal

Gaining Experience
30 септември 2014
180
184
Скопје
ме мрзи да скролам низ темата, дали Raspberry Pi 3 е доволен за сурфање на интернет или е веќе obsolete? Кој е најлесниот оперативен систем за овој уред со цел да се извади максимумот (за сурфање) ?
Да, доволен е само за тоа. Пожелно е да ставиш некоја линукс дистрибуција со XFCE десктоп како xubuntu или Linux Mint.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.161
1.952
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
ме мрзи да скролам низ темата, дали Raspberry Pi 3 е доволен за сурфање на интернет или е веќе obsolete? Кој е најлесниот оперативен систем за овој уред со цел да се извади максимумот (за сурфање) ?
подобро ти е да купиш некој 4-5 години стар Pentium на старо. некој HP/Lenovo/Dell од оние помалите још боље. е сеа, не е 50тина евра. ама за 150 можда се наоѓа.
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.920
2.876
Скопје
подобро ти е да купиш некој 4-5 години стар Pentium на старо. некој HP/Lenovo/Dell од оние помалите још боље. е сеа, не е 50тина евра. ама за 150 можда се наоѓа.
У право си. Со Разбери пај ќе кочат видеа - слики ќе се рендерираат споро ќе се вчитуваат - Ич нека не пробува..
Офтопик. Ранкнав до Плат3 Ко сум го стакнал денеска еден со аркстар.....:D
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.701
3.526
Не ја пратам поодамна Raspberry Pi сцената, дали може да се најдат клонови како Arduino? Исто така како е пазарот со алтернативи?
Цениве за последниов модел (барем според мене) се доста високи 100+ евра и тоа само бордот, па плус и ги нема на лагер од официјалните канали.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.492
1.429
Скопје
Не ја пратам поодамна Raspberry Pi сцената, дали може да се најдат клонови како Arduino? Исто така како е пазарот со алтернативи?
Цениве за последниов модел (барем според мене) се доста високи 100+ евра и тоа само бордот, па плус и ги нема на лагер од официјалните канали.
иста е цената на основниот модел (со најмала РАМ мерморија), двата поскапи имаат екстра РАМ (што не беше опција на предходните генерации, ама пуштија пошто ко бараа цело време да има верзија со повеќе меморија)

Има клонови, бананаПи и сл ама не сум у тек со цени :)
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.131
1.215
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
EVGA 3070 XC3
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
Logitech G502
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Со вакви цени немаат повеќе поента освен ептен ако си фан на брендот.

За вакви некои суми може да се најде следново:


Или проверете OrangePI на Aliexpress. Мене ми требаше пита за adblocker (pi hole) и си купив од портокал - топ си работи.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.492
1.429
Скопје
Со вакви цени немаат повеќе поента освен ептен ако си фан на брендот.

За вакви некои суми може да се најде следново:

а на таа сума кога ќе додадеш напојување и рам? :) башка целта на рпи секогаш била форм фактор пред се .. големина на кредитна картичка, и напојување со стандард усб брик. Не се овие производи за иста намена/цел.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3.701
3.526
За форм фактор точно ако баш тоа е потребно, ама кога ќе додадеш дека и на rpi треба да докупиш додатоци за да е функционален тогаш испаѓа дека односот перформанси наспрема цена веќе и не е така добро. За жал тоа им беше и слоганот од сам старт, најевтин компјутер.

Баш ќе го разгледам ова оранџ пи, ми треба некој не многу скап хоум лаб.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.820
Мислења
910.908
Членови
32.553
Огласи
790
Најнов член
Risteski Filip
На врв Дно