1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Raspberry Pi 4 Model B

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од Oktar, 24 Јуни 2019.

 1. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  311
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  @Oktar благодарам за објаснувањето и долгиот пост (кој го прочитав цел!), тогаш очигледно мојот филм бил од сомнителен извор (беше нов филм со шкартлива слика :D ) на рПИ користам Балкан репозитори за коди и чуда и ок е но има многу феил стримови што не работат и малце ме нервира и тоа.. а генерално невестата сака да може да гледа со преводи, така што мора да најдам некој репозитори асален со „наши“ преводи :)
   
 2. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Што мислите дали може RPI да работи во комбинација со PiHole и OpenVPN? Сакав да направам VPN и да е посебно од домашниот сервер да не е на виртуелка. Инаку и јас сум заинтересиран за тема за Homelab
   
 3. 123456

  123456
  On your way to fame

  986
  545
  12 Април 2013
  Машко
  Па затоа Еходус ке инсталираш, ке купиш аллдебрид или реалдебрид тоа се премиум линкови 25евра годишно, и ке си немаш мака со стримови дали ке кочи дали ке пушта итн.
  Преводите си одат преку titlovi.com ако го има таму ке го има и на коди и ке немаш мака.
  Ем ти раат ем женати раат :D
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,459
  10,350
  23 oктомври 2012
  Машко
  Уште не сум го пробал ова олдебрид-от, ама делува логично, ако сакаш некој сервис ке треба да си платиш. Во принцип не користам стримови бидејки сите се катастрофа од аспект на рилајблити, ама платен сервис би користел. И мислам дека круцијално е луѓето да разберат дека неможе да има блуреј рип од некој филм се додека не искочи... блуреј од филмот!

  Edit: @wolverine не гледам зошто не би можел да имаш PiHole и OpenVPN на едно РПи, ама па и не гледам зошто ВПН-от не би го ставил на рутерот? Зависи што рутер имаш ама генерално сите понови модели се доволно моќни и веќе имаат ВПН сервис инсталирано.

  Edit 2: Го најдов линкот, момците (и девојките) од PiHole имаат и ВПН-че за да можеш и кога не си дома да си го користиш домашниот ПиХоле ВПН.
   
  Последна промена: 13 Август 2019
  На igor_xxxx му/ѝ се допаѓа ова.
 5. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Фала, имам оптика од Неотел 50/50 и ми ставија некој нивни рутер за ништо не го бива и не можам да користам подобар рутер. Имав Microtik heX 750 gr3 го платив 80 еур и е светлосни години понапред. Буквално многу напредни опции имаше ама така си стои 2 години во фиока потшо потпишав договор за 2 години и гадно се зафркнав. За среќа сега има уште 4-5 месеци и повеќе никад од кај нив. :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,459
  10,350
  23 oктомври 2012
  Машко
  Зошто не им побараш на Неотел да ти го стават рутерот во bridge-mode и да им кажеш дека ти си имаш свој рутер што сакаш да го користиш? Не сум запознаен со нив многу детално ама претпоставувам дека би го направиле ова како што и прават сите оператори, само што кај некои, да не ги именувам ВИП, нека останат анонимни, џабе ти е и да имаш твој рутер кога они делат приватни адреси, ама па и во таков случај може да си побараш јавна.
  Прашај ги, за прашување не тепаат :D
   
  BEST, Ceco и на igor_xxxx им се допаѓа ова.
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  3,079
  3,555
  18 Април 2007
  Не може бриџ, дебили се Неотел. Се дешава double NAT.
   
  HardCorec, igor_xxxx и на Oktar им се допаѓа ова.
 8. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Нема НАТ туку динамичка ип и се менува на секој 8 саати мислам. Можам да ги пристапам сервисите однадвор (plex, nextcloud и тн без проблем ако ги отворам портите на рутерот) само не ми прават услуга да го сменат рутерот во бриџ мод за да си ја користам мојата мрежна опрема.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,459
  10,350
  23 oктомври 2012
  Машко
  Динамичката адреса не е проблем, тоа се решава многу лесно со dyndns или no-ip, ама педерски да нејкат да го стават во бриџ.
   
  smole, wolverine и на igor_xxxx им се допаѓа ова.
 10. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  675
  143
  10 Мај 2007
  Некој тип ставил power button на caseов без да го буши, ѕирни Installed a power button into a Flirc case without drilling the aluminum : raspberry_pi :)
   
  На gokica и Oktar им се допаѓа ова.
 11. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,459
  10,350
  23 oктомври 2012
  Машко
  Шознам, не ми е неопходно дугмето.
  Патем, налетав на некој што тестирал температура со и без флирц.

  Screenshot_62.png

  Ви реков дека добро кутифчето... :)
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 12. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  311
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  @Oktar од каде да си го порачам тоа Flirc case-от во МК да ми стигне? не го наоѓам на алиекспрес, ако без активен кулер стига до таа температура, тоа е одличен Deal!
   
 13. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,459
  10,350
  23 oктомври 2012
  Машко
  Јас го купив од нивниот сајт, не успеав да најдам некое друго место. Скапичко искача затоа што шипингот е поскап од кутијата, кутијата мислам 12 долари а шипингот 13. Делува неразумно како трошок, ама еднаш се живее!
   
  BEST, lumibi и на 123456 им се допаѓа ова.
 14. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  311
  281
  10 Јуни 2011
  Машко
  ааххх неее не зезај.. за уште малку ситно има рПИ 3б+, кукиште ке си испринтам и ке додадам ладилник од стар ПЦ :D
   
  На Lokvan и Oktar им се допаѓа ова.
 15. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,592
  3,595
  12 Јануари 2016
  Машко
  На БГ имате убава понуда од кутиички за ар-пај 4ка, на пример:
  Armor Aluminum Alloy Case Protective Shell Metal Enclosure for Raspberry Pi 4 Model B Only Arduino Compatible SCM & DIY Kits from Electronics on banggood.com
  или: Armor Aluminum Alloy Case Protective Shell Metal Enclosure with Dual Fan for Raspberry Pi 4 Model B Only Arduino Compatible SCM & DIY Kits from Electronics on banggood.com
  upload_2019-8-22_9-44-34.png
  Првата кошта 12 долари, втората со вентилаторите кошта 14. Јас би земал без вентилатори, и од горе би опнал некој 4см или дури 12см вентилатор (ставени на 5 волти нема да се слушаат а ќе прават поголем провев од минијатурните вентилаторчиња). Само ми рекле дека не сум репер пошто мене естетскиот момент ми е на последно место. ;)

  Има интересни аксесорис на Банг, а 4-ката со 2ГБ рам им кошта нецели 70 долари заедно со поштарина. Предноста е што на мала пратка од Кина, шансите да ја царинат се блиски на нула.
   
  Astraion, TATA_MATA и на Oktar им се допаѓа ова.
 16. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  63
  25
  7 Декември 2017
  Женско
  Дечки Хај!

  Јас налетав на темава, ама појма немам од овие работи. Дечки ми е програмер и сакам да го изненадам со вакво нешто. Знам дека има Ардуино, или како и да беше. Дали вакво нешто е океј за поклон за програмер. Инаку дипломиран е на електро - КСИАР смер. Дадете ми некоја идеја!В благодарам однапред.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  10,048
  9,676
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да, убаво ќе го израдуваш со вакво машинче.
   
 18. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,083
  3,233
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Според мене е нон сенс да ставаш кукерчиња на распи, поготово ако е за медиа плеер. Комплетен нонсенс. Све тоа треба да се реши со квалитетно куќиште.
  Инаку јас без да знам купив официјално коди кејс кој излезе дека е флирц. Гледам сега имаат и за 4ката.
  Многу солиден кејс. Сакам сите 3 пиа кои ги имам дома да ги ставам у таков.

  ПС. За напајање/адаптер, што праите за пи 4ката?

  ППС: Од кај купувате кај нас НУКови?

  Нема промашај. Само рачунај кога ќе ти стигне да не утнеш рок.
   
  Последна промена: 28 Август 2019
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. smole

  smole
  Unstoppable

  3,079
  3,555
  18 Април 2007
  Јас од ибеј, 10% од цената ми отиде за царина (или ДДВ беше?) и сл. давачки у царина.
   
 20. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,083
  3,233
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не издржа мушко срце...
  Продавница у Солун која го има на лагер знаете некој да одам да го купам? (не со порачување)
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,459
  10,350
  23 oктомври 2012
  Машко
  Порачај го компјутерскиот универзум во германија, испорака 10тина дена за 30 евра и ситни давачки кон државата. Тие барем имаат избор во грција се некои тапа модели гледав.
   
 22. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,083
  3,233
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  По пат ми е денес. Сакав вечер да го сефтосувам...
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 23. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  134
  116
  1 Март 2013
  Машко
  Јас го земав од дд сторе, они го увезоа од негде, чекав еден месец, фер цена, локална гаранција, презадоволен.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  63
  25
  7 Декември 2017
  Женско
  Предлог - страна од каде можам да нарачам? Во Мк ги нема?
   
 25. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  653
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  http://www.loging.mk/ ама уште немаат 4ка .. само најава (и ваљда можност за нарачка) .. со тоа што на друго место (ван мк) би ваљда нашла поефтино него од логинг
   
Слични теми
 1. G4M3R
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  489
 2. Luidgi
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  1,213
 3. gOJDO
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,592
 4. stefan_mkd
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  403
 5. Josto
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  626
Вчитување...

Сподели

Вчитување...