1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Raspberry Pi 4 Model B

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од Oktar, 24 Јуни 2019.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  4,018
  3,166
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Стигли. Кејсовите од америка, пличките и адаптерите од грците. Ставив LibreELEC билд за 4ка и врз него рестор на стариот бекап од Кодито и проработе одма. Многу по смут се мениата и работата. Многу. Ептен задоволен за парите.

  [​IMG]
   
  На ARMac, lumibi, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. 123456

  123456
  On your way to fame

  939
  502
  12 Април 2013
  Машко
  колку чини 1 комплет и целава фрка е за коди ова распберито??
   
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  4,018
  3,166
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  70€ e плочка со адаптер
  15$ е еден кејс

  Јас во моментов за коди го користам само. Али како и со сите постари генерации им наоѓам примена откако ќе го сменам.
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,410
  10,161
  23 oктомври 2012
  Машко
  Проба да стримаш нешто 4к? Гледам има нов билд од либре, првиот беше тапа, вториот веќе бепе употрблив и после решив да чекам осмц.
   
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  4,018
  3,166
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Уште не успеав. Ќе пробам. И на вифи и на лан па ќе пишам.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. 123456

  123456
  On your way to fame

  939
  502
  12 Април 2013
  Машко
  Чекај малце или не сум те разбрал јас добро, нели те прашав дали користиш коди мислам ти ми кажа не?
  осмц + либре = коди :D
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,410
  10,161
  23 oктомври 2012
  Машко
  Јас користам ОСМЦ, на рпи3б+, а осмц сеуште нема за рпи4 па пробав либре. Двете се дистрибуции со коди во нив.
   
 8. 123456

  123456
  On your way to fame

  939
  502
  12 Април 2013
  Машко
  Искрено многу пари само за коди, андроид бокс нели е подобра варијанта?
  Јас и шилд имам и ми бокс с и филипс андроид цепа коди без пролбем со серен и реал дебрид, плус нетфликс плус хбо го и итн.
   
  Последна промена: 23 Септември 2019
 9. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  4,018
  3,166
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Два пати се изгорев со андроиди и кренав раце. Девелопментот мислам дека е поарен за пи. + по мало и добро изгледа. Е нема нетфликс (официјално) ама неам навика на тоа. Симињам и гледам или стримам.
   
 10. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,252
  6,378
  27 Март 2014
  Пи то ина доста подобри билдови. Овозможува доста подобри интеграции. Андроидот е доста ограничен.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 11. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,093
  1,684
  13 Јануари 2014
  Машко
  Прашање, од кај да се набави во МК моделот со 4GB RAM? Во Логинг вчера беше на залиха, денес не е, пишува дека нареден лагер е за 30 дена што ми е премногу. Во принцип и не ми е страшно да платам некој денар плус, ако тоа значи дека ќе го добијам побрзо.
   
 12. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  4,018
  3,166
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Јас моите ги земав од Raspberry Pi 4 /3/Zero - Arduino - Mini pc - Adafruit - Rikomagic. Работат Карго. Ако немаш некој што живее таму може да ти ги остаат во канцеларијата и да ги подигнеш ти. Гледам сега имаат и Flirc кејсови. Можеш комплет да земеш плочка + напојување + премиум кејс. Мислам дека пуштаат и до тука.
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 13. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,093
  1,684
  13 Јануари 2014
  Машко
  @skullmonkey немам начин да ги земам од таму, значи ми треба во Охрид/Скопје. Гледам дека имаат шипинг за МКД, вика 7.5 до 8.5 евра, а Pi-то е 60 евра, што е океј цена. Искуство со нарачки од нив?
   
 14. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  4,018
  3,166
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Мислам дека меѓу првите постови има чоек што така ги зема. Јас имам впечаток дека се многу професионални по преписките на мејл што ги правев. Брзи, прецизни и услужливи.
  Јас сум за гоу фор ит.
   
 15. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,093
  1,684
  13 Јануари 2014
  Машко
  Веројатно ќе се пробам, сега прочитав и јас на првите постови. Фала ти.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 16. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  4,018
  3,166
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Инаку што се однесува до Коди на LibreELEC оди супериорно по брзо од 3ката. Одлично е оптимизирано иако викаат дека уште е во развојна фаза елекот.
  Неудобно ми е што грее. Дури и со Флирц е жешко. Можда тоа му е нормална работна температура ама не е за фаќање многу многу.
  Сега експериментирам ромови преку гејм плагинот на кодито. Иако и тоа е у рана фаза работи океј. Дури може и ретро арч да се стави на него како надворешен плеер...
  ...ако уопште некој го користи ова само како медиа плеер и го интересира :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,252
  6,378
  27 Март 2014
  Нема поента кога веќе има 4ГБ рам да се користи како медиа плеер. Тука работата станува поинтересна и може да му се најдат повеќе намени.
   
 18. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  834
  574
  11 ноември 2015
  Машко
  Неможам да го најдам линкот, некој од членовите имаше ставено линк од Грчка страна каде што го набавил. Ако може да ја добијам.

  Испратено од SM-N975F преку IT.mk форум апликација
   
 19. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  4,018
  3,166
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Оди преку официјалната страна на распи. Кај нив ќе те однесе.
   
 20. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  407
  107
  15 Мај 2012
  Машко
  На ова мислиш @BorisSapphire ?
   
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 21. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  834
  574
  11 ноември 2015
  Машко
 22. Th3Marco

  Th3Marco
  Intern

  17
  3
  19 ноември 2019
  Машко
  Здраво, на
  Loging Electronics Raspberry Pi 4 4GB = 4.499 ден. повеќе од 73 €

  Која онлајн продавница е поевтина за да се дојде во Македонија? Знае неколку добри онлајн продавници за вакви работи? Ви благодарам многу

  Кои се трошоците за испорака и времето за испорака може некој да ми помогне таму?
   
  Последна промена: 16 Декември 2019
 23. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,127
  7,028
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  US $41.55 15% OFF|New 2019 Official Original Raspberry Pi 4 Model B Development Board Kit RAM 1G/2G/4G 4 Core CPU 1.5Ghz 3 Speeder Than Pi 3B+-in Demo Board from Computer & Office on AliExpress

  Ако имаш среќа да поминеш без царина и данок ќе ти дојде поефтино, ако не исто + чекање 1-2 месеца.
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Th3Marco

  Th3Marco
  Intern

  17
  3
  19 ноември 2019
  Машко
  Благодарам за инфо, да, не сакам да чекам од 1 до 2 месеци за испорака.Дали не постои начин да се искористи онлајн продавница од Бугарија или Грција која брзо се испорачува во Македонија за неколку дена?
   
 25. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,127
  7,028
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Најверојатно рачунаш со tax free
  Тоа мислам неможе за онлајн нарачка. Ако не одиш ти во скоро време најди од овие носачиве од икеа дали би се нафатиле. На пример овој
   
Слични теми
 1. G4M3R
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  479
 2. gOJDO
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,578
 3. stefan_mkd
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  389
 4. Josto
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  613
Вчитување...

Сподели

Вчитување...