• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Rapid IPTV

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Rapid IPTV е IPTV услуга која е достапна на мноштво уреди - Android, Mag 254, Enigma 2, PC...

После кабловска, 3Макс, сателитска и IPTV од еден идиот од Скопје (едвај чекам да заврши претплатата све му му е*ам) конечно го најдов the holy grail of IPTV.

Претплата се купува по најдобра цена ако идете на нивниот форум и побарате 1 day trial па во инбокс ќе ви стигнат понуди од препродавачи. И вие можете да станете препродавачи, има на форумот како (почетна минималн инвестиција во кредити е 200 евра). Значи нема плаќање на наши неспособни препродавачи па после да креваат рамења као демек "не е до нас до серверот во Аустриа е" (како мојот сегашен дебил).

Јас лично купувам од риселер кој е сосема ок и брз, не препродавам ИПТВ.

Јас Rapid гледам на Kodi, имаат направено свој видео аддон а има опција и да се гледа преку TV аддон - PVR IPTV Simple client - има опција да покажува логоа и EPG но за жал нема опција да се снима стрим. Оваа опција ја нема на коди, на MAG 254/Enigma 2 мислам дека ја има. На некои канали и некои уреди наводно има опција да се премотува наназад (rewind) live stream - канал кој во моментот го гледате, но јас оваа опција ја немам на Коди.

Највеќе гледам UK канали, 99.8% од времето не сецка (баферира), после тоа гледам ex yu - ова не сецка 95% од времето. Има германски, италијански, француски, шпански, португалски, нордијски, арапски, американски (не сите), албански, бугарски, чешки, грчки, руски, турски канали и уште од пар не европски земји кои воопшто не ме интересираат. Цената на претплатата не диктира колку и кои канали ќе ги имаш - по дифолт ти доаѓаат сите, ако нејќеш некои земји да ги имаш му кажуваш на риселерот и он ти ги гаси од претплата тие канали т.е. земји т.е. фолдери.

Од канали има околу 5000 сосе филмовите он деманд. Некои од HD каналите од неанглиско говорно подрачје имаат опција да се смени аудиото на англиско, некои (повеќето) не.

Рапидов го имам од крај на декември и е многу стабилен. Единствен проблем е вчера немаше сервис некои си 12 часа поради технички проблеми што и не е толку страшно, сè се среди и сега си е ок.

Миииислам дека со една претплата можеш да гледаш ТВ на различни уреди, само не во исто време.

Техничката поддршка на форумот им е прилично брза, а има и тикет да отвориш ако нешто не ти е ок, штом можат ќе ти вратат.

Постирајте ваши искуства, прашања и сè останато поврзано со Rapid IPTV на оваа тема.
 
Последна промена:

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,030
966
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Јас сакам да го тестирам на DM 800 HD SE оригинал германски ме интересира кој плугин треба да го инсталирам и ме интересира нормално најмногу дали ќе можам да менувам на некои од тие канали кои сакам да ги гледам аудио од италјански на англиски од германски на англиски и тн.Знам еднаш те прашав имам OPENPLI инсталирано на дреамбоксот па ме интересира дали од тебе ќе можам да земам 1 ден еве и 2 нека се ако треба 1 пиво ќе частам стрикно да видам што како иде.Иначе и јас гинам на 28.2 Sky UK сателитиот ради тој сателит цел пазар кај нас го пребарав за поголем тањир да ги фаќа транспордерите :).

Поздрав
Зоки
Пиши ми приватна порака ако имаш некој лесен начин да тестирам па ако не и да земам од кај тебе IPTV ако има нешто подобро од мојов шеринг.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Овде можеш да видиш како да ставиш рапид иптв на енигма2

Јас Rapid IPTV или било каков друг шеринг не продавам така да неможам да ти дадам никаков тест, регистрирај се на форумот и пиши, ќе ти дадат URL со јузер и пасс, следи туторијали и ќе си наместиш.

Уствари ако имаш opel PLI (јас имам на дримбоксот на кој имам ИПТВ од дегенот што ми продаде IPTV шеринг) мислам дека ќе треба само да го убациш m3u плејлистот, ама подетaлно незнам он ми го праеше.

Јас поред англискиов пакет немам потреба да гледам филмови на германски итаљански, затоа и точно не знам на кои може да се менува аудио а на кои не.
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,428
1,198
Ohrid
После неколку дена користење на RapidTV можам слободно да кажам дека работи феноменално нема кочење на канали сликата е со добар квалитет се на се одлично земав за 3 месеци за почеток па нареден пат сигурно пакетот за цела година.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS
После неколку дена користење на RapidTV можам слободно да кажам дека работи феноменално нема кочење на канали сликата е со добар квалитет се на се одлично земав за 3 месеци за почеток па нареден пат сигурно пакетот за цела година.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
Другар,

Дај повеќе детали за Rapid iptv!


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

BazeMK

Gaining Experience
5 април 2011
140
178
Skopje
BazeMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Xeon x5450 @ 4.01GHz (9 x 444) & Cooler Master Hyper 212 Plus Double
Motherboard
Asus P5Q-E
Storage
LITEONIT LJT-128L6G-11 M.2 2260 128GB & Hitachi HDS721050CLA360 500GB
PSU
Cooler Master Elite Power - 460W Power Supply
RAM
8GB DDR2 1066+ MHz
Video card
AMD Radeon R9 270x Dual-X
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Mac look alike
Keyboard
Mac look alike
Monitor
22' 1680 x 1050 main, 19' 1440 x 900 second
OS
Microsoft Windows 10 Enterprise Edition 64-bit (Build 14393)
Работи ова ? Страницата не ми ја отвара
 

BazeMK

Gaining Experience
5 април 2011
140
178
Skopje
BazeMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Xeon x5450 @ 4.01GHz (9 x 444) & Cooler Master Hyper 212 Plus Double
Motherboard
Asus P5Q-E
Storage
LITEONIT LJT-128L6G-11 M.2 2260 128GB & Hitachi HDS721050CLA360 500GB
PSU
Cooler Master Elite Power - 460W Power Supply
RAM
8GB DDR2 1066+ MHz
Video card
AMD Radeon R9 270x Dual-X
Case
ATX Midi Tower Case Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Mac look alike
Keyboard
Mac look alike
Monitor
22' 1680 x 1050 main, 19' 1440 x 900 second
OS
Microsoft Windows 10 Enterprise Edition 64-bit (Build 14393)

draey

Gaining Experience
15 јануари 2010
205
242
Куманово
draey's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 7 3700X + beQuiet! Dark Rock 4
Motherboard
Asrock X570 STEEL LEGEND
Storage
M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + Samsung 860 EVO 500 GB + 1TB WD EZEX
PSU
650W RIOTORO ENIGMA G2
RAM
32GB G.SKILL Trident Z RGB NEO
Video card
GIGABYTE GTX1660 SUPER GAMING OC 6GB
Case
Cooler Master Storm Scout 2
Mouse
Logitech G403
Audio
Phillips BTD7170
Monitor
Acer Nitro VG252Q IPS, 240hz, Full HD
OS
Windows 10 Pro
Може да ми прати некој контакт од риселери за рапид иптв. Сајтот не им работи. Фала
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
950
946
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Македонци се овие? Планирам да се претплатам и јас.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,428
692
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
rapidiptv otide jabana a si plativ posteno za 1 godina :D
Како отишла јабана, некои членови пишуваат дека се си функционира нормално?
Работи сајтот Rapid IPTV | IPTV Community | IPTV Forum


Sent from my iPhone using Tapatalk
Но "Order IPTV" не работи, има некој начин како да се купи пакет?
 
Последна промена:

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
705
577
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Некој да напише цени и листа на канали?
 

goran_oh

Practice makes perfect
26 април 2013
1,428
1,198
Ohrid
Како отишла јабана, некои членови пишуваат дека се си функционира нормално?

Но "Order IPTV" не работи, има некој начин како да се купи пакет?
Ке купиш пакет преку продавачите дирекно контактирај со нив примаат и преку пејпал да се плати.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Rapid ги има сите ТВ канали од сите европски сателитски пакети (нас од овие највеќе не интересираат - сите пинк, сите српски, сите хрватски, босански, МК, бугарски), Sky UK, DE, IT (некои имаат и HD И +1 - истиот програм ама саат покасно) + уште некои неевропски + дел американски ТВ канали.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,194
1,669
Колку интернет троши ова? Бидејќи сум на 3м оптика ограничен сум со количината што може да ја потроши :(
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Колку интернет троши ова? Бидејќи сум на 3м оптика ограничен сум со количината што може да ја потроши :(
Откога го сменија мој телеком сајтот неможам да се логирам и да видам, и ја сум на телеком оптика ама до сега брзината не ми ја намалиле така да немаш гајле.
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
859
942
Rapid ги има сите ТВ канали од сите европски сателитски пакети (нас од овие највеќе не интересираат - сите пинк, сите српски, сите хрватски, босански, МК, бугарски), Sky UK, DE, IT (некои имаат и HD И +1 - истиот програм ама саат покасно) + уште некои неевропски + дел американски ТВ канали.
Колку е цената? Не сретнав.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,730
4,627
У строК центар!
Го видов пред неколку месеци, ама ми изгледаше на BS...сега ја читам темава и во план ми е да го ставам и пробам. Фала @smole за сите информации.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,000
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно