1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Raspberry PI мислења, ставови и искуства

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Gogzy, 4 Февруари 2014.

1. Gogzy

Gogzy
    Gaining Experience

258
    246
    12 Декември 2013
    Машко
    Пошто незнаев кај да ја убацам темава, ја креирав овдека :) простете ако не и е место овде и ако има некоа слична (Не успеав да најдам).

Значи би сакал ако можат членовите кои го имаат, или оние кои го резгледале да прокоментираат, да споделат искуства мислења и слично. Како се снаоѓа малиот Расп. како сервер како се снаоѓа во улога на ХТПЦ и слично.
    Јас лично сум заинтересиран за некои алармни системи кои се Home Made со помош на Расп. http://www.projects.privateeyepi.com/ или нормално како ХТПЦ. Па ме интересираат мислења ако може. ;)

kirev, nikigo и на flashgordon007 им се допаѓа ова.
  2. nikigo

nikigo
    Gaining Experience

263
    269
    6 Март 2013
    Машко

јас го користам како хтпц во моментов и иам мали фрки, често не се подига па морам одново да го инсталирам. Најверојатно ме зеза СД картата или напојувањето, бидејќи 4.9V отчитува на TP1 и TP 2 со полнач од HTC One X (1 ампер), а и SD картичката некоја microSD class 4 скапаница... Поврзан е со АВ ресивер со HDMI кабел од 10 или 15m па понекогаш не уклучува DTS од прва, a Dolby Digital добро си работи секогаш. Видеата ги чита преку мрежа и си брка работа како замена во моментов. За контрола ми е поврзан со Usb IR receiver Media Center и Logitech 525 далечинско + Yatze на андроид телефон. Следен проект ќе ми биде за smart home, така да браво за темава.

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Gogzy

Gogzy
    Gaining Experience

258
    246
    12 Декември 2013
    Машко
    Мене ме интересира исто ако може да споделиш, со кој ОС ти е (распбиан или нешто друго) , и еве кога веќе спомна и ти дека си заинтересиран за smart home сподели ако имаш некој план, па може да видиме можда ќе испадне некоја интересна идеја :)

4. nikigo

nikigo
    Gaining Experience

263
    269
    6 Март 2013
    Машко

raspbmc користам во моментов. Сега за сега ми е само идеа за смарт хоум, која сакам да ја реализирам годинава кога ќе реновирам или градам. Планот ми е да имам контрола на ладење/греење и/или геотермален систем (доколку имам доволно вода во бунар), контрола на постоечки соларен систем за топла вода, осветлување и АВ интеграција во целата куќа и слично. Не е мал проект и сеуште незнам дали ќе користам само pi, arduino или покомплексен систем - dixell и слично...

edit: контрола на CCTV и аларм исто така...

5. ileste

ileste
    Gaining Experience

1,247
    304
    26 Јануари 2012
    I na kogo ke mu go ponudes, dali ke uspees da go prodades i ja istite planovi gi imam, za stedejne struja i za parnoto avtomatski da go upravuva ama koga ke razmislam na kogo ke mu go prodavam lele

6. nikigo

nikigo
    Gaining Experience

263
    269
    6 Март 2013
    Машко
    за мој ќеиф ;)

На ileste му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Gogzy

Gogzy
    Gaining Experience

258
    246
    12 Декември 2013
    Машко
    Никој не спомна планови за продажба, ова е едноставно за свој мерак. Да има што да си чепкаш по дома и со што да се занимаваш, а да не е тотално губење на време ;)

На bobmkd му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...