1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Raspberry Pi 4 Model B

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од Oktar, 24 Јуни 2019.

1. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,511
    6,574
    27 Март 2014
    Незнам дали некој забележа, ама денес RaspberryPi фондацијата, го исфрли моделот со 8GB DDR4 рам, што беше најавуван одамна, кога се појави 4-ката на пазар, но поради проблем со мемориски чипови и пост корона сценариото, дури сега го гледа денот оваа варијанта.

Во исто време, со појавувањето на овој модел (како хај едн од распбери), ја намалија цеата на 2GB моделот од 45$ на 35$ што е супер цена за таква конфигурација.

8GB Raspberry Pi 4 on sale now at $75 - Raspberry Pi

"Надоградената" 4-ка ке се продава по цена од 75$ што е супер цена. Нормално за крајниот купувач цената ке биде сигурно 85-90$. Секако плочата има претрпено и некои хардверски твикови за подобра работа. :)

Веќе играчкава станува сериозен играч на полето на DIY ентузијастите. :)

На borcep, skullmonkey, Noumenon и уште 3 други им се допаѓа ова.
  2. Oktar

Oktar
    Epic

3,769
    11,372
    23 oктомври 2012
    Машко
    Видов сабајле, ама шо... уште нема соодвете софтвер за чудово, ОСМЦ не се ни на пола пат, коди в.19 нема датум на рилис, без овие работи ке нема хардвер декодинг што значи нема 4к. ЛибреЕлек нешто се трудат и извадија неколку верзии ама далеку се и они. И така кога ми текна на овие работи ми спласна возбудата. Иначе го има за нарачка од кај нашиот јужен тросед и мислам дека беше 85 евра плус далавери. Ке почекам...

Само да те исправам, цените на 2ГБ и 4ГБ ги спуштија кога го избација 1ГБ моделот од игра и сите цени отидоа едно ниво подоле т.е. цената за 2ГБ е таа што беше за 2ГБ, цената за 4ГБ е таа што беше за 2ГБ. Се држат до принципот "џебен компјутер со големина на шпил карти и цена од 35 долари/евра/фунти" што во принцип значи дека секогаш најслабиот модел ке биде 35 долари.

На VerGer и DrMTR им се допаѓа ова.
  3. Enquito

Enquito
    On your way to fame

1,146
    676
    8 Август 2017
    Машко
    Дали ќе вадат модели со побрзи чипови како А76?

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  4. dekomote

dekomote
    On your way to fame

367
    617
    11 ноември 2014
    Машко
    Програмист
    Абе, распбери пи не е медија центар :)

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lumibi

lumibi
    Intern

123
    21
    5 Јуни 2008
    На јутјуб има видеа за РПи како конзола за играње. Дали има некој мод-увано РПи како играчка конзола? Која верзија може да игра PS1 или PS2 игре?

6. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

1,012
    421
    17 Јуни 2008
    Барај на нет, Retro Pie, Retro Arch, Lakka... сигурно има и други. Имаш на торенти и готови image фајлови, само ги ставаш на SD картичка, пали-вози.
    Јас сум користел Retro Pie на Pi 2 B моделот, ама не сум посветил многу време за да ти кажам подетално.
    Веројатно на Pi 4 е далеку подобро искуство.
    Е сега за игри од Playstation, од кецот мислам дека ги игра, за 2-ката малце потешко.

На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lumibi

lumibi
    Intern

123
    21
    5 Јуни 2008
    Имаше и тема за Playstation Classic и истата конзола можеше да се модификува, но, на нет, нема за продажба во МК, само на Амазон, а некој спомна дека се и многу ефтини можеле да се најдат и за 1500 мкд.

Додека и РПИ може истата работа да ја врши.

8. VerGer

VerGer
    On your way to fame

802
    746
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    до PS1 . со се пред него NES, SNES, Atari чуда .. флиперскине стари се .. нема што да модуваш, си снимаш само РетроПи и ром-ови од игрите од торент пример

На lumibi и Oktar им се допаѓа ова.
  9. Oktar

Oktar
    Epic

3,769
    11,372
    23 oктомври 2012
    Машко
    RPi4 не е, сите претходно беа :) Муабетот е дека се друго за сто би го користел рпи усте си работи и на 3ка па и на 2ка. 4кава требаше да има конечно 4к, H265, H264 декодирање и кул е што има, ама нема софтвер што ке го искористи тоа, па така моментално боље избор е 3Б+ одколку 4ка.

Не верувам да се деси наскоро. Барем не во наредните 2-3 години.

На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
  10. smole

smole
    Unstoppable

3,268
    3,788
    18 Април 2007
    Се изглупираа што сменија порт тип на напајање и додадоа микро хдми место обични портови.

Пак ќе кажам - за 100ина евра (најјаката пи 4 + напајање + картица) на старо се зема NUC 6 генерација, а тоа за мене е no brainer.

Alucard, omegaRED, DrMTR и на уште 1 им се допаѓа ова.
  11. skullmonkey

skullmonkey
    Unstoppable

4,168
    3,289
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Дај линк од такво. Фала ти.

12. smole

smole
    Unstoppable

3,268
    3,788
    18 Април 2007
    Јас мојот од Ebay UK го земав, користен NUC6CAY мислам дека беше моделот, разгледај таму. Пази кај мене фалеше SATA кабел пошто дојде само со 32GB SSD.

Нешто ситно платив царина, по обична пошта дојде, пред година и нешто беше ова.

За намената е топ - Home Assistant работи катаљон пати побрзо од RPi 3.

На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Maxtor

Maxtor
    Intern

37
    44
    22 Април 2012
    Исто, RPi3B со Flirc case го користам како медија центар со fhd телевизор и некад ретко со RetroPie, кога излезе 4-ката сепак не апгрејднав мислам дека баш за ваква намена нема потреба од појак хардвер.

На Oktar и smole им се допаѓа ова.
  14. Oktar

Oktar
    Epic

3,769
    11,372
    23 oктомври 2012
    Машко
    Абе убаво си е да имаш 4К и појак хардвер... ама и да работи... :)

На Maxtor му/ѝ се допаѓа ова.
  15. DeJaaaN

DeJaaaN
    Intern

42
    1
    11 Април 2007
    Успеал некој да поврзе далечинско од LG телевизор (43UM7100PLB) и OSMC на Raspberry Pi преку HDMI-CEC?

На ТВ имам активирано SIMPLINK(HDMI-CEC).

На друг тв (Самсунг, не знам точно кој модел, стар 6-7 години) си функционира супер (истиот кабел, истиот RPi).

Последна промена: 5 Јули 2020 во 18:00
  16. skullmonkey

skullmonkey
    Unstoppable

4,168
    3,289
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    LibreELEC работи со LG, потвредно.

Edit: заборавив да кажам. Мене еднаш ми се случи да не работи ЦЕЦ заради кабелот. Немам поим зошто. Пробај друг кабел.

Последна промена: 5 Јули 2020 во 19:42
    На DeJaaaN му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DeJaaaN

DeJaaaN
    Intern

42
    1
    11 Април 2007
    Фала ти. Пробав денеска со друг кабел али не помогна. Ќе пробам наредно со LibreELEC.

На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Oktar

Oktar
    Epic

3,769
    11,372
    23 oктомври 2012
    Машко
    Директно ти е поврзан телевизорот со РПи или иде преку рисивер некој? Иначе ОСМЦ и ЛГ си фуче ЦЕЦ/МЕЦ, нема никаков проблем.

19. DeJaaaN

DeJaaaN
    Intern

42
    1
    11 Април 2007
    Директно. Пробав на сите HDMI порти.

Сподели

Вчитување...