• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Распакување на датотека

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Miki98

Intern
13 јануари 2021
120
30
Здраво
Како можам да направам
50гб да го ставам на архива да стане 50мб?
Видов дека имаа 50гб игра која е високо ставена на архив на winrar,кога распакуваш тие 50мб станат 50гб од архивата.
Некои искуство ?
Како можам тоа да го направам
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
334
Нема шанси. Не можеш слон да натовариш во голф кец....
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,606
14,615
Ај тој нуб и наивен, ај!

Ама вие, демек, гикови да не ги разбирате овие работи навистина не ми е јасно.

Еве на пример ако на @Pane24 му кажам дека "демо" кое тежи 64 kb може да трае 20 минути има да се скапи од чудење.
Со звук и слика нормално.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,328
Скопје
Здраво
Како можам да направам
50гб да го ставам на архива да стане 50мб?
Видов дека имаа 50гб игра која е високо ставена на архив на winrar,кога распакуваш тие 50мб станат 50гб од архивата.
Некои искуство ?
Како можам тоа да го направам
Тоа што сакаш да го направиш не можеш да го направиш, немаш знаење а ни време.
+ олкава заштеда е невозможна.
Којзнае што си видел.
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
224
182
Здраво
Како можам да направам
50гб да го ставам на архива да стане 50мб?
Видов дека имаа 50гб игра која е високо ставена на архив на winrar,кога распакуваш тие 50мб станат 50гб од архивата.
Некои искуство ?
Како можам тоа да го направам
Ова е технички (софтверски) сеуште невозможно, доколку станува за реални 50 гига со реален контент, односно вистинска "содржина" во тие 50 гига
(А не за некакви, еве условно да ги наречам "сториџ" контејнери на некаков виртуелен зафатен простор...кој е само декларативно пополнет...).

Испратено од телефоно.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,328
Скопје

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,606
14,615
Или во превод, ~400 минути содржина за возрасни на една флопи дискета. ;)
Всушност постои (или постоеше) натпревар во дисциплина Демо до 64 kb. Наградата со години ја освојуваа германците односно групата Farbrausch.

Соодносот на компресија им беше 30.000:1 или 1,9 GB компресирани во 64 kB
Погледнете и сами ако не сакате да го симнувате .exe-то
View: https://www.youtube.com/watch?v=7WGIlOOrT5c


До толку се краљеви што се измотаваат во одјавната шпица коментирајќи дека имаат уште простор а не знаат што да напишат.

Пропозициите на натпреварот, ако се сеќавам добро, беа да не се повторуваат сцени и звуци.
Правиме муабет за 2000-та година дечки!
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,815
9,242
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Хм сакајќи да помогнам побарав Data/File compression на википедија и нема. Чудно, а има за компресија воопшто.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,328
Скопје
Всушност постои (или постоеше) натпревар во дисциплина Демо до 64 kb. Наградата со години ја освојуваа германците односно групата Farbrausch.

Соодносот на компресија им беше 30.000:1 или 1,9 GB компресирани во 64 kB
Погледнете и сами ако не сакате да го симнувате .exe-то
View: https://www.youtube.com/watch?v=7WGIlOOrT5c


До толку се краљеви што се измотаваат во одјавната шпица коментирајќи дека имаат уште простор а не знаат што да напишат.

Пропозициите на натпреварот, ако се сеќавам добро, беа да не се повторуваат сцени и звуци.
Правиме муабет за 2000-та година дечки!
Какви краљеви. Симнав .exe-то.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,697
4,570
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Решението се вика MIDDLE OUT компресија.За повеќе детали гледај ја Silicon Valley!

Шала на страна, ми се свиѓа твојот ентузијазам, ама залудно си го трошиш време пробувајќи да успееш од прва, без никакво познавање за ништо. Посвети го цело лето и повеќе на разбирање на работите, одбери насока во која ќе одиш и после размислувај за монетизација.

Знам јас зашто ти е ова што го бараш, сакаш на твојот форум да ставаш игри и други тракатанци во мали фајлови. Не само што нема да успееш, него и правно може да те гонат.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #19

Miki98

Intern
13 јануари 2021
120
30
Решението се вика MIDDLE OUT компресија.За повеќе детали гледај ја Silicon Valley!

Шала на страна, ми се свиѓа твојот ентузијазам, ама залудно си го трошиш време пробувајќи да успееш од прва, без никакво познавање за ништо. Посвети го цело лето и повеќе на разбирање на работите, одбери насока во која ќе одиш и после размислувај за монетизација.

Знам јас зашто ти е ова што го бараш, сакаш на твојот форум да ставаш игри и други тракатанци во мали фајлови. Не само што нема да успееш, него и правно може да те гонат.
Целта а ми е да не чекаш да симнуваш 50гб,кога можеш 50мб и го распакуваш,нели ќе е добро за тебе плус?
Сите фирмвари софтвери за телефони сакам да ги скратам да ги направам на мала датотека.
Проблем е што тешко ќе најдам таков хостиг,се мислев од дома со wampp port forwarding,но нема да работи стално и ссл нема.
А хостинг со унлимитед место тешко деќа ќе најдам бесплатен
Имаат за без пари но ги бришат акаунти,
Едит 140мб конвертирано 70мб.
High compres ќе пробам.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,697
4,570
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Целта а ми е да не чекаш да симуваш 50гб,кога можеш 50мб и го распакуваш,нели ќе е добро за тебе плус?
Сите фирмвари софтвери за телефони сакам да ги скратам да ги направам на мала датотека.
Проблем е што тешко ќе најдам таков хостиг,се мислев од дома со wampp port forwarding,но нема да работи стално и ссл нема.
А хостинг со унлимитед место тешко деќа ќе најдам бесплатен
Имаат за без пари но ги бришат акаунти,
Едит 140мб конвертирано 70мб.

Не знам како да ти објаснам, не ме разбираш...

Ти пробуваш да научиш да дриблаш со топка како Кристијано Роналдо, а уште не си научил ни да одиш. Нема логика ова што го правиш, се расфрлаш со термини кои не ги разбираш, прашуваш прашања кои немаат никаква смисла, тераш стратегии кои никаде нема да те доведат.

Полека, супер е што си посветен, ама седни и научи малце сам, види што те влече и терај после.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,253
1,712
Пиратерија е ова што сакаш да го направиш како и да е.
 

rootismyhome

Intern
10 април 2021
12
22
Барања:

1. Невозможна компресија
2. Бесплатен хостинг за големи фајлови
3. Споделување на пиратерија што е нелегално


Да сумираме за да знаеме до кај сме.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,709
1,046
Колку е помал компресираниот фајл, толку повеќе време и процесорска моќ ќе ти треба да го отпакуваш, си заштедил бендвит, но губеш време потоа. Кога симнувам нешто од фитгирл ми треба повеќе време да го инсталирам фајлот, отколку доколку ја симнам истата игра некомпресирана. Ова има смисла само ако ептен имаш слаб интернет.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,977
3,342
Решението се вика MIDDLE OUT компресија.За повеќе детали гледај ја Silicon Valley!

Шала на страна, ми се свиѓа твојот ентузијазам, ама залудно си го трошиш време пробувајќи да успееш од прва, без никакво познавање за ништо. Посвети го цело лето и повеќе на разбирање на работите, одбери насока во која ќе одиш и после размислувај за монетизација.

Знам јас зашто ти е ова што го бараш, сакаш на твојот форум да ставаш игри и други тракатанци во мали фајлови. Не само што нема да успееш, него и правно може да те гонат.
На сликата е дадено и решението на проблемот.

За тие што не го забележуваат, еве го:
1627553418276.png
 
  • Ја почнал/а темата
  • #25

Miki98

Intern
13 јануари 2021
120
30
Барања:

1. Невозможна компресија
2. Бесплатен хостинг за големи фајлови
3. Споделување на пиратерија што е нелегално


Да сумираме за да знаеме до кај сме.
Зошто пиратерија?
Јас едвај најдов ром фирмвер за еден таблет,пола од нив не работат,едвај го оправив,мислам дека не е пиратерија уплоадирање на фирмвер ромс за телефони,што ако се деси да заглави во лого или ти падне софтверот,и пак го сметаш за пиратерија?
Сите страни веќе се заштитени,тешко се симнуваат веќе.
Барав само начин ако може да се високо компресира на помало место да зафаќа во твојот диск.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,055
Мислења
861,101
Членови
29,913
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно