1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Raspberry Pi - Google Assistant (Проект по практична настава)

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од The Geek Boy, 15 ноември 2019.

1. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

576
    228
    9 Август 2018
    Машко
    Епаа како што кажува насловот, се одлучив да правам проект кој што ни беше зададен од професорката по практична настава.
    4 - та година сум, и сите што се електротехничари во 4 - та година го прават истото. Се бира кој што сака, и колку по сложено и подобро проектче се одбере, толку поголема оценка.
    Е сега, бидејки минатиот вторник бил deadline јас прогуглав и се одлучив од многуте проекти да правам Google Assistant во звучна кутија, звучник и појачало за самиот звучник.
    Можев да бирам и Ardruino но некако тоа не ме привлече, а и доста одбраа со тоа да прават. И да, Ardruino има во школото, ама веќе еден мој соученик пријави дека ќе прави проект со Ardruino, за RC контролиран џип.
    И да, неможе повеќе ученици едно исто да прават.
    Епа океј. Него проблемот е што професорката кажа да направиме нешто ние, не да земеме све готови плочки, залемено и да го составиме (не дека не може, туку треба ние да се потрудиме повеќе), но 90% од проектите кои што ги има за Raspberry Pi се со готови делови и плочки.
    Другарите кажаа океј све убаво, ама ова ќе ме коштало доста. Околу 200 евра се на се.
    А и да, планирам да земам Raspberry Pi 3B+ од Loging бидејки од AliExpress ако нарачувам ќе треба да чекам месец дена и повеќе, а проектот мора да биде готов до декември претпоследна недела.
    Е сега, доброто е што професорката кажа дека ако некој се премисли може до овој вторник да каже, и тогаш е крајниот рок.
    Од една страна убаво. Јас ова можам да го направам ама ќе треба појачало да нарачам, и микрофони со поширок рејнџ. За кутијата ќе најдам некој да ја состави и да оформи а другото јас ќе го средам.
    Е сега, од една страна пишав да се консултирам со вас дали би било добро да земам ваков проект, или да гледам нешто друго.
    Предложете и пишете што мислите.
    Ако го земам овој проект какви микрофони и звучници би биле соодветни?

Еве и видео отприлика како би го направил:

Немора да е оволку големо, може и поевтина варијанта на Raspberry Pi да искористам, и најверојатно само 1 звучник, неколку микрофони и вакво појачало:
    US $0.97 8%OFF | TZT 5PCS PAM8403 Mini Digital Amplifier Board 2 * 3W Class D Digital 2.5V To 5V Power Amplifier Board

2. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

576
    228
    9 Август 2018
    Машко
  3. krema

krema
    Professor

9,492
    9,195
    24 Јуни 2009
    Машко
    Итно ли е?

На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,564
    1,663
    6 ноември 2012
    Машко
    Мрежен администратор, IT, BTC
    Прај го проектот.

На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

576
    228
    9 Август 2018
    Машко
    Па до вторник треба да се одлучам финално.
    Ќе ме кошта доста ова, а и ќе треба да нарачувам појачало од AliExpress, а мене не ми се чека месец дена, а и повише (во најлош случај може и да не стигне, и што тогаш?)
    од AliExpress можам и самиот Raspberry Pi да го нарачам ама од горенаведената причина нема.

Е сега, ако викате да го правам овој проект:
    Има ли поевтина варијанта на Raspberry Pi ?
    Може ли тоа појачало или некое кое што ќе работи да се најде овде во Македонија, и каде?
    Како да направам да биде повеќе дека јас сум го правел, а не дека само делови сум нарачувал? (е за ова планирам да го снимам целиот процес како доказ).
    Какви микрофони ќе треба да одберам, и каде ги има кои што ќе имаат добар ренџ?

А, ако викате не за овој проект, тогаш има ли нешто по Advanced ама полесно, односно нешто што ќе можам со повеќе делови да го направам, а не да биде се готови плочки, итн... ?
    Крај крајева немора да биде Raspberry Pi. Може да биде и Ardroino.
    Другарче ќе прави систем за наводнување на цвеќиња, друго другарче ќе прави RC контролиран џип играчка, а друго ќе прави блутут спикер.
    Ајде предложете и пишете што мислите.

6. ARMac

ARMac
    Орган

6,008
    6,806
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Аман бе другар, 4-та година електро ќе нарачуваш појачало. Иди во логин земи еден LM386 и плочка 6х10 и направи го за 20 минути. Имаш многу шеми онлајн за појачало со LM386 ова е само пример. Ако сакаш и со потенциометар има.

lm386-audio-amplifier-schematic.gif

Земи еден бредборд од овие исто ги има во логинг/бт електроникс (во зависност дали сакаш да лемиш или не).

breadboard_short-e1532116106284.jpg
    51-fgNfPfGL._SX425_.jpg

Ако го направиш како треба имаш од мене звучник.
    IMG_20191116_122503.jpg

Дури иди и чекор плус за 5+ да добиеш, стави и LED VU Метар во колото со ЛМ3915

simple-vu-meter.png

Последна промена: 16 ноември 2019
    На fuzzjaw, G4M3R, Маша и уште 5 други им се допаѓа ова.
  7. krema

krema
    Professor

9,492
    9,195
    24 Јуни 2009
    Машко
    Убаво ќе дојде и една RGB 3D коцка, за 5++.

На The Geek Boy и G4M3R им се допаѓа ова.
  8. G4M3R

G4M3R
    Gaining Experience

462
    382
    26 Јуни 2012
    Машко
    За горе наведените цитати. За да не биде и не личи дека е направено „на готово“ тогаш треба да не го правиш „на готово“ со склопени модули и само да ги поврзеш. Сакаш да е advanced ама да е полесно, е тоа нема.

ARMac ти даде добра идеја за засилувач заедно со VU метар, исто можеш да направиш LED коцка ете со готово ардуино. Не мора да е 8х8х8 можеш да ја направиш 5х5х5.
    Милион проекти имаш на нет, избери нешто со средна тежина. Направи некој баланс за проектот, немора да е ужасно комплицирано и да чини 100евра+. Запомни дека не е натпревар и во ниту еден случај нема да значи дека тој што фрлил повеќе пари е по јак од тебе.

Со протоборд само за тест никако одење таму со тоа, со купус жици на сите страни. Запали леткумот и потруди се ТИ да направиш нешто.

На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

576
    228
    9 Август 2018
    Машко
    Океј ке размислам па ќе видам.

Иначе за тоа со LED коцката мора тоа наведеното Ardruino Mega, или може со Ardruino UNO? Прашувам пошто во моето школо веќе има Ardruino Uno, па ако може тоа да се искористи.

Не ми замерувајте ама никад немам работено со овакви ствари, но за се има прв пат.

Слични теми
  1. gOJDO
    Одговори:
    6
    Прегледи:
    1,556
  2. alexi
    Одговори:
    54
    Прегледи:
    2,523
  3. smole