1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Raspberry Pi 4 Model B

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од Oktar, 24 Јуни 2019.

1. Oktar

Oktar
    Guru

3,202
    9,069
    23 oктомври 2012
    Машко
    Другари, чекавме и дочекавме!
    Мислам дека поминаа 4 години од претходниот модел, и како што предвидов, Пи4 ке поддржува 4К. Овојпат очигледно е дека малку застранија од стандарната практика и најверојатно поради притисок на корисниците и од конкуренцијата се решија да извадат 3 верзии. Едната верзија се држи до принципите на РПи фондацијата и чини 35 долари, но за они кои се позахтевни има верзии од 45 и од 55 долари а разликата е во количината на РАМ.
    Накратно, ова се спецификациите на новиот модел и морам да признаам дека се задоволен од тоа што се нуди:
    • A 1.5GHz quad-core 64-bit ARM Cortex-A72 CPU (~3× performance)
    • 1GB, 2GB, or 4GB of LPDDR4 SDRAM
    • Full-throughput Gigabit Ethernet
    • Dual-band 802.11ac wireless networking
    • Bluetooth 5.0
    • Two USB 3.0 and two USB 2.0 ports
    • Dual monitor support, at resolutions up to 4K
    • VideoCore VI graphics, supporting OpenGL ES 3.x
    • 4Kp60 hardware decode of HEVC video
    • Complete compatibility with earlier Raspberry Pi products
    Воглавно, задоволени се барањата за повеќе рам, помоќен процесор како и гигабит и усб 3.0. Многу веројатно е дека ке бидат делени ресурсите, не сум погледна детално сеуште но секако е добар напредок според мене.
    Воведувањето на два монитори и 4ГБ рам го прави идеален за мал домашен компјутер за секојдневни ситни активност, сурфање, офис и слично, а конечно поддршката за 4к60п како и гигабит лан го прават идеален уред за медиа плеер. Се надевам и верувам дека со овој модел на РПи ке го надминеме проблемот при стримање на 4к контент што го имаме со телевизорите кои за жал ги прават со 100 Мбпс лан порта.

Оригиналната вест:
    Raspberry Pi 4 on sale now from $35 - Raspberry Pi

P.S. И OSMC најавија дека наскоро ке имаат поддршка за новиот РПи.
    P.P.S Ако најдете од каде испорачуваат во МК пишете, одма го зимам.

На Lokvan, SiPy`, ТАТА_МАТА и уште 19 други им се допаѓа ова.
  2. neW1

neW1
    Gaining Experience

650
    117
    10 Мај 2007
    Продавам mbp купен лани. Може и замена за 2 вакви со ваша доплата. :D

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  3. gokica

gokica
    Модератор

8,351
    10,087
    13 Јуни 2009
    Тамам ко за мене. Арно што почекав. Ти благодариме на информацијата. Штом ја имаме информацијата за достава до МК веднаш пукнувам еден комплет со најаката верзија.

На igor_xxxx и Oktar им се допаѓа ова.
  4. Delicon

Delicon
    Gaining Experience

646
    97
    10 Јуни 2007
    И јас го чекав, ама не го дочекав.
    Земав RPi3B+ пред еден месец :)

5. Majestic

Majestic
    Gaining Experience

116
    99
    25 Јули 2008
    Машко
    Оваа верзија е навистина достојна за да биде примарен возач на еден домашен медиа центар.
    Штета што OS-ите во телевизори од по многу стотици евра се ѓубре, и мора повторно да се вложува во секој поглед (финансиски, па инсталација/подесување/одржување) во вакви уреди за да се надокнади искуството.

Барем јас го имам тоа чувство со Android на Sony ТВ.

За порачка од она што видов, најблиску кај нас го има во nettop.gr во Грција.
    Локално купување не иди во предвид бидејќи локациски се поблиску до Африка отколку Македонија, ама гледам дека имаат онлајн достава. Па ако на некој му е ептен итна работата, може да се проба (јас лично немам искуство со испораки од оваа продавница, ама како за испорака од ГР до МК, скапичок е шипингот).

upload_2019-6-24_11-39-49.png

На ТАТА_МАТА, Astraion, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
  6. Oktar

Oktar
    Guru

3,202
    9,069
    23 oктомври 2012
    Машко
    Нарачано! Одбрав без напојување и регулар шипинг и искочи 67 евра што е одприлика исто како да го нарачам од англија за 55 фунти и некоја фунта за шипинг.

На Speedster, Majestic, gokica и уште 2 други им се допаѓа ова.
  7. gokica

gokica
    Модератор

8,351
    10,087
    13 Јуни 2009
    Охо го имаат и комплетниот пакет. Напојување, кутија итн. Иако кога ќе се собере се на купче испаѓа скапичко. Посебно споредено со некое лаптопче на старо кое има екран и виндовс. Бар за моите потреби и малкуто време на располагање.

Еве сега ми се отвори тема за читање вечер :)

Едит: како што си претпоставував, изгледа на ова ќе му треба и активно ладење за комотна и посериозна употреба. Можда и грешам.

На ТАТА_МАТА и Oktar им се допаѓа ова.
  8. Enquito

Enquito
    On your way to fame

970
    590
    8 Август 2017
    Машко
    Јас лично би преферирал и поскап модел со А76 јадра и со поголем број да речеме 8, но ете се држат до својот принцип и тоа е за почит.

9. P.Overdrive

P.Overdrive
    Gaining Experience

467
    497
    23 Јуни 2010
    Еве линк до тестови на RPi 4.

Извадок од линкот погоре:
    Се' на се', супер надградба.

10. smole

smole
    Unstoppable

2,899
    3,231
    18 Април 2007
    70+ eur за RPi е скапо. Tоа е веќе територија на ок андроид боксови.

Да имаше nvme или некој друг сличен порт од кој може да бутира и ќе размислев, вака I'll pass. Nuc ftw!

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  11. P.Overdrive

P.Overdrive
    Gaining Experience

467
    497
    23 Јуни 2010
    Најевтиниот NUC е неколку пати поскап од најскапиот RPi. Нема поента да се споредуваат.

12. gokica

gokica
    Модератор

8,351
    10,087
    13 Јуни 2009
    Не сакам да ја расипувам калимерата на темава ама и јас некако во овој правец размислувам. Посебно што треба да го купам комплет. Ништо скоро немам за RPi по дома.

Ме влече како ентузијаст да чепкам. Ама сепак треба да е поприземна цената за да за биде привлечно. Оти нели една од главните поенти на питата е да е ефтин компјутер.

Ценава на основниот пакет со шипинг (кај соседиве барем) е еднаква скоро на нов буџет лаптоп.

13. -={K-O-R-U-N}=-

-={K-O-R-U-N}=-
    Practice makes perfect

1,472
    1,533
    6 ноември 2012
    Машко
    Мрежен администратор, IT, BTC
    But can it run/play/stream Netflix?

14. smole

smole
    Unstoppable

2,899
    3,231
    18 Април 2007
    136 eur е баребоне nuc.

15. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

764
    560
    29 Март 2011
  16. P.Overdrive

P.Overdrive
    Gaining Experience

467
    497
    23 Јуни 2010
    Точно. Додај RAM и HDD/SSD и ќе стигнеш до цена ~3 пати повисока од таа на RPi 4/4GB. Да, добиваш подобар уред со нормален x86 процесор (колку и да е ѓубре), ама не е ни приближно во иста ценовна категорија како Raspberry Pi.

На -={K-O-R-U-N}=- и Astraion им се допаѓа ова.
  17. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,185
    6,288
    27 Март 2014
  18. Oktar

Oktar
    Guru

3,202
    9,069
    23 oктомври 2012
    Машко
    Веќе е дискутирано на темата дали РПи или некое послабо ПЦ на негово место. Има повеќе причини зошто РПи, како на пример: потрошувачка на струја, загревање, целосна имплементација за на CEC (нешто што е невозможно со персонален сметач а мислам и дека сеуште нема друг уред со целосно имплементиран ЦЕЦ), димензии, плаг анд плеј, поддршка, не сум сигурен ама мислам и дека ARC нема кај ПЦ и ред други работи кои сега не ми текнуваат.
    Искрено, верзијата со 1ГБ рам е доволна за репродукција на видео, доколку се користи како медиа сервер / плеер, повеќе рам е потребно ако се користи како ПЦ, за сурфање и слично. Така да, 35$ плус 10тина долари за добра картица, плус 8 за напојување плус уште 5-6 за кутија излегува дека ~65-70 долари се добива солиден медиа плеер.
    Секако дека уредов има и доста недостатоци, како на пример никогаш нема да има нетфликс на него, барем не делува дека ке има затоа што нема да дадат сертификација за затоа што кошта многу пари. Ама тоа го надокнадувам со нетфликс на тевето. Мех... не е страшно...од моја гледна точка барем.

Intel NUC е одличен уред, ама воопшто намената не му е како на РПи, плус кога ке се земе во предвид дека ете 136 евра е гол нук со целерон, кога ке се додаде ссд и рам, минималната цена е барем 200 евра и пак тој уред нема да работи преку далечинското на телевизорот и ке троши значително повеќе струја. Патем, сакам да си купам еден нук за дома, ама за скроз друга намена и не со целерон.

Малку сум разочаран само од фактот што го пуштија во продажба без да има општа поддршка, ама и не сум толку загрижен затоа што верувам дека за многу кусо време, дури типувам и дека за десетина дена повеќето сервиси ке имаат билдови за новата платформа. Барем они посериозните. Мене ми треба ОСМЦ, верувам дека ке имаат билд пред да ми стигне нарачаниот уред.

П.С. Многу сум возбуден, едвај чекам да стигне, прво нешто што ке пробам ке биде 4к на фајл што ми сецка на ТВ-то поради глупата 100 мегабитна картица. Ако тоа работи, за мене ова е вин ситуација.

На Majestic, SiPy`, BlackOuttheWoRlD и уште 6 други им се допаѓа ова.
  19. igor_xxxx

igor_xxxx
    Practice makes perfect

1,208
    1,191
    10 Септември 2010
    Ќе те чекам да кажеш :)

На gokica и Oktar им се допаѓа ова.
  20. BlackOuttheWoRlD

BlackOuttheWoRlD
    Intern

318
    44
    10 ноември 2017
    Машко
    Дознав дека не е достапен RPI4
    • Artikel-Nr.: RPI4B-4GB во германска продавница,ќе мора да чекам да стигнат,цената му е 56,90 €
    • Со сите додатоци директно + 48€

21. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,817
    2,944
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Имам впечаток дека ќе се измучиш со напајање. Бара комплетно нестандардни бројки. (тоа 5V мислам дека е патка. 3ката бараше 5.1 па камо ли ова).

На smole и gokica им се допаѓа ова.
  22. Oktar

Oktar
    Guru

3,202
    9,069
    23 oктомври 2012
    Машко
    FYI еве уште нешто што го може РПи а не сум сигурен дека е возможно со нук или послаб лаптоп :D :D :D

The U.S. National Aeronautics and Space Administration (NASA) this week confirmed that its Jet Propulsion Laboratory (JPL) has been hacked. An audit document from the U.S. Office of the Inspector General was published by NASA this week. It reveals that an unauthorized Raspberry Pi computer connected to the JPL servers was targeted by hackers, who then moved laterally further into the NASA network.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  23. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,185
    6,288
    27 Март 2014
    Некој влегол во Mr. Robot филмот... Хаха

ljupce, Oktar и на smole им се допаѓа ова.
  24. Oktar

Oktar
    Guru

3,202
    9,069
    23 oктомври 2012
    Машко
    Пристигна...

20190709_085305.jpg 20190709_085417.jpg

На Маша, lumibi, ТАТА_МАТА и уште 14 други им се допаѓа ова.
  25. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,162
    3,452
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    @Oktar под 4К подразбираш Remux фајлови, 50+ гиги што се? И мене ме интересира ова.
    Кај мене на i3-4330T, таквите фајлови на брзи сцени кочат, со 1050 2GB на пример немаше проблем, течно одеа филмовите. Подоцна графичката ја заменив со 1060 6GB заради Нетфликс (кој бара минимум 3GB VRAM) и чат пат некоја игра.

Слични теми
  1. bogoevski
    Одговори:
    3
    Прегледи:
    569
  2. Luidgi
    Одговори:
    2
    Прегледи:
    841