1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Raspberry PI мислења, ставови и искуства

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Gogzy, 4 Февруари 2014.

 1. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  Пошто незнаев кај да ја убацам темава, ја креирав овдека :) простете ако не и е место овде и ако има некоа слична (Не успеав да најдам).

  Значи би сакал ако можат членовите кои го имаат, или оние кои го резгледале да прокоментираат, да споделат искуства мислења и слично. Како се снаоѓа малиот Расп. како сервер како се снаоѓа во улога на ХТПЦ и слично.
  Јас лично сум заинтересиран за некои алармни системи кои се Home Made со помош на Расп. http://www.projects.privateeyepi.com/ или нормално како ХТПЦ. Па ме интересираат мислења ако може. ;)
   
  kirev, nikigo и на flashgordon007 им се допаѓа ова.
 2. nikigo

  nikigo
  Gaining Experience

  274
  276
  6 Март 2013
  Машко

  јас го користам како хтпц во моментов и иам мали фрки, често не се подига па морам одново да го инсталирам. Најверојатно ме зеза СД картата или напојувањето, бидејќи 4.9V отчитува на TP1 и TP 2 со полнач од HTC One X (1 ампер), а и SD картичката некоја microSD class 4 скапаница... Поврзан е со АВ ресивер со HDMI кабел од 10 или 15m па понекогаш не уклучува DTS од прва, a Dolby Digital добро си работи секогаш. Видеата ги чита преку мрежа и си брка работа како замена во моментов. За контрола ми е поврзан со Usb IR receiver Media Center и Logitech 525 далечинско + Yatze на андроид телефон. Следен проект ќе ми биде за smart home, така да браво за темава.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  Мене ме интересира исто ако може да споделиш, со кој ОС ти е (распбиан или нешто друго) , и еве кога веќе спомна и ти дека си заинтересиран за smart home сподели ако имаш некој план, па може да видиме можда ќе испадне некоја интересна идеја :)
   
 4. nikigo

  nikigo
  Gaining Experience

  274
  276
  6 Март 2013
  Машко

  raspbmc користам во моментов. Сега за сега ми е само идеа за смарт хоум, која сакам да ја реализирам годинава кога ќе реновирам или градам. Планот ми е да имам контрола на ладење/греење и/или геотермален систем (доколку имам доволно вода во бунар), контрола на постоечки соларен систем за топла вода, осветлување и АВ интеграција во целата куќа и слично. Не е мал проект и сеуште незнам дали ќе користам само pi, arduino или покомплексен систем - dixell и слично...

  edit: контрола на CCTV и аларм исто така...
   
 5. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  304
  26 Јануари 2012
  I na kogo ke mu go ponudes, dali ke uspees da go prodades i ja istite planovi gi imam, za stedejne struja i za parnoto avtomatski da go upravuva ama koga ke razmislam na kogo ke mu go prodavam lele
   
 6. nikigo

  nikigo
  Gaining Experience

  274
  276
  6 Март 2013
  Машко
  за мој ќеиф ;)
   
  На ileste му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  Никој не спомна планови за продажба, ова е едноставно за свој мерак. Да има што да си чепкаш по дома и со што да се занимаваш, а да не е тотално губење на време ;)
   
  На bobmkd му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...