• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Raspberry Pi 4 Model B

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,166
12,759
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Другари, чекавме и дочекавме!
Мислам дека поминаа 4 години од претходниот модел, и како што предвидов, Пи4 ке поддржува 4К. Овојпат очигледно е дека малку застранија од стандарната практика и најверојатно поради притисок на корисниците и од конкуренцијата се решија да извадат 3 верзии. Едната верзија се држи до принципите на РПи фондацијата и чини 35 долари, но за они кои се позахтевни има верзии од 45 и од 55 долари а разликата е во количината на РАМ.
Накратно, ова се спецификациите на новиот модел и морам да признаам дека се задоволен од тоа што се нуди:
 • A 1.5GHz quad-core 64-bit ARM Cortex-A72 CPU (~3× performance)
 • 1GB, 2GB, or 4GB of LPDDR4 SDRAM
 • Full-throughput Gigabit Ethernet
 • Dual-band 802.11ac wireless networking
 • Bluetooth 5.0
 • Two USB 3.0 and two USB 2.0 ports
 • Dual monitor support, at resolutions up to 4K
 • VideoCore VI graphics, supporting OpenGL ES 3.x
 • 4Kp60 hardware decode of HEVC video
 • Complete compatibility with earlier Raspberry Pi products
Воглавно, задоволени се барањата за повеќе рам, помоќен процесор како и гигабит и усб 3.0. Многу веројатно е дека ке бидат делени ресурсите, не сум погледна детално сеуште но секако е добар напредок според мене.
Воведувањето на два монитори и 4ГБ рам го прави идеален за мал домашен компјутер за секојдневни ситни активност, сурфање, офис и слично, а конечно поддршката за 4к60п како и гигабит лан го прават идеален уред за медиа плеер. Се надевам и верувам дека со овој модел на РПи ке го надминеме проблемот при стримање на 4к контент што го имаме со телевизорите кои за жал ги прават со 100 Мбпс лан порта.

Оригиналната вест:
Raspberry Pi 4 on sale now from $35 - Raspberry Pi

P.S. И OSMC најавија дека наскоро ке имаат поддршка за новиот РПи.
P.P.S Ако најдете од каде испорачуваат во МК пишете, одма го зимам.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
132
Продавам mbp купен лани. Може и замена за 2 вакви со ваша доплата. :D
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,753
11,196
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Другари, чекавме и дочекавме!
Мислам дека поминаа 4 години од претходниот модел, и како што предвидов, Пи4 ке поддржува 4К. Овојпат очигледно е дека малку застранија од стандарната практика и најверојатно поради притисок на корисниците и од конкуренцијата се решија да извадат 3 верзии. Едната верзија се држи до принципите на РПи фондацијата и чини 35 долари, но за они кои се позахтевни има верзии од 45 и од 55 долари а разликата е во количината на РАМ.
Накратно, ова се спецификациите на новиот модел и морам да признаам дека се задоволен од тоа што се нуди:
 • A 1.5GHz quad-core 64-bit ARM Cortex-A72 CPU (~3× performance)
 • 1GB, 2GB, or 4GB of LPDDR4 SDRAM
 • Full-throughput Gigabit Ethernet
 • Dual-band 802.11ac wireless networking
 • Bluetooth 5.0
 • Two USB 3.0 and two USB 2.0 ports
 • Dual monitor support, at resolutions up to 4K
 • VideoCore VI graphics, supporting OpenGL ES 3.x
 • 4Kp60 hardware decode of HEVC video
 • Complete compatibility with earlier Raspberry Pi products
Воглавно, задоволени се барањата за повеќе рам, помоќен процесор како и гигабит и усб 3.0. Многу веројатно е дека ке бидат делени ресурсите, не сум погледна детално сеуште но секако е добар напредок според мене.
Воведувањето на два монитори и 4ГБ рам го прави идеален за мал домашен компјутер за секојдневни ситни активност, сурфање, офис и слично, а конечно поддршката за 4к60п како и гигабит лан го прават идеален уред за медиа плеер. Се надевам и верувам дека со овој модел на РПи ке го надминеме проблемот при стримање на 4к контент што го имаме со телевизорите кои за жал ги прават со 100 Мбпс лан порта.

Оригиналната вест:
Raspberry Pi 4 on sale now from $35 - Raspberry Pi

P.S. И OSMC најавија дека наскоро ке имаат поддршка за новиот РПи.
P.P.S Ако најдете од каде испорачуваат во МК пишете, одма го зимам.
Тамам ко за мене. Арно што почекав. Ти благодариме на информацијата. Штом ја имаме информацијата за достава до МК веднаш пукнувам еден комплет со најаката верзија.
 

Majestic

Gaining Experience
25 јули 2008
126
122
Битола
Оваа верзија е навистина достојна за да биде примарен возач на еден домашен медиа центар.
Штета што OS-ите во телевизори од по многу стотици евра се ѓубре, и мора повторно да се вложува во секој поглед (финансиски, па инсталација/подесување/одржување) во вакви уреди за да се надокнади искуството.

Барем јас го имам тоа чувство со Android на Sony ТВ.

За порачка од она што видов, најблиску кај нас го има во nettop.gr во Грција.
Локално купување не иди во предвид бидејќи локациски се поблиску до Африка отколку Македонија, ама гледам дека имаат онлајн достава. Па ако на некој му е ептен итна работата, може да се проба (јас лично немам искуство со испораки од оваа продавница, ама како за испорака од ГР до МК, скапичок е шипингот).

upload_2019-6-24_11-39-49.png
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,166
12,759
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Оваа верзија е навистина достојна за да биде примарен возач на еден домашен медиа центар.
Штета што OS-ите во телевизори од по многу стотици евра се ѓубре, и мора повторно да се вложува во секој поглед (финансиски, па инсталација/подесување/одржување) во вакви уреди за да се надокнади искуството.

Барем јас го имам тоа чувство со Android на Sony ТВ.

За порачка од она што видов, најблиску кај нас го има во nettop.gr во Грција.
Локално купување не иди во предвид бидејќи локациски се поблиску до Африка отколку Македонија, ама гледам дека имаат онлајн достава. Па ако на некој му е ептен итна работата, може да се проба (јас лично немам искуство со испораки од оваа продавница, ама како за испорака од ГР до МК, скапичок е шипингот).

Погледнете го атачментот 76208
Нарачано! Одбрав без напојување и регулар шипинг и искочи 67 евра што е одприлика исто како да го нарачам од англија за 55 фунти и некоја фунта за шипинг.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,753
11,196
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Охо го имаат и комплетниот пакет. Напојување, кутија итн. Иако кога ќе се собере се на купче испаѓа скапичко. Посебно споредено со некое лаптопче на старо кое има екран и виндовс. Бар за моите потреби и малкуто време на располагање.

Еве сега ми се отвори тема за читање вечер :)

Едит: како што си претпоставував, изгледа на ова ќе му треба и активно ладење за комотна и посериозна употреба. Можда и грешам.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,670
1,024
Јас лично би преферирал и поскап модел со А76 јадра и со поголем број да речеме 8, но ете се држат до својот принцип и тоа е за почит.
 

Overdrive

On your way to fame
23 јуни 2010
480
504
Еве линк до тестови на RPi 4.

Многу веројатно е дека ке бидат делени ресурсите, не сум погледна детално сеуште но секако е добар напредок според мене.
Извадок од линкот погоре:
Where the older Raspberry Pis have the Ethernet port talk to the SoC via a shared USB 2.0 lane, however, the Pi 4 enjoys a more direct connection without the bottleneck.
Се' на се', супер надградба.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,559
4,185
70+ eur за RPi е скапо. Tоа е веќе територија на ок андроид боксови.

Да имаше nvme или некој друг сличен порт од кој може да бутира и ќе размислев, вака I'll pass. Nuc ftw!
 

Overdrive

On your way to fame
23 јуни 2010
480
504
70+ eur за RPi е скапо. Tоа е веќе територија на ок андроид боксови.

Да имаше nvme или некој друг сличен порт од кој може да бутира и ќе размислев, вака I'll pass. Nuc ftw!
Најевтиниот NUC е неколку пати поскап од најскапиот RPi. Нема поента да се споредуваат.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,753
11,196
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Не сакам да ја расипувам калимерата на темава ама и јас некако во овој правец размислувам. Посебно што треба да го купам комплет. Ништо скоро немам за RPi по дома.

Ме влече како ентузијаст да чепкам. Ама сепак треба да е поприземна цената за да за биде привлечно. Оти нели една од главните поенти на питата е да е ефтин компјутер.

Ценава на основниот пакет со шипинг (кај соседиве барем) е еднаква скоро на нов буџет лаптоп.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Practice makes perfect
6 ноември 2012
1,769
1,779
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3700X / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gigabyte GTX 1080 ti Aorus Extreme
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Razer Deathadder Chroma
Keyboard
Asus Echelon Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
BenQ PD3200Q 32" \ LG 24"
OS
Windows 10 Pro
But can it run/play/stream Netflix?
 

Overdrive

On your way to fame
23 јуни 2010
480
504
Точно. Додај RAM и HDD/SSD и ќе стигнеш до цена ~3 пати повисока од таа на RPi 4/4GB. Да, добиваш подобар уред со нормален x86 процесор (колку и да е ѓубре), ама не е ни приближно во иста ценовна категорија како Raspberry Pi.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,166
12,759
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Веќе е дискутирано на темата дали РПи или некое послабо ПЦ на негово место. Има повеќе причини зошто РПи, како на пример: потрошувачка на струја, загревање, целосна имплементација за на CEC (нешто што е невозможно со персонален сметач а мислам и дека сеуште нема друг уред со целосно имплементиран ЦЕЦ), димензии, плаг анд плеј, поддршка, не сум сигурен ама мислам и дека ARC нема кај ПЦ и ред други работи кои сега не ми текнуваат.
Искрено, верзијата со 1ГБ рам е доволна за репродукција на видео, доколку се користи како медиа сервер / плеер, повеќе рам е потребно ако се користи како ПЦ, за сурфање и слично. Така да, 35$ плус 10тина долари за добра картица, плус 8 за напојување плус уште 5-6 за кутија излегува дека ~65-70 долари се добива солиден медиа плеер.
Секако дека уредов има и доста недостатоци, како на пример никогаш нема да има нетфликс на него, барем не делува дека ке има затоа што нема да дадат сертификација за затоа што кошта многу пари. Ама тоа го надокнадувам со нетфликс на тевето. Мех... не е страшно...од моја гледна точка барем.

Intel NUC е одличен уред, ама воопшто намената не му е како на РПи, плус кога ке се земе во предвид дека ете 136 евра е гол нук со целерон, кога ке се додаде ссд и рам, минималната цена е барем 200 евра и пак тој уред нема да работи преку далечинското на телевизорот и ке троши значително повеќе струја. Патем, сакам да си купам еден нук за дома, ама за скроз друга намена и не со целерон.

Малку сум разочаран само од фактот што го пуштија во продажба без да има општа поддршка, ама и не сум толку загрижен затоа што верувам дека за многу кусо време, дури типувам и дека за десетина дена повеќето сервиси ке имаат билдови за новата платформа. Барем они посериозните. Мене ми треба ОСМЦ, верувам дека ке имаат билд пред да ми стигне нарачаниот уред.

П.С. Многу сум возбуден, едвај чекам да стигне, прво нешто што ке пробам ке биде 4к на фајл што ми сецка на ТВ-то поради глупата 100 мегабитна картица. Ако тоа работи, за мене ова е вин ситуација.
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,279
1,544
П.С. Многу сум возбуден, едвај чекам да стигне, прво нешто што ке пробам ке биде 4к на фајл што ми сецка на ТВ-то поради глупата 100 мегабитна картица. Ако тоа работи, за мене ова е вин ситуација.
Ќе те чекам да кажеш :)
 

BlackOuttheWoRlD

Баниран/a
10 ноември 2017
360
54
Дознав дека не е достапен RPI4
 • Artikel-Nr.: RPI4B-4GB во германска продавница,ќе мора да чекам да стигнат,цената му е 56,90 €
 • Со сите додатоци директно + 48€
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,287
3,276
Скопје
www.gorast.com
Охо го имаат и комплетниот пакет. Напојување, кутија итн. Иако кога ќе се собере се на купче испаѓа скапичко. Посебно споредено со некое лаптопче на старо кое има екран и виндовс. Бар за моите потреби и малкуто време на располагање.

Еве сега ми се отвори тема за читање вечер :)

Едит: како што си претпоставував, изгледа на ова ќе му треба и активно ладење за комотна и посериозна употреба. Можда и грешам.
Имам впечаток дека ќе се измучиш со напајање. Бара комплетно нестандардни бројки. (тоа 5V мислам дека е патка. 3ката бараше 5.1 па камо ли ова).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,166
12,759
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
FYI еве уште нешто што го може РПи а не сум сигурен дека е возможно со нук или послаб лаптоп :D :D :D

The U.S. National Aeronautics and Space Administration (NASA) this week confirmed that its Jet Propulsion Laboratory (JPL) has been hacked. An audit document from the U.S. Office of the Inspector General was published by NASA this week. It reveals that an unauthorized Raspberry Pi computer connected to the JPL servers was targeted by hackers, who then moved laterally further into the NASA network.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,166
12,759
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Пристигна...

20190709_085305.jpg 20190709_085417.jpg
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,465
4,108
Скопје
@Oktar под 4К подразбираш Remux фајлови, 50+ гиги што се? И мене ме интересира ова.
Кај мене на i3-4330T, таквите фајлови на брзи сцени кочат, со 1050 2GB на пример немаше проблем, течно одеа филмовите. Подоцна графичката ја заменив со 1060 6GB заради Нетфликс (кој бара минимум 3GB VRAM) и чат пат некоја игра.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,752
Мислења
856,681
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно