1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Raspberry Pi 4 Model B

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од Oktar, 24 Јуни 2019.

1. BEST

BEST
    Gaining Experience

311
    279
    10 Јуни 2011
    Машко
    @Oktar благодарам за објаснувањето и долгиот пост (кој го прочитав цел!), тогаш очигледно мојот филм бил од сомнителен извор (беше нов филм со шкартлива слика :D ) на рПИ користам Балкан репозитори за коди и чуда и ок е но има многу феил стримови што не работат и малце ме нервира и тоа.. а генерално невестата сака да може да гледа со преводи, така што мора да најдам некој репозитори асален со „наши“ преводи :)

2. wolverine

wolverine
    On your way to fame

799
    668
    27 Јуни 2012
    Што мислите дали може RPI да работи во комбинација со PiHole и OpenVPN? Сакав да направам VPN и да е посебно од домашниот сервер да не е на виртуелка. Инаку и јас сум заинтересиран за тема за Homelab

3. 123456

123456
    Gaining Experience

815
    402
    12 Април 2013
    Машко
    Па затоа Еходус ке инсталираш, ке купиш аллдебрид или реалдебрид тоа се премиум линкови 25евра годишно, и ке си немаш мака со стримови дали ке кочи дали ке пушта итн.
    Преводите си одат преку titlovi.com ако го има таму ке го има и на коди и ке немаш мака.
    Ем ти раат ем женати раат :D

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Oktar

Oktar
    Guru

3,313
    9,579
    23 oктомври 2012
    Машко
    Уште не сум го пробал ова олдебрид-от, ама делува логично, ако сакаш некој сервис ке треба да си платиш. Во принцип не користам стримови бидејки сите се катастрофа од аспект на рилајблити, ама платен сервис би користел. И мислам дека круцијално е луѓето да разберат дека неможе да има блуреј рип од некој филм се додека не искочи... блуреј од филмот!

Edit: @wolverine не гледам зошто не би можел да имаш PiHole и OpenVPN на едно РПи, ама па и не гледам зошто ВПН-от не би го ставил на рутерот? Зависи што рутер имаш ама генерално сите понови модели се доволно моќни и веќе имаат ВПН сервис инсталирано.

Edit 2: Го најдов линкот, момците (и девојките) од PiHole имаат и ВПН-че за да можеш и кога не си дома да си го користиш домашниот ПиХоле ВПН.

Последна промена: 13 Август 2019
    На igor_xxxx му/ѝ се допаѓа ова.
  5. wolverine

wolverine
    On your way to fame

799
    668
    27 Јуни 2012
    Фала, имам оптика од Неотел 50/50 и ми ставија некој нивни рутер за ништо не го бива и не можам да користам подобар рутер. Имав Microtik heX 750 gr3 го платив 80 еур и е светлосни години понапред. Буквално многу напредни опции имаше ама така си стои 2 години во фиока потшо потпишав договор за 2 години и гадно се зафркнав. За среќа сега има уште 4-5 месеци и повеќе никад од кај нив. :)

6. Oktar

Oktar
    Guru

3,313
    9,579
    23 oктомври 2012
    Машко
    Зошто не им побараш на Неотел да ти го стават рутерот во bridge-mode и да им кажеш дека ти си имаш свој рутер што сакаш да го користиш? Не сум запознаен со нив многу детално ама претпоставувам дека би го направиле ова како што и прават сите оператори, само што кај некои, да не ги именувам ВИП, нека останат анонимни, џабе ти е и да имаш твој рутер кога они делат приватни адреси, ама па и во таков случај може да си побараш јавна.
    Прашај ги, за прашување не тепаат :D

BEST, Ceco и на igor_xxxx им се допаѓа ова.
  7. smole

smole
    Unstoppable

2,956
    3,297
    18 Април 2007
    Не може бриџ, дебили се Неотел. Се дешава double NAT.

HardCorec, igor_xxxx и на Oktar им се допаѓа ова.
  8. wolverine

wolverine
    On your way to fame

799
    668
    27 Јуни 2012
    Нема НАТ туку динамичка ип и се менува на секој 8 саати мислам. Можам да ги пристапам сервисите однадвор (plex, nextcloud и тн без проблем ако ги отворам портите на рутерот) само не ми прават услуга да го сменат рутерот во бриџ мод за да си ја користам мојата мрежна опрема.

9. Oktar

Oktar
    Guru

3,313
    9,579
    23 oктомври 2012
    Машко
    Динамичката адреса не е проблем, тоа се решава многу лесно со dyndns или no-ip, ама педерски да нејкат да го стават во бриџ.

smole, wolverine и на igor_xxxx им се допаѓа ова.
  10. neW1

neW1
    Gaining Experience

663
    129
    10 Мај 2007
    Некој тип ставил power button на caseов без да го буши, ѕирни Installed a power button into a Flirc case without drilling the aluminum : raspberry_pi :)

На gokica и Oktar им се допаѓа ова.
  11. Oktar

Oktar
    Guru

3,313
    9,579
    23 oктомври 2012
    Машко
    Шознам, не ми е неопходно дугмето.
    Патем, налетав на некој што тестирал температура со и без флирц.

Screenshot_62.png

Ви реков дека добро кутифчето... :)

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BEST

BEST
    Gaining Experience

311
    279
    10 Јуни 2011
    Машко
    @Oktar од каде да си го порачам тоа Flirc case-от во МК да ми стигне? не го наоѓам на алиекспрес, ако без активен кулер стига до таа температура, тоа е одличен Deal!

13. Oktar

Oktar
    Guru

3,313
    9,579
    23 oктомври 2012
    Машко
    Јас го купив од нивниот сајт, не успеав да најдам некое друго место. Скапичко искача затоа што шипингот е поскап од кутијата, кутијата мислам 12 долари а шипингот 13. Делува неразумно како трошок, ама еднаш се живее!

BEST, lumibi и на 123456 им се допаѓа ова.
  14. BEST

BEST
    Gaining Experience

311
    279
    10 Јуни 2011
    Машко
    ааххх неее не зезај.. за уште малку ситно има рПИ 3б+, кукиште ке си испринтам и ке додадам ладилник од стар ПЦ :D

На Lokvan и Oktar им се допаѓа ова.
  15. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,366
    3,240
    12 Јануари 2016
    Машко
    На БГ имате убава понуда од кутиички за ар-пај 4ка, на пример:
    Armor Aluminum Alloy Case Protective Shell Metal Enclosure for Raspberry Pi 4 Model B Only Arduino Compatible SCM & DIY Kits from Electronics on banggood.com
    или: Armor Aluminum Alloy Case Protective Shell Metal Enclosure with Dual Fan for Raspberry Pi 4 Model B Only Arduino Compatible SCM & DIY Kits from Electronics on banggood.com
    upload_2019-8-22_9-44-34.png
    Првата кошта 12 долари, втората со вентилаторите кошта 14. Јас би земал без вентилатори, и од горе би опнал некој 4см или дури 12см вентилатор (ставени на 5 волти нема да се слушаат а ќе прават поголем провев од минијатурните вентилаторчиња). Само ми рекле дека не сум репер пошто мене естетскиот момент ми е на последно место. ;)

Има интересни аксесорис на Банг, а 4-ката со 2ГБ рам им кошта нецели 70 долари заедно со поштарина. Предноста е што на мала пратка од Кина, шансите да ја царинат се блиски на нула.

Astraion, ТАТА_МАТА и на Oktar им се допаѓа ова.
  16. Benedicta

Benedicta
    Intern

47
    18
    7 Декември 2017
    Женско
    Дечки Хај!

Јас налетав на темава, ама појма немам од овие работи. Дечки ми е програмер и сакам да го изненадам со вакво нешто. Знам дека има Ардуино, или како и да беше. Дали вакво нешто е океј за поклон за програмер. Инаку дипломиран е на електро - КСИАР смер. Дадете ми некоја идеја!В благодарам однапред.

На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
  17. krema

krema
    Professor

8,989
    8,745
    24 Јуни 2009
    Машко
    Да, убаво ќе го израдуваш со вакво машинче.

18. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,871
    2,987
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Според мене е нон сенс да ставаш кукерчиња на распи, поготово ако е за медиа плеер. Комплетен нонсенс. Све тоа треба да се реши со квалитетно куќиште.
    Инаку јас без да знам купив официјално коди кејс кој излезе дека е флирц. Гледам сега имаат и за 4ката.
    Многу солиден кејс. Сакам сите 3 пиа кои ги имам дома да ги ставам у таков.

ПС. За напајање/адаптер, што праите за пи 4ката?

ППС: Од кај купувате кај нас НУКови?

Нема промашај. Само рачунај кога ќе ти стигне да не утнеш рок.

Последна промена: 28 Август 2019
  19. smole

smole
    Unstoppable

2,956
    3,297
    18 Април 2007
    Јас од ибеј, 10% од цената ми отиде за царина (или ДДВ беше?) и сл. давачки у царина.

20. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,871
    2,987
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Не издржа мушко срце...
    Продавница у Солун која го има на лагер знаете некој да одам да го купам? (не со порачување)

На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Oktar

Oktar
    Guru

3,313
    9,579
    23 oктомври 2012
    Машко
    Порачај го компјутерскиот универзум во германија, испорака 10тина дена за 30 евра и ситни давачки кон државата. Тие барем имаат избор во грција се некои тапа модели гледав.

22. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,871
    2,987
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    По пат ми е денес. Сакав вечер да го сефтосувам...

23. martinmax

martinmax
    Intern

59
    33
    1 Март 2013
    Машко
    Јас го земав од дд сторе, они го увезоа од негде, чекав еден месец, фер цена, локална гаранција, презадоволен.

24. Benedicta

Benedicta
    Intern

47
    18
    7 Декември 2017
    Женско
    Предлог - страна од каде можам да нарачам? Во Мк ги нема?

25. VerGer

VerGer
    On your way to fame

550
    526
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    http://www.loging.mk/ ама уште немаат 4ка .. само најава (и ваљда можност за нарачка) .. со тоа што на друго место (ван мк) би ваљда нашла поефтино него од логинг

Слични теми
  1. bogoevski
    Одговори:
    3
    Прегледи:
    593
  2. Luidgi
    Одговори:
    2
    Прегледи:
    865
  3. xCorbe